کمیسیون مستقل انتخابات: نامزدان عامل اصلی تقلب در انتخابات ریاست جمهوری شناسایی شده‌اند

۸صبح، کابل: مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند عاملان تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان  شناسایی شده‌اند. یک عضو این کمیسیون نامزدان را «نخستین فکتور» تقلب در انتخابات ریاست جمهوری عنوان می‌کند. 

اورنگ‌زیب، کمیشنر کمیسیون مستقل انتخابات که روز جمعه، بیست‌ودوم قوس، در نشست مشورتی پیرامون حل جنجال‌های انتخاباتی سخن می‌گفت، اعلام کرد که تقریبا ۱۳ هزار (۱۲ هزار و ۶۵۰) کارمند انتخاباتی به دلیل انجام تقلبات و تخلفات انتخاباتی به کمیسیون شکایات انتخاباتی معرفی شده‌اند.

او تصریح کرد که تحلیل و ارزیابی کمیسیون مستقل انتخابات این است که «عاملین تقلب شناسایی شده‌اند».

به گفته او، اولین «فکتور» تقلب خود «نامزد» است که کارمند کمیسیون مستقل انتخابات را «تهدید و تشویق» کرده است تا به نفع یا ضرر کسی کار کند.

او هم‌چنان گفت که عامل دوم، کارمند کمیسیون مستقل انتخابات بوده است که به نفع و یا ضرر یک نامزد تقلب کرده است.

اورنگ زیب از جانب دیگر می‌گوید که در برخی محلات رای‌دهی، دستگاه‌های بایومتریک کار نکرده و یا قصداً به کار گرفته نشده و یا هم زورمندان این دستگاه‌ها را از نزد کارمندان ربوده‌اند. با همه این‌ها او تأکید کرد که کمیسیون مستقل انتخابات تنها به رای‌های که دارای اساس بایومتریکی است، اعتبار خواهد داد.

نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری که در ششم میزان برگزار شد، تاکنون اعلام نشده است.

حواعلم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات در نشست مشورتی روز جمعه که از سوی کمیسیون شکایات انتخاباتی برگزار شده بود، اعلام کرد که ۷۰۰ هزار رای به دلیل تقلبی بودن آن از اعتبار ساقط و توسط سیستم باطل شده است.

در این نشست برخی از اشتراک‌کننده‌گان که نماینده‌گان احزاب و نامزدان بودند، خواستار اعلام نامزدی شدند که ۷۰۰ هزار رای تقلبی به نفعش استفاده شده است. کمیسیون مستقل انتخابات هویت نامزدی را که آرای تقلبی به نفعش کار رفته، هم‌گانی نکرده است.

گفتنی است که کود جزای افغانستان تقلب در انتخابات را جرم‌انگاری کرده است. در این کود برای مجرمان جزا پیش‌بینی شده است. برای نمونه در بند چهارم ماده ۴۲۵ این کود آمده است، افرادی که در وارد کردن تغییر در فورم‌های نتایج با آرای استعمال شده در صندوق طوری که با هم مطابقت نداشته باشند دخیل باشند، به حبس متوسط تا سه سال محکوم به مجازات خواهند شد. هم‌چنان در ماده ۴۲۶ این قانون آمده است: «شخصی که در سیستم‌های نرم‌افزار و سخت‌افزار مراکز جمع‌بندی نتایج بدون مجوز قانونی مداخله نماید، به حبس متوسط بیش از سه سال محکوم می‌گردد.» تأکید بر محاکمه متخلفان انتخاباتی نیز با استناد به کود جزا صورت می‌گیرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن