سیر صعودی تجاوز جنسی به کودکان در هرات

سیدحسن حسینی

تجاوز جنسی به کودکان در ولایت هرات طی سال جاری قربانیان زیادتری نسبت به گذشته گرفته است.

 گزارش‌ سارنوالی هرات در این زمینه نشان می‌دهد که از ابتدای سال جاری خورشیدی، طی سه ماه گذشته به دست‌کم ۱۶ کودک دختر و پسر در ولایت هرات تجاوز جنسی شده است.

در همین حال گزارش شاخه‌ی ولایتی مؤسسه‌ی صحی و انکشافی برای جوانان نشان می‌دهد که از آغاز سال جاری میلادی یعنی ۶ ماه گذشته تا کنون پنج کودک کار نیز در گروه‌های سنی مختلف که زیر سن قانونی قرار دارند، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته‌اند.

این مؤسسه در بخش راه‌اندازی پروژه‌های متفاوت برای یافتن موارد خشونت جنسی علیه کودکان، قاچاق و بچه‌بازی فعالیت دارد.

مصاحبه با کودکان کار در خیابان‌ها، پارک‌های تفریحی و مناطق مزدحم شهر و ولسوالی‌ها از جمله‌ی اموری است که این مؤسسه را قادر به یافتن میزان آزار جنسی و تجاوز جنسی می‌کند.

یافته‌های این نهاد تحقیقی نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۷ میلادی به این طرف ۶۰۰ کودک قربانی آزار و اذیت جنسی شده‌اند و از این میان تا کنون به ۱۱۷ کودک تجاوز جنسی شده است.

گزارش این مؤسسه نشان می‌دهد که از آغاز سال روان میلادی به پنج کودک کار تجاوز شده و ۱۷۴ کودک قربانی آزار و اذیت جنسی شده‌اند. هم‌چنان گزارش این نهاد از سال ۲۰۱۸ میلادی حکایت دارد که دست‌کم ۴۵۹ کودک مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته‌اند.

 سوسن رحمانی، هم‌آهنگ‌کننده‌‌ی ولایتی مؤسسه صحی و انکشافی جوانان برای هرات در گفت‌وگو با روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که میزان کودکان قربانی خشونت جنسی در هرات حتا بیش‌تر از این است.

او تصریح می‌کند که در اکثر موارد خانواده‌ها با اتکا به عبارت «شرم زمانه» از همکاری با این نهاد تحقیقی پرهیز می‌کنند.

 

جبر تن‌فروشی پسربچه‌ها

هم‌چنان خانم رحمانی اضافه می‌کند که بارها مواردی رخ داده که پسربچه‌ها به دلیل ترس از دست دادن وظیفه، تهدید از طرف خانواده برای آوردن پول بیش‌تر و دلایل دیگر مجبور به تن‌فروشی شده‌اند. وی تأکید می‌کند که افزایش مهاجرت‌های داخلی، سهل‌انگاری آمران حوزه‌های امنیتی در ردیابی عاملان تجاوز و مجازات نشدن عاملان تجاوز جنسی از سوی نهادهای عدلی و قضایی، از دلایل افزایش میزان خشونت‌های جنسی علیه کودکان است.

 

آماری که سال به سال بیش‌تر می‌شود

در همین حال بخش‌های ثبت واقعات جنایی و اخلاقی سارنوالی هرات در سال گذشته‌ی خورشیدی ۴۲ مورد تجاوز به کودکان دختر و پسر را ثبت کرده‌اند. ماریا میهن‌یار، سارنوال خشونت بر زنان در هرات با ابراز نگرانی از این موضوع می‌گوید که گزارش‌های بخش ثبت واقعات خشونت بر زنان و اطفال در سارنوالی هرات نشان از افزایش این پدیده دارد.

خانم میهن‌یار می‌افزاید که در سال ۱۳۹۶ خورشیدی هشت مورد تجاوز جنسی بر کودکان پسر صورت گرفت.

او تأکید می‌کند که به همین ترتیب در سال ۱۳۹۷ خورشیدی هم آمار تغییری نکرد و مانند سال گذشته‌اش به رقم هشت مورد تجاوز علیه کودکان پسر رسید.

بر اساس گفته‌های خانم میهن‌یار، بخش خشونت علیه زنان این سارنوالی هم نشان می‌دهد که در سال گذشته‌ی خورشیدی به ۲۰ دختر زیر سن از طرف مردان بالغ که اکثراً محارم‌شان بوده‌اند، تجاوز جنسی شده است.

با این حساب از مجموع این آمار می‌توان دریافت که در سال ۱۳۹۷ خورشیدی در کل به پرونده‌ی ۲۸ کودک دختر و پسر در دو بخش اطفال و خشونت بر زنان سارنوالی هرات رسیده‌گی شده است.

در همین حال خانم میهن‌یار اضافه می‌کند که از شروع سال جاری خورشیدی تا کنون گزارش بخش اطفال سارنوالی هرات نشان می‌دهد که سه پرونده به این بخش محول شده است. وی تصریح می‌کند که هم‌چنان از شروع سال نو خورشیدی تا کنون هفت مورد تجاوز جنسی به دختران خردسال در بخش خشونت علیه زنان ثبت شده است.

خانم میهن‌یار تأکید می‌کند که با توجه به قیاس با سال گذشته، میزان تجاوز به کودکان پسر و دختر در هرات افزایش یافته است.

در سوی دیگر گزارش سارنوالی ابتدایی شهری هرات حاکی از افزایش آمار خشونت علیه کودکان پسر در محلات مختلف کاری است.

مهوش‌جمشید کریمی، سارنوال ابتدایی شهری هرات در گفت‌وگو با روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که در سال ۱۳۹۶ خورشیدی شش مورد خشونت علیه کودکان پسر رخ داده است. او اضافه می‌کند که در سال ۱۳۹۷ خورشیدی به ۱۴ پرونده‌ی خشونت علیه کودکان پسر رسیده‌گی شده است.

 خانم جمشید کریمی می‌افزاید که به همین ترتیب از آغاز سال جاری خورشیدی تا کنون شش واقعه‌ی خشونت علیه کودکان پسر در بخش جرایم اخلاقی سارنوالی ابتدایی شهری ثبت شده است.

با این حساب می‌توان به این نتیجه رسید که گزارش بخش‌های اطفال، جرایم اخلاقی و خشونت بر زنان سارنوالی هرات نشان می‌دهد که طی سال ۱۳۹۷ خورشیدی در مجموع بالای ۴۲ کودک دختر و پسر در هرات تجاوز جنسی صورت گرفته‌اند.

 

خشونت؛ حتا در اماکن درسی و مذهبی

سارنوال ابتدایی شهری هرات با اشاره به افزایش میزان خشونت‌ها علیه کودکان از سه سال به این طرف، می‌گوید که نگرانی از گسترش این پدیده‌ی «زشت» در سال جاری وجود دارد.

خانم جمشید کریمی تاکید می‌کند که اکثر عاملان خشونت‌های جنسی و حتا متجاوزان به کودکان، ملاهای مساجد، دکان‌داران محل و وابسته‌گان‌شان هستند و در اکثر پرونده‌ها سن فاعلان بالاتر از ۵۰ سال بوده است.

او می‌افزاید که آخرین پرونده از ملای مسجدی در ناحیه ۱۲ شهر هرات است که به یک کودک شش ساله تجاوز کرده بود. وی اضافه می‌کند که در یک مورد دیگر کاکای یک کودک نُه ساله در شهرک صنعتی به برادرزاده‌اش که مشغول بازی در پارک یک کارخانه‌ی تولیدی بود، تجاوز کرده است.

بر اساس گزارش‌ها کم‌توجهی خانواده‌ها، اعتماد به ملاهای مساجد محل و در مواردی فشار اقتصادی خانواده‌ها سبب می‌شود که میزان خشونت جنسی و حتا تجاوز به کودکان افزایش داشته باشد.

بخش اطفال کمیسیون حقوق بشر در هرات با نگرانی از این پدیده، خانواده‌ها را تشویق به آموزش بهتر و جرأت بخشیدن به کودکان می‌کند.

میرویس امینی، آمر بخش اطفال کمیسیون حقوق بشر در هرات می‌گوید تا زمانی که به کودکان آموزش‌های لازم داده نشود، کودکان نسبت به آن‌چه که بر آنان می‌گذرد، کم‌تر توجه نشان می‌دهند.

 آقای امینی می‌افزاید که باید به کودکان و خانواده‌ها از طریق رسانه‌های مختلف آموزش لازم داده شود و به کودکان فهمانده شود که کسی حق لمس برخی از نقاط بدن آنان را ندارد.

 

حمایت، آموزش و پی‌گیری قانون

در همین حال عبدالقادر رحیمی، رییس کمیسیون حقوق بشر در هرات در صحبت با روزنامه‌ی ۸صبح، احتمال می‌دهد که قضایای بیش‌تری وجود دارد که از چشم پولیس و نهادهای عدلی و قضایی پنهان مانده است.

