حکومت ناتوان در مهار قیمت‌ها؛ مردم نگران افزایش بهای مواد خوراکی در غور

محمدحسین نیک‌خواه

بهای مواد خوراکی طی روزهای اخیر در ولایت غور، افزایش بی‌پیشینه‌ای داشته است. افزایش قیمت‌ها در پی بسته‌شدن دکان‌ها و گسترش کرونا، در ولایت‌های هرات و کابل، سبب بلند رفتن بهای مواد در غور شده است.

بیش‌تر کالای مصرفی در غور، از هرات و کابل تأمین می‌شود. افزایش ناامنی در مسیرهای مواصلاتی، هم‌واره تأثیر مستقیم بر قیمت‌ کالا در این ولایت داشته است. در جریان چند روز پسین، بزرگ‌راه هرات – غور، دست‌خوش ناامنی شد و این امر، بهای مواد خوراکی را در بازارهای شهر فیروزکوه، افزایش داد.

به روایت ساکنان غور، بهای مواد خوراکی ضروری مانند روغن، آرد و برنج، در این ولایت ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش یافته است. از نظر وکلای مردم در شورای ولایتی غور، فقر و مشکلات اقتصادی، نگرانی‌ها از پی‌آمدهای ناگوار افزایش قیمت‌ها در این ولایت را افزایش داده است.

مقام‌های محلی تأکید دارند، ریشه‌ی اصلی افزایش بهای مواد خوراکی، در هرات و کابل است و آنان نمی‌توانند در غور قدم کارسازی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها بردارند. با این وصف، شهرداری و اداره محلی غور، با ایجاد کمیته‌ای نظارتی، تلاش دارند، با احتکار و گران‌فروشی مقابله کنند.

کسی به داد مردم نمی‌رسد

مواد خوراکی برای رسیدن به شهر فیروزکوه، مرکز ولایت غور، باید از بزر‌گ‌راه هرات – غور یا کابل – غور انتقال داده شود. وضعیت امنیتی این مسیرها، همیشه تأثیر مستقیم بر کاهش و افزایش بهای مواد خوراکی، در بازارهای فیروزکوه دارد.

طی روزهای اخیر، جاری شدن سیلاب و افزایش تحرکات طالبان در بخش‌هایی از بزرگ‌راه هرات – غور، روند انتقال مواد خوراکی را دشوار کرده است. افزون بر این، افزایش بهای مواد خوراکی در بازارهای هرات و کابل، قیمت‌ها را در شهر فیروزکوه نیز بلند برده است.

از دید برخی ساکنان غور، طی همین چند روز اخیر، بهای مواد خوراکی ۳۰ تا ۴۰ درصد در بازاها افزایش یافته است. مثلاً هر بشکه روغن خوراکی، از ۶۵۰ به ۹۰۰ افغانی رسید و هر بوجی آرد، حدود دو هزار افغانی شده است.

حاجی سلطان‌احمد، رییس شورای وکلای گذر شهر فیروزکوه، به روزنامه ۸صبح می‌گوید موترهای باربری به دلیل خرابی بزرگ‌راه هرات – غور، این مسیر را در جریان شش تا نُه روز طی می‌کنند.

به گفته‌ی او، افزون بر خرابی راه، طالبان از هر موتر باربری ۱۰ هزار افغانی باج‌گیری می‌کنند و این مسأله، سبب بلند رفتن بهای مواد خوراکی در بازار شده است.

از نظر ساکنان غور، در وضعیت دشوار اقتصادی ناشی از کرونا و بلند رفتن بهای مواد خوراکی، کسی نیست که به داد آنان برسد و گوشی برای شنیدن صدای اعتراض‌شان وجود ندارد.

نگرانی از بروز قحطی

فقر و مشکلات اقتصادی در ولایت غور سبب شد، چرخ زنده‌گی بیش‌تر ساکنان این ولایت به سختی بچرخد. باشنده‌گان غور، با کشاورزی و کارگری مخارج خانواده‌های‌شان را تأمین می‌کنند.

پیش از این در نبود فرصت‌های شغلی، جوانان برای کارگری راهی ایران می‌شدند، اما گسترش ویروس کرونا سبب شد، هزاران جوان غوری، از این کشور دوباره به خانه بازگردند.

در اوضاعی که وضعیت اقتصادی مردم با گسترش ویروس کرونا، حال و روز خوشی ندارد، افزایش بهای مواد خوراکی، گذراندن زنده‌گی را برای بسیاری از ساکنان غور دشوار کرده است.

وکلای مردم در شورای ولایتی غور، نگران افزایش قیمت‌ها، کمبود مواد خوراکی و در نهایت بروز قحطی در این ولایت محروم هستند. فضل‌الحق احسان، رییس این شورا، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید وضعیت مردم به ویژه افراد بی‌بضاعت نگران‌کننده است.

به گفته‌ی او، در کابل حکومت برای مردم چهار کیلو گندم توزیع کرد، اما در غور حکومت توان توزیع «نیم کیلو» گندم را هم ندارد. همین امر نگرانی‌ از گسترش فقر و افزایش بهای مواد خوراکی را دو چندان کرده است.

حدود دو هفته می‌شود که در شهر فیروزکوه، از بیم گسترش کرونا، محدودیت‌هایی در رفت‌وآمد شهروندان وضع و برخی دکان‌ها نیز به دستور حکومت بسته شده است. اجرای قانون منع گردش، سبب افزایش بی‌کاری و مشکلات اقتصادی در این ولایت شده است.

دست حکومت در کنترل بازار بسته است

مقام‌های محلی غور می‌پذیرند که طی روزهای اخیر بهای مواد غذایی در این ولایت افزایش یافته است، اما از نظر آنان، عامل اصلی افزایش بهای مواد خوراکی، بلند رفتن قیمت‌ها در هرات و کابل است.

وکلای مردم در شورای ولایتی غور باور دارند، حکومت محلی در مهار قیمت‌ها و کنترل بازار ناتوان است و نمی‌تواند در این خصوص کاری کند.

مقام‌های محلی غور، برای جلوگیری از افزایش بهای مواد خوراکی، برخی دکان‌ها را به اتهام گران‌فروشی مسدود کردند، اما این اقدام نه تنها سبب کاهش قیمت‌ها نشد، بلکه برعکس بهای مواد غذایی افزایش یافت.

شهرداری فیروزکوه پافشاری دارد که برای کنترل بازار، جلوگیری از بلند رفتن قیمت مواد اساسی و منع احتکار، یک کمیته‌ی دولتی کارش را آغاز کرده است. محمدعارف قاضی‌زاده، شهردار فیروزکوه، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید قیمت‌‌ها در کابل و هرات افزایش یافته و در غور کار چندانی نمی‌توان برای کاهش آن کرد.

اداره محلی غور نیز تأکید می‌کند که حکومت در حد توان برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها اقدام کرده و در آینده نیز بهای مواد خوراکی نظارت می‌شود. عارف عابر، سرپرست دفتر رسانه‌های والی غور، در صحبت با روزنامه ۸صبح از تلاش مقام‌های محلی برای مهار قیمت‌ها و برخورد با گران‌فروشان سخن می‌زند.

همه‌ساله با فرارسیدن ماه رمضان، بهای مواد خوراکی در بازارهای افغانستان بلند می‌رود. امسال عوامل دیگر مانند گسترش کرونا، مسدود شدن مرزهای برخی کشورهای همسