افزایش حملات تهاجمی طالبان؛ در یک هفته گذشته بیش از ۱۳۰ تن کشته شده‌اند

پس از امضای توافق‌‎نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان، امید می‌رفت که سطح خشونت‌ها در کشور کاهش یابد؛ اما خلاف همه‌ی تصورها خشونت‌ها کاهش نیافت و برعکس افزایش یافت. گروه طالبان پس از امضای توافق‌نامه صلح حملات تهاجمی‌شان بر مواضع نیروهای امنیتی را افزایش دادند. بر اساس آماری که روزنامه نیویارک‌تایمز منتشر کرده، پس از هفته پایان کاهش خشونت،‌ بیش از ۱۰۰ تن از غیرنظامیان و نظامی در حملات تهاجمی گروه طالبان کشته شده‌اند. هم‌چنان در حمله مهاجمان مسلح بر مراسم یادبود از بیست‌وپنجمین سال‌یاد عبدالعلی مزاری، بیش از ۳۰  تن کشته و نزدیک به ۸۰ تن دیگر زخمی شدند.

گروه طالبان پیش از امضای توافق‌نامه صلح با امریکا، برنامه کاهش خشونت را به اجرا گذاشتند. این برنامه از سوم حوت آغاز شد و در دهم حوت خاتمه یافت. پس از پایان میعاد کاهش خشونت، مقام‌های بلند‌پایه‌ی حکومتی اعلام کردند که برنامه کاهش خشونت هم‌چنان ادامه دارد. محمداشرف غنی، رییس جمهور، یک روز پس از پایان هفته کاهش خشونت در نشستی خبری اعلام کرد که هفته کاهش خشونت هم‌چنان ادامه دارد و تلاش‌ها بر این است تا کاهش خشونت را به آتش‌بس بدل کند.

گروه طالبان اما ادامه کاهش خشونت را رد کرده بود. شیرمحمد عباس استانکزی، نماینده سیاسی گروه طالبان در قطر، گفته بود که هفته کاهش خشونت با امضای موافقت‌نامه صلح با امریکا خاتمه یافته است. او گفته بود که این گروه تنها با نیروهای خارجی آتش‌بس کرده و پس از امضای توافق‌‌نامه صلح بالای مواضع نیروهای خارجی حمله نمی‌کند. این گروه اما تأکید کرده بود که آنان پس از هفته کاهش خشونت هم‌چنان به جنگ‌شان با نیروهای امنیتی افغان ادامه می‌دهند. آقای استانکزی مدعی شده بود که برای قراری آتش‌بس و یا هم کاهش خشونت با نیروهای افغان، نیاز به یک توافق دیگر است. با این همه او گفته بود که ممکن است پس از ختم جنگ با نیروهای خارجی، سطح خشونت‌‎ها در کشور تا ۹۰ درصد کاهش یابد.

گزارش روزنامه نیویارک تایمز اما نشان می‌دهد که پس از هفته کاهش خشونت، حملات تهاجمی گروه طالبان افزایش یافته است. بر اساس گزارش روزنامه نیویارک تایمز، گروه طالبان در یک هفته گذشته در نزدیک به ۳۰ ولایت حملات تهاجمی داشته است. بر اساس آمار  این روزنامه، بیش از ۱۰۰نظامیو غیرنظامی در یک هفته گذشته کشته شده‌اند که از این میان ۸۸ تن را نیروهای امنیتی و ۱۳ تن را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند. علاوه بر این در حمله تهاجمی شماری از افراد مسلح بر مراسم یادبود از بیست‌وپنجمین سال‌یاد عبدالعلی مزاری در غرب کابل، ۳۳ غیرنظامی کشته و نزدیک به ۸۰ تن دیگر زخمی شده‌اند، این مورد اما در گزارش نیویارک تایمز اشاره به آن نشده است. هرچند گروه داعش مسوولیت این حمله را بر عهده گرفت، اما محمدکریم خلیلی و محمد محقق این حمله را مشکوک خواندند و از حکومت خواستند که آن را بی‌طرفانه و مسوولانه بررسی کند.

حمله طالبان بر اساس ولایات

براساس گزارش روزنامه نیویارک تایمز گروه طالبان در یک هفته گذشته بیش‌ترین حملات را در ولایت کندز داشته‌اند. بر اساس این گزارش گروه طالبان در یک هفته گذشته پنج حمله را در ولایت کندز انجام داده‌اند که در نتیجه آن ۲۸ نیروی امنیتی کشته‌ شده‌اند. به همین ترتیب ولایت ارزگان در یک هفته گذشته شاهد دو حمله از سوی گروه طالبان بوده که در نتیجه این حملات ۱۱ سرباز امنیتی کشته شده‌اند.

گروه طالبان از دوازدهم تا چهاردهم حوت سه حمله بالای ولایت فاریاب داشته‌اند. در حملات این گروه چهار تن به شمول دو نظامی و دو غیرنظامی کشته شده‌اند. بر همین اساس این گروه از یازدهم تا پانزدهم حوت بر ولایت هرات حملات مسلسل داشته‌اند که در نتیجه این حملات هفت نظامی و غیرنظامی کشته‌ شده‌اند.

هم‌چنان گروه طالبان بر ولایت‌های زابل، غور، میدان‌وردک، تخار، بادغیس، قندهار، خوست‌، پکتیا، تخار، فراه، لوگر، سرپل، هلمند،‌ بلخ، بغلان، جوزجان و پکتیا حملات تهاجمی بر مواضع نیروهای امنیتی انجام داده‌اند که در نتیجه آن ۳۸ نظامی و ۸ غیرنظامی جان‌ باخته‌اند.

حملات تهاجمی گروه طالبان در حالی افزایش می‌یابد که نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در حالت تدافعی قرار دارند. به تازه‌گی اسدالله خالد،‌ سرپرست وزارت دفاع ملی، به گروه طالبان هشدار داده است، درصورتی که این گروه تا پایان هفته جاری دست از حملات تهاجمی‌شان علیه نیروهای امنیتی بر ندارد، با واکنش تند این نیروها مواجه خواهد شد. آقای خالد گفته است که در صورت متوقف نشدن این حملات، نیروهای امنیتی آنان را در هر جایی‌که باشند، مورد هدف قرار خواهند داد. او اما گفته است که نیروهای امنیتی به دستور محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور و برای احترام به توافق‌نامه صلح، تا پایان هفته جاری در حالت دفاعی باقی خواهند ماند.

توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان در دهم حوت در قطر امضا شد. قرار بود با امضای این توافق‌نامه سطح خشونت‌ها در کشور کاهش یابد، اما گروه طالبان پس از امضای توافق‌نامه حملات‌شان را بر مواضع نیروهای امنیتی متمرکز ساختند. پیش از این سخنگوی شورای امنیت ملی گفته بود که گروه طالبان بیش از ۷۴ حمله را در ۲۴ ولایت کشور پس از هفته کاهش خشونت اجرا کرده است.

دکمه بازگشت به بالا