آقای رحیمی به این نظر است که دولت و نهادهای عدلی و قضایی باید بر مبنای قانون برای رسیده‌گی به متخلفان و عاملان خشونت‌های جنسی علیه کودکان اقدام مؤثر و پیش‌گیرانه کنند.

گزارش‌های متفاوت نشان می‌دهد که در هرات بنا بر انبوه جمعیت بین شش تا هشت  هزار کودک در خیابان‌ها و محلات عمومی مشغول به کار هستند.

 آقای رحیمی می‌گوید که همین تراکم جمعیت سبب می‌شود که شکارچیان جنسی کودکان به طعمه‌های متفاوتی دست‌رسی داشته باشند و تا زمانی که دولت مصمم به بازداشت و محول کردن‌شان به نهادهای عدلی و قضایی نباشد، با گذشت هر روز میزان واقعات بیش‌تر می‌شود.

حمایت‌های حقوقی و قانونی از کودکان، آموزش درست و ارائه اطلاعات دقیق به آنان و پررنگ شدن نقش پولیس در پی‌گیری و کشف جرایم اخلاقی مرتبط با خشونت‌های جنسی بر کودکان از دید کمیسیون حقوق بشر می‌تواند نقش مهمی در کاهش میزان آزارواذیت جنسی و تجاوز به کودکان داشته باشد.

 

بچه‌بازی: فرهنگ و میراث

تجاوز جنسی به کودکان در هرات و سایر ولایت‌های افغانستان داستان امروز و دیروز نیست. این پدیده از گذشته‌ها در ولایت‌های مختلف وجود داشته است.

با نگاهی به کتاب‌های تاریخی و حتا تاریخی-سیاسی افغانستان که روایتی زنده از گذشته‌های دور و نزدیک دارد، رد پای تجاوز و خشونت جنسی به کودکان به صورت گسترده دیده می‌شود.

 تاریخ و تجربه‌های زنده‌گی نشان می‌دهد که در مواردی حتا فرماندهان نظامی منطقه‌ای غیر مسوول با استفاده از زور و سلاح چندین کودک را با خود نگه داشته و به حضورشان در کنار خود فخر می‌کردند.

همین قضیه از دید جامعه‌شناسان سبب می‌شود که به طور میراثی، فرهنگ بچه‌بازی و تجاوز به کودکان از یک نسل به نسل دیگری منتقل شود.

جامعه‌شناسان به این باور اند که دلایل متعددی برای این امر وجود داشته است. محمد فقیری، استاد دانشگاه و جامعه‌شناس در هرات، «غیابت زن در جامعه» را یکی از دلایل اصلی میل و توجه به کودکان پسر از سوی مردان می‌داند.

آقای فقیری می‌گوید که حضور کمرنگ زنان در جامعه سبب شده که برخی از مردان فرصت‌طلب با نگاه و آمیزش با بدن ظریف کودکان سعی در ارضای امیال جنسی‌شان داشته باشند.

نبود آموزش‌های درست و تنفیذ نشدن قانون هم از دلایل دیگری است که آقای فقیری از آن به عنوان عوامل سوء استفاده‌ی جنسی و تجاوز به کودکان یاد می‌کند.

 

۳۰ ساله‌گی کنوانسیون حمایت از کودک

کودک‌آزاری و تجاوز به کودکان نه تنها منحصر به افغانستان نیست، بلکه در سایر مناطق جهان هم بارها سروصدا کرده است.

برای حمایت از حقوق کودکان، در سال ۱۹۸۹ کشورهای جهان تصمیم به ایجاد «کنوانسیون حمایت از کودک» گرفتند و تا اکنون ۳۰ سال از عمر آن می‌گذرد.

افغانستان هم در کنار سایر تعهدات بین‌المللی‌اش شامل این کنوانسیون شده و برای پشتی‌بانی از کودکان، قانون حمایت از طفل را به تأسی از احکام مواد هفتم و پنجاه و چهارم قانون اساسی وضع و در ۱۵ فصل و ۱۰۶ ماده ترتیب کرده است.

با این حال قانون حمایت از طفل و پیوستن به کنوانسیون حمایت از کودک نتوانسته سبب بهبود اوضاع برای کودکان در هرات و سایر ولایت‌های کشور شود. گفته‌ها و شواهد نشان می‌دهد که در مناطق دور و نزدیک شهرها و ولسوالی‌های هرات همه روزه شمار زیادی از کودکان مورد آزار جنسی قرار می‌گیرند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن