افزایش جرایم جنایی در کابل؛ دزدان یک طلافروش را کشتند و طلاهایش را دزدیدند

عبدالاحمد حسینی

شماری از باشنده‌گان پایتخت از افزایش جرایم جنایی در شهر کابل ابراز نگرانی می‌کنند. باشنده‌گان کابل می‌گویند، به رغم این‌که نهادهای امنیتی بارها از کاهش جرایم جنایی در شهر کابل سخن گفته‌اند، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که جرایم جنایی در شهر کابل افزایش بی‌سابقه یافته است. آن‌ها تصریح می‌کنند که به دلیل افزایش جرایم جنایی نمی‌توانند با آرامش خاطر به فعالیت‌های‌شان ادامه بدهند. باشنده‌گان کابل نیروهای امنیتی را به ناتوانی متهم می‌کنند و می‌گویند که به دلیل کم‌کاری نیروهای امنیتی مجرمان در سطح شهر به گونه آزاد دست به قتل، سرقت و سایر جرایم جنایی می‌زنند. در همین حال وزارت امور داخله هرچند افزایش جرایم جنایی را رد نمی‌کند، اما می‌گوید که برای کاهش جرایم جنایی، برنامه‌های وسیع روی دست دارد و به زودی سطح جرایم در شهر کابل کاهش خواهد یافت.

باشنده‌‌گان شهر کابل مدعی‌اند که در این اواخر گراف جرایم جنایی سیر صعودی داشته و پایتخت هنوز هم بستر امن برای فعالیت مجرمان است. باشنده‌گان پایتخت از افزایش جرایم جنایی در شهر کابل انتقاد می‌کنند و می‌گویند، با وجودی که بارها نهادهای امنیتی وعده‌ی پیکار علیه مجرمان و دزدان را داده‌اند، اما هنوز هم جرایم جنایی در بالاترین میزانش اتفاق می‌افتد. در تازه‌ترین مورد، گروهی از دزدان مسلح ضمن سرقت جواهر یک طلافروشی در غرب کابل، یک طلافروش را کشتند و یک تن دیگر را زخمی کردند.

حسین یک تن از طلافروشان در غرب کابل است. او می‌گوید که حوالی ساعت هفت صبح روز یک‌شنبه شماری از دزدان مسلح وارد طلافروشی شده‌اند و با به قتل رساندن دکان‌دار، طلاهایش را به سرقت بردند. او حادثه را این‌گونه شرح می‌دهد: «ساعت هفت و ۱۵ دقیقه صبح بود. همسایه‌ام طلاهایش را در دکانش می‌چید. ناگهان صدای یک فیر آمد. دیدم که هفت نفر مسلح گارد امنیتی مارکیت را با مرمی زخمی کرده‌اند وارد مارکیت طلافروشی شدند. پنج تن از دزدان در پیش درب مارکیت ایستادند و دوتن‌شان داخل مارکیت آمدند و وارد اولین دکان طلافروشی شدند. به محض ورود مالک دکان را با مرمی زدند. بعد طلاهایش را جمع کردند و با خودشان بردند.»

وی بیان داشت، با وجودی که یک پوسته امنیتی در فاصله‌ای حدود ۱۰۰ متری این مارکیت قرار دارد، اما دزدان مسلح بدون کدام هراسی حدود هفت کیلو گرام طلا را به سرقت بردند. او ارزش طلاهای سرقت رفته را ۳۸۰ هزار دالر امریکایی عنوان کرد. پس از این حادثه هر چند پولیس به محل حاضر شده، اما نتوانسته است که دزدان مسلح را بازداشت کنند. با این حال او از نیروهای امنیتی انتقاد کرد و گفت: «نیروهای امنیتی متاسفانه در امر دستگیری مجرمان ناتوان بوده‌اند. دزدان همواره از مردم قربانی می‌گیرند اما نیروهای امنیتی هیچ کاری نمی‌کنند.»

