افزایش عواید هرات و نارضایتی سرمایه‌گذاران

سیدحسن حسینی

مستوفیت ولایت هرات گزارش داده که از آغاز سال جاری خورشیدی تا کنون بیش از دو میلیارد افغانی عاید داشته و در رتبه‌ی دوم کسب بیش‌ترین عاید در سراسر کشور پس از کابل ایستاده است.

به گزارش این اداره‌ی دولتی، جمع‌آوری عواید بالا از درک مالیات و غیر‌مالیات صورت گرفته است و توانسته سهم هرات را در کسب عواید کل کشور پر‌رنگ نشان دهد.

در سوی دیگر آگاهان امور اقتصادی، اتاق صنایع و معادن و فعالان مدنی با انتقاد از سیستم متمرکز دولتی در افغانستان، به این باور اند که پس از فرستادن پول از هرات به مرکز کشور، سهم ناچیز با تاخیر زیاد به هرات پس فرستاده می‌شود. آنان تصریح می‌کنند که این قضیه سبب شده امور اداری و تدارکاتی بیش‌تر پروژه‌های عمرانی در ولایت هرات با چالش پیش برود و در زمان معین آغاز و ختم نشود و حتا خدمات دولت مورد قبول صنعت‌کاران نباشد.

 

هفت درصد رشد عواید

مستوفیت ولایت هرات از افزایش عواید سال جاری نسبت به عین زمان در سال گذشته‌ی خورشیدی خبر می‌دهد.

فایقه علی‌زاده، مستوفی ولایت هرات، به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که از آغاز سال تا کنون دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون افغانی عواید از درک مالیات و امور غیر‌مالیاتی جمع‌آوری شده است. خانم علی‌زاده می‌افزاید که نسبت به پیش‌بینی مستوفیت هرات، تا کنون ۱۴ درصد تنقیص در کسب عواید مشاهده می‌شود؛ به این معنا که قرار است بر اساس پلان از قبل طرح‌شده‌ی مستوفیت، بیش از دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون افغانی از درک مالیات و امور غیر‌مالیاتی جمع‌آوری شود.

با این حال مستوفی هرات تصریح می‌کند که اداره‌اش نسبت به عواید این اداره در عین زمان در سال گذشته، تا کنون هفت درصد افزایش عاید داشته است. وی هم‌چنان می‌افزاید که پس از کابل، به ترتیب هرات، مزار شریف و قندهار در جایگاه‌های دوم، سوم و چهارم بیش‌ترین کسب عایدات قرار دارند.

خانم علی‌زاده دلیل افزایش عواید هرات را نسبت به عین زمان در سال گذشته، مبارزه‌ی جدی با فساد اداری و تطبیق قوانین نافذه‌ی مالیاتی می‌داند. او هم‌چنان می‌افزاید که بهبود وضعیت اداری گمرکات، ایجاد سهولت برای تاجران و سرمایه‌گذاران، افزایش تجارت و واردات کالاهای تجاری از خارج کشور، از جمله عمده‌ترین علت‌های دیگر افزایش عواید این ولایت بوده است.

در همین حال عبدالقیوم رحیمی، والی هرات، باری در سخنانی از مردم خواست که در پرداخت مالیه به دولت بیش‌تر سهیم باشند تا گراف رشد و انکشاف در این ولایت روند صعودی داشته باشد.

 

نارضایتی آگاهان امور اقتصادی

با تمام این‌ها اما آگاهان امور اقتصادی نگاه ویژه‌ی خود را نسبت به پلان عواید و دریافت مالیه از مردم و کارخانه‌های صنعتی دارند.

یعقوب مشعوف، آگاه امور اقتصادی در هرات، به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که هنوز در سیستم اقتصادی کشور تعریف جامع از جمع‌آوری عواید و پلان مشخص برای جمع‌آوری آن وجود ندارد. به گفته‌ی وی باید عواید هرات بر‌اساس بودجه‌ی دولت و خدمات‌دهی به مردم محاسبه شود و حق مردم این ولایت به آنان به صورت کامل پرداخت گردد. او با تکیه بر نوسان عواید در هرات می‌گوید که نبود پلان عواید‌سنجی منظم و جامع و نگاه تبعیض‌آمیز نسبت به هرات از طرف ارگ‌نشینان، سبب شده که رشد عواید این ولایت تاثیری بر سفره‌ها و سبد کالای مردم نداشته باشد.

به باور آقای مشعوف کسانی در کابل با تلاش‌های زیاد در پی افزایش عواید هرات و تخصیص سهم کم به این ولایت هستند. به نظر وی برخی از افراد در اداره‌های دولتی هرات هم بنا بر ناتوانی در مدیریت مالی و پلان‌گذاری، سبب طولانی شدن طی مراحل امور تدارکاتی پروژه‌های مختلف عمرانی می‌شوند.

 

واکنش فعالان مدنی

افزایش عواید دولت از ولایت هرات و کوچک شدن سبد خرید کالای مردم این ولایت، صدای اعتراض فعالان مدنی را هم بلند کرده است.

سید‌اشرف سادات، فعال مدنی و عضو شورای شهر هرات، به این باور است که این ولایت بیش‌ترین بودجه را به خزانه‌ی دولت واریز می‌کند، اما نسبت به نیازمندی، کم‌ترین امتیاز را از بودجه‌ی ملی دریافت می‌کند. به گفته آقای سادات، تجربه بارها نشان داده که تخصیص بودجه‌ی عادی و انکشافی برای هرات و رسیدن پول آن به این ولایت زمان‌گیر است و طولانی شدن مدت رسیدن آن به اداره‌ها در هرات سبب افت کار پروژه‌ها می‌شود.

بر اساس قانون، مقدار پولی که بابت جمع‌آوری مالیات و سایر مکلفیت‌های محصولی از سرمایه‌گذاران و تاجران دریافت می‌شود، رسماً به وزارت مالیه فرستاده شده و سپس برای اجرای پروژه‌های مختلف میان‌مدت، کوتاه‌مدت و دراز‌مدت به تمام وزارت‌خانه‌ها تخصیص می‌یابد.

در هرات اما سرمایه‌گذاران چندان نسبت به خدمات دولت برای سکتور خصوصی و رفع نیازمندی‌ها با توجه به پیشنهادهای آنان، راضی به نظر نمی‌رسند.

حمیدالله خادم، رییس اتاق صنایع و معادن هرات، به وعده‌های زیاد و مشکلات روز‌افزون شهرک صنعتی در این ولایت اشاره می‌کند. وی می‌افزاید با آن‌که سرمایه‌گذاران در هرات سالانه میلیون‌ها افغانی به حساب دولت از درک مالیات پول واریز می‌کنند، اما هنوز حتا جاده‌های بزرگ‌ترین پارک صنعتی افغانستان که منبع عالی برای درآمد اقتصادی دولت به حساب می‌رود، آسفالت نشده است.

آقای خادم تاکید می‌کند نوع خدماتی که به پارک صنعتی هرات از طرف دولت ارایه شده است، برای سرمایه‌گذارانی که میلیون‌ها افغانی را برای رشد اقتصادی کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند، قابل قبول نیست.

هرات در غرب کشور با داشتن دو بندر مهم اسلام‌قلعه و تورغندی با کشورهای ایران و ترکمنستان، از جمله‌ مهم‌ترین ولایت‌های اقتصادی کشور محسوب می‌شود. علاوه بر آن شهرک صنعتی فعال در این ولایت سبب شده که هرات لقب «قطب اقتصادی افغانستان» را با خود یدک بکشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن