افزایش رقم بیماران توبرکلوز؛ بیش از ۴۷هزار واقعه‌ی توبرکلوز در سال گذشته به ثبت رسیده

بر بنیاد آمار به دست آمده از وزارت صحت عامه، در سال گذشته‌ی میلادی در حدود ۴۷۴۰۶ رویداد توبرکلوز در سراسر کشور کشف شده است. به گفته‌ی مقام‌های این وزارت، آمار ثبت شده در مورد توبرکلوز در چند سال اخیر در کشور بی‌پشینه بوده است. دو سوم بیمارانی که در سال گذشته به این بیماری مبتلا شده‌اند، زنان استند.
در سال ۲۰۱۶ رقم مبتلایان به این بیماری، ۴۳۰۴۶ نفر بود و در سال ۲۰۱۵، این رقم به ۳۷ هزار رویداد می‌رسید. افزایش رقم واقعه‌های توبرکلوز بیانگر آن است که تلاش‌های دولت افغانستان در راستای مبارزه با این بیماری، از چندان مؤثر نبوده است.
سل یا توبرکلوز، یک بیماری کشنده اما قابل درمان است. این بیماری تأثیر مستقیم بر شش‎ها دارد و در کشورهایی مانند افغانستان که مشکلات اقتصادی در آن بیشتر است، اکثر مردم به این بیماری مبتلا می‎شوند.
معلومات سازمان جهانی صحت نشان می‌دهد که در کنار مرض اچ آی وی «ایدز»، مرض توبرکلوز یا سل، کشنده‌ترین مرض در جهان می‌باشد. بر اساس معلومات این سازمان، نصف تعداد افرادی که به مرض سل یا توبرکلوز مبتلا شده‌اند در چین، هند، اندونیزیا، نایجیریا و پاکستان به سر می‌برند. افغانستان از کشورهایی است که میزان بلند واقعات توبرکلوز را در حوزه‌ی شرق مدیترانه دارا است.
میزان مرگ و میر ناشی از این مرض آن گونه که آمارهای وزارت صحت عامه نشان می‌دهد، چیزی حدود ۱۳ تا ۱۵ هزار نفر در سال است. به عبارتی دیگر، به دلیل درمان نشدن این بیماران، سالانه حدود پانزده هزار نفر در سراسر کشور جان‌های خود را از دست می‌دهند.
یکی از دلایل افزایش رقم مبتلایان و همین‌طور مرگ و میر ناشی از توبرکلوز، کمبود مراکز درمانی برای بیماران این مرض است. هرچند وزارت صحت عامه مدعی است که تلاش‌هایی را در این زمینه به خرچ داده است.
داکتر نورآغا زاهد، حمایت‌کننده‌ی تخنیکی برنامه‌ی ملی کنترول توبرکلوز در وزارت صحت عامه، در گفت‌وگو با ۸صبح می‌گوید، خدمات و مراکز کنترول تداوی این مرض همه‌ساله رو به افزایش است: عرضه‌ی خدمات در این بخش از ۱۰ مرکز در سال ۲۰۰۱، به ۲۳۵۵ مرکز در سال ۲۰۱۷ افزایش یافته است.
به گفته‌ی او در سراسر کشور و حتا ولایت‌های ناامن، مراکز تشخیص و تداوی فعال این مرض وجود دارد. او می‌گوید با حمایت پروگرام ملی کنترول توبرکلوز وزارت صحت عامه در آن جا به مریضان رسیده‌گی شده و به صورت رایگان زیر درمان قرار می‌گیرند.
برنامه‌ی ملی کنترول توبرکلوز در افغانستان (NTP)، در سال ۱۹۵۴ توسط وزارت صحت عامه به همکاری تخنیکی و مالی سازمان صحی جهان (WHO) تأسیس شده است. به گفته‌ی داکتر زاهد، برنامه‌ی ملی کنترول توبرکلوز تمام پالیسی‌ها را بر اساس پیشنهاد سازمان صحی جهان تنظیم و تهیه کرده که در این اواخر پلان استراتیژیک جهانی پایان دادن به توبرکلوز و اهداف توسعه‌ی پایدار می‌باشد.
به گفته‌ی داکتر نثاراحمد همراز، متخصص امراض داخله و انتانی، توبرکلوز یک مرض مکروبی ساری است که هنگام سرفه و عطسه در هوا پخش شده و از فرد مصاب به مرض، به فرد سالم سرایت می‌کند. به گفته‌ی او، افراد مبتلا به این بیماری تب و سرفه‌ی خونی شدیدی را تجربه می‌کنند. بی‌اشتهایی، خسته‌گی، عرق شبانه، تب و باختن وزن از دیگر علایم ابتلا به این بیماری استند. همچنین فقر، رژیم غذایی ضعیف، ازدحام، بیماری‌های روانی، حامله‌گی، امراض ضمیموی طرق تنفسی و HIV از شمار عوامل مساعدکننده‌ی این بیماری به شمار می‌روند. زنان، کودکان، افراد فقیر، سوءتغذی و معتاد به دلیل معافیت پایین بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند.
راه‌های جلوگیری از این بیماری، واکسین، رژیم غذایی سالم، تجرید و تدوای بیماران مصاب به توبرکلوز و استفاده از ماسک در صورت تماس با فرد مریض و سوختاندن یا دفن کردن بلغم بیماران است.
متخصصان این بخش می‌گویند که بیمار باید در اتاقی که رو به آفتاب باشد نگهداری شود؛ چون این انتان نسبت به آفتاب بسیار حساس است و زود از بین می‌رود.
آن گونه که مقام‌های وزارت صحت عامه می‌گویند، در طول ۱۷ سال اخیر به صورت مجموعی بیشتر از ۴۶۳ هزار رویداد توبرکلوز تشخیص و بیماران این مرض تحت تدوای قرار گرفته‌اند.
با این همه، به نظر می‌رسد که مقام‌های افغان تا ریشه‌کردن کامل این بیماری راه درازی در پیش دارند. مقام‌های وزارت صحت عامه، می‌گویند از بین بردن کامل این بیماری در کشور تا سال ۲۰۳۰ میلادی ممکن خواهد بود.
گفتنی است که امروز، بیست و چهارم ماه مارچ، روز جهانی مبارزه با توبرکلوز، است و هر سال از این روز در سراسر جهان تجلیل می‌شود. مقام‌های افغان نیز از این روز تجلیل به عمل می‎آورند و بخاطر از بین بردن این بیماری تعهد می‎کنند.

دیدگاه are closed.