حبیب‌الله یک تن دیگر از طلافروشان است. او می‌گوید که جرایم جنایی در این اواخر در شهر کابل افزایش یافته است. وی می‌گوید، علی‌رغم این‌که بارها وزارت امور داخله از پیکار علیه مجرمان و سارقین خبر داده، اما فعالیت‌های این گروه‌ها نشان می‌دهد که هنوز هم پولیس در پیکار با مجرمان و دزدان موفق نبوده است. او با اشاره به سرقت طلا توسط دزدان مسلح گفت که اکنون طلافروشان نمی‌توانند با خاطر جمع به خرید و فروش‌شان ادامه  بدهند. او گفت: «هر روز ما شاهد اتفاق جرایم جنایی در شهر کابل هستیم. ام‌صبح دزدان مسلح در پیش روی پولیس سرقت کردند و نفر را به قتل رساندند. با این وضعیت ما چگونه می‌توانیم به کار و بارمان ادامه بدهیم. پولیس نتوانسته است که جرایم جنایی را کم بسازد و مجرمان را مورد پیگرد قرار دهد. اگر  فکری به خاطر کاهش جرایم جنایی نشود، ما دیگر نمی‌توانیم به آسانی فعالیت کنیم.»

دزدان یک طلافروش را در غرب کابل کشتند و طلاهایش را دزدیدند

محمود جعفری، نماینده طلافروشان غرب کابل می‌گوید که در این اواخر جرایم جنایی به شکل بی‌سابقه در شهر کابل افزایش یافته و سرمایه‌داران در خانه و بیرون احساس امنیت نمی‌کنند. آقای جعفری تصریح می‌کند که بارها از نهادهای امنیتی خواسته‌اند یک الی دو پولیس را برای تأمین امنیت مارکیت‌های طلافروشی به وظیفه بگمارند، اما نهادهای امنیتی از این خواست سرباز زده‌اند. او گفت که در طول‌ سال‌های اخیر بارها شاهد دزدی‌های مسلحانه در طلافروشی‌ها بوده، اما نهادهای امنیتی برای تأمین امنیت طلافروشان کدام اقدام نکرده است. او هشدار داد، در صورتی که راه‌کار مناسب به خاطر تأمین امنیت طلافروشان و سرمایه‌گذاران سنجیده نشود، آنان قادر به فعالیت نخواهند بود. از جانب دیگر وی از راه‌کارهای وزارت امور داخله در مبارزه علیه جرایم جنایی انتقاد کرد. او گفت که وزارت داخله اعلام کرده، در هر ناحیه‌ای که جرایم جنایی اتفاق بیفتد، آمر حوزه را برکنار می‌کند. او اما افزود که این راه‌کار موثر نبوده، زیرا اکثر آمران حوزه‌ها تا به محیط آشنا و مجرمان را شناسایی می‌کنند، از سوی وزارت امور داخله برکنار می‌شوند. او پیشنهاد کرد که به آمرین حوزه‌ها باید وقت بیش‌تر داده شود تا آن‌ها بتوانند مجرمان را شناسایی کنند و مورد پیگرد قرار دهند.

در همین حال وزارت امور داخله هر چند افزایش جرایم جنایی در پایتخت را انکار نمی‌کند، اما می‌گوید که برنامه‌های جامع روی دست دارد تا میزان جرایم در سطح پایتخت را کاهش دهد. طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله به روزنامه ۸صبح گفت که تلاش‌های وزارت امور داخله جریان دارد تا شبکه‌های جرمی در شهر کابل را شناسایی و از بین ببرد. او تصریح کرد که وزارت امور داخله برنامه‌های وسیع چون افزایش چک‌پاینت‌ها، جمع‌آوری سلاح‌ها و از بین بردن شبکه‌های جرمی روی دست دارد و به زودی تطبیق می‌کند. آقای آرین اطمینان داد که به زودی باشنده‌گان کابل شاهد یک تغییر مثبت در وضعیت شهر خواهند بود.

این در حالی است که معاون اول ریاست جمهوری نیز از مبارزه جدی علیه جرایم جنایی و فساد خبر داده است. امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری گفته است که کارش را روی سه محور و سه بعد آغاز می‌کند. او از وضع موجود ابراز نارضایتی کرده و گفته است که وضعیت کنونی باید تغییر کند، زیرا مردم سزاوار ماحول بهتر اند. معاون اول رییس جمهور تصریح کرده است که به زودی کارش را روی مهار جرایم جنایی آغاز می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن