یارگیری‌های روزافزون حزب‌التحریر در هرات

سیدحسن حسینی

اخیراً موج تبلیغات برای جذب جوانان به حزب‌التحریر در هرات خیز بلندی برداشته است. فعالیت حزب‌التحریر به‌گونه‌ای در هرات آزادانه به پیش می‌رود که اخیراً شماری از مبلغان این جریان، از مسوولان ریاست حج و اوقاف هرات نیز برای پیوستن به حزب‌التحریر دعوت کرده‌اند.

حزب‌التحریر هم‌چنان در هرات مردم را به شرکت نکردن در انتخابات نیز دعوت می‌کند.

علاوه بر این شماری از جوانان در هرات مدعی‌اند که یکی دو مرتبه مورد هدف کسانی قرار گرفته‌اند که از جانب شاخه‌ی تبلیغی حزب‌التحریر به سراغ‌شان آمده بودند.

خالد آروند، یکی از کتاب‌فروشان در هرات در گفت‌وگو با روزنامه‌ی ۸صبح از تجربه‌اش در روبه‌رو شدن با این افراد صحبت کرده است.

 او می‌گوید: «همین یکی دو روز قبل، سه جوان دانشجو به دکانش آمده و او را برای جذب شدن به حزب‌التحریر انگیزه داده‌اند.» آقای آروند اضافه می‌کند که آن سه نفر با لباس و ظاهر مناسب و مرتب، از کتاب‌ها و روش‌های متفاوت برای حزبی شدن صحبت کرده و از زنده شدن خلافت سخن زده‌اند. آروند تصریح می‌کند که از دید آنان، فقر، فحشا، مشکلات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ریشه در دور شدن از خلافت دارد و با زنده شدن خلافت اسلامی، مشکلات کنونی جامعه از بین می‌رود.

خالد آروند، تنها کسی نیست که شکار این افراد قرار گرفته است. بصیر آرین، دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی مهندسی از دانشگاه هرات از تجربه‌ی سال دوم دانشگاه خود این‌گونه می‌گوید: «یک روز با دوستانم داخل موتر سوار بودیم و در مورد موضوعات دینی صحبت می‌کردیم. جوانی نزدمان آمد و شماره تماسم را گرفت و تبلیغ حزب‌التحریر را کرد. البته من به آن سمت گرایش پیدا نکردم.»

در کنار دکان‌داران، کسبه‌کاران و بقیه‌ افراد جامعه، مدیران شاخه‌ی تبلیغاتی حزب‌التحریر حتا به سراغ مقام‌های دولتی هرات هم رفته‌اند.

سیداحمد حسینی، مدیر تبلیغات و آگاهی عامه ریاست ارشاد، حج و اوقاف هرات در گفت‌وگو با روزنامه‌ی ۸صبح تأیید کرد که اخیراً دو جوان به خانه‌اش آمده و او را ترغیب به پیوستن به حزب‌التحریر کرده‌اند. آقای حسینی اضافه می‌کند که با فعالیت‌های حزب‌التحریر آشنا نیست و ایجاب نمی‌کرد که آن جوانان را همراهی کند.

 

حزب‌التحریر چگونه سازمانی است؟

حزب‌التحریر یک جریان سیاسی و ایدیولوژیک است که اساس آن را اسلام و هدفش را اعاده زنده‌گی اسلامی با بر پا کردن خلافت اسلامی تشکیل می‌دهد.

 این حزب توسط تقی‌الدین نبهانی، در سال ۱۹۵۳ میلادی به هدف زنده کردن خلافت اسلامی پایه‌گذاری شد.

کشورهای خاورمیانه و عرب‌زبان سنی‌مذهب از مرکزهای مهم فعالیت‌های حزب‌التحریر اند و بر اساس تقابل با دموکراسی و سایر ایدیولوژی‌ها، حزب‌التحریر فعالیت‌های گسترده‌ای در کشورهای اروپایی دارد. هم‌چنین حزب‌التحریر در افغانستان و به خصوص در ولایت‌های شمال کشور و حتا کابل مرکز افغانستان هم به‌صورت قوی ولی مخفی، فعالیت دارد.

 

هر جریانِ مخالفِ آرامش مردم، نگرانی‌آور است

در همین حال سیدمحمد شیرزادی، رییس ارشاد، حج و اوقاف هرات در گفت‌وگو با روزنامه‌ی ۸صبح به این نظر است که فعالیت حزب‌التحریر و یا هر جریان دیگری که سبب برهم زدن آرامش مردم شود، قابل نگرانی است.

آقای شیرزادی می‌گوید که تجربه‌ی تاریخی نشان داده که حزب‌التحریر در میدان عمل حرفی برای گفتن ندارد و فقط به ایده‌پردازی توجه کرده است. او اضافه می‌کند که احیای خلافت اسلامی مدنظر حزب‌التحریر عملی شدنی نیست و راه این جریان به بی‌راهه است.

 

آگاهان: هرات مهد مناسبی برای جوانه زدن جریان‌ها است

فضای موجود در کشور از نگاه آگاهان که آزادی بیان برای تمامی اقشار جامعه را فراهم کرده است، سبب شده که عده‌ای از جریان‌ها با استفاده از آن دست به حرکات تبلیغی بزنند.

طارق نبی، آگاه امور دینی و فعال سیاسی در هرات می‌گوید که اشتباهات سیاسیون کشور طی سال‌های اخیر سبب شده که مردم اسیر جریان‌های فکری متفاوت شوند.

در همین حال آقای نبی اشاره می‌کند که با توجه به تجربه‌ی تاریخی، هرات بستر مناسبی برای رشد ایدیولوژی‌های متفاوت بوده است و همین امر سبب شده که مردم از نگاه ذهنی آماده‌ی پذیرش این جریان‌ها باشند.

او تأکید می‌کند که از لحاظ تاریخی، هرات مرکز افکار سنتی و تندروانه بوده است و از قرن دوم به بعد، اسلام حاکم  پیرو اهل حدیث که یکی از بنیادگراترین روش‌های دینی است، زمام حکومت را به دست گرفته است.

او می‌افزاید که همین پس‌زمینه‌ی تاریخی امکان رشد و جوانه‌زدن چنین جریان‌هایی را به راحتی در هرات فراهم می‌کند. او در بخش دیگری از گفته‌هایش  می‌گوید که حزب‌التحریر از لحاظ فکری قوی نیست و در مباحث گوناگون، تجربه‌ی فرو افتادن این جریان به زمین محسوس بوده است.

قابل ذکر است که این بار نخست نیست که حرف و حدیث‌ها پیرامون فعالیت حزب‌التحریر در هرات اوج می‌گیرد.

 پیش از این هم روزنامه‌ی ۸صبح به اسنادی دست یافته بود که نشان از تحرکات غیرقانونی حزب‌التحریر در هرات داشت.

در اسناد به دست آمده پیدا بود که حزب‌التحریر با توزیع نشریه‌ها در بین مردم، آنان را از اشتراک در پروسه‌ی انتخابات منع می‌کرد و به مردم از تبعات اشتراک در انتخابات هشدار داده بود.

در سال ۲۰۱۵ میلادی هم عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در جلسه‌ی شورای وزیران حزب‌التحریر را گروهی تروریستی قلم‌داد کرد و گفت که به آن توجه «کافی» نشده است.

رییس اجرایی کشور در همان زمان حزب‌التحریر را به عنوان شاخه‌ی غیرنظامی گروه‌های تروریستی خواند که به صورت گسترده فعالیت می‌کند.

آقای عبدالله تأکید کرده بود که حزب‌التحریر یک حزب سیاسی نیست، بل‌که سازمانی مربوط به سازمان‌های تروریستی است، اما با «سوء استفاده» از آزادی و دموکراسی در افغانستان، در راستای اهداف تروریستی و ناامنی فعالیت می‌کند.

بسیاری کشورها این سازمان را تروریستی دانسته و در برخی کشورها فعالیت آن به دلیل اتهام دست داشتن در خشونت ممنوع است.

محمدناطق ملکزاده، نویسنده و پژوهشگر در مقاله‌ای که برای ۸صبح نوشت، می‌گوید که حزب‌التحریر در افغانستان در سال ۲۰۰۳ به رهبری «امین‌الله لشکری» به طور غیر‌قانونی فعالیت‌هایش را در جریان حکومت کرزی با همان شعار مشابه سال ۱۹۵۳ (ایجاد خلافت اسلامی و نه به دموکراسی) آغاز کرد. اما در عین زمان امین‌الله لشکری در حکومت کرزی در شورای امنیت ملی وظیفه انجام می‌داد.

به گفته او «اعضای حزب‌التحریر بر حسب سلیقه‌ی خودشان قانون وضع می‌کنند و تفسیر حدیث و آیت را خود می‌سازند و به خورد جوان‌های خون‌گرم که قدرت فکری خوبی ندارند، می‌دهند». جوان‌های خون‌گرم با قدرت فکری ضعیف برای این سازمان در واقع سلاح قوی به شمار می‌روند. بیش‌تر این سازمان به جذب جوانان از دانشکده‌های شرعیات دانشگاه‌ها اقدام می‌کند.

هم‌چنان پیش از این در نهم حمل ۱۳۹۶ یافته‌های روزنامه‌ی ۸صبح نشان داد که حزب‌التحریر با پرچم داعشی، از هفت سال به این‌سو، برخلاف قانون رسانه‌های افغانستان، بیش‌تر از سه عنوان مجله را به چاپ رسانده و در آن‌ها به ضد ارزش‌های دموکراسی نشرات داشته است و حکومت در هیچ مورد جلو فعالیت‌های این حزب غیرقانونی را نگرفته است.

بر بنیاد این گزارش ۸صبح، حزب‌التحریر هم‌چنان یک بنگاه انتشارات به نام «نشر امت» را نیز بدون این‌که جواز داشته باشد، ساخته و ده‌ها کتاب ضد ارزش‌های دموکراسی را خلاف قانون اساسی، قانون رسانه‌ها و قوانین دیگر نافذ در افغانستان نشر کرده است.

هم‌چنان بررسی‌های روزنامه‌ی ۸صبح نشان داد که حزب‌التحریر با آن‌که جواز فعالیت در افغانستان ندارد، به گونه‌ی خودسر و غیرقانونی به ایجاد دفتر پرداخته و رییس دفتر مطبوعاتی‌اش سیف‌الله مستنیر است و از افغانستان نیز به عنوان «ولایه افغانستان» یاد می‌کند و آن را بخشی از حوزه‌ی خلافت اسلامی حزب خود می‌داند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن