کمیسیون مستقل انتخابات: بایومتریک از رأی‌های تکراری جلوگیری می‌کند

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که دستگاه‌های بایومتریک می‌توانند چهره و انگشت رأی‌دهنده‌گان را شناسایی کنند. این کمیسیون می‌گوید که این دستگاه‌ها در کنار آن، از استعمال رأی‌های تکراری جلوگیری می‌کند.

سیدحفیظ‌الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات به روز یک‌شنبه بیست‌و‌دوم میزان در یک نشست خبری در کابل گفت که پروسه‌ی انتقال مواد حساس و غیر حساس انتخاباتی به ولایت‌ها تمام شده است و روند انتقال این مواد از مرکز ولایت‌ها به ولسوالی‌ها نیز آغاز شده است.

پیش از این گزارش‌هایی نشر شده بود که دستگاه‌های بایومتریک که کمیسیون مستقل انتخابات برای برگزاری انتخابات پارلمانی ۲۸ میزان خریداری کرده است، توانایی ثبت انگشت و چهره‌ی رأی‌دهنده‌گان را ندارد.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات با انتقاد از برخی از رسانه‌ها اما گفت که آنان مخالف مصالح ملی گزارش‌های‌شان را تهیه می‌کنند.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات گفت: «این دستگاه ممکن است در صورت آفلاین بودن توان شناسایی انگشت‌هایی را که دو دفعه رأی داده باشند، نداشته باشد ولی همین معلومات به سرور اصلی انتقال پیدا کند سیستم دو انگشت از یک شخص را قبول نمی‌کند و رد می‌کند و هم‌زمان چهره‌ی شخص را نیز شناسایی خواهد کرد.»

هاشمی تأکید کرد که تا کنون تیم آموزشی کمیسیون، چگونه‌گی استفاده از سیستم بایومتریک را برای ۲۱ هزار کارمند آموزش دادند و روند آموزش‌دهی آنان هم‌چنان ادامه دارد.

بیش از ۲۳۴ هزار کارت نظارتی توزیع شده است

از سویی هم سیدحفیظ‌الله هاشمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، تأکید کرد که تا کنون ۲۳۴ هزار و ۵۱۷ کارت نظارتی برای نظارت از روز انتخابات توزیع شده است.

به گفته‌ی سخنگوی کمیسیون مستقل انتخاب، ۱۰۷ نهاد به شمول سفارت‌خانه‌ها، احزاب، جریان‌های سیاسی، نهادهای جامعه‌ی مدنی، رسانه‌ها، نامزدان انتخابات پارلمانی و نهادهای ناظر انتخاباتی، از جمله کسانی‌اند که از سوی کمیسیون اعتبارنامه نظارتی دریافت کردند.

قرار است انتخابات پارلمانی به تاریخ بیست‌وهشتم میزان با حضور بیش از ۲۵۰۰ نامزد در ۳۳ ولایت کشور برگزار شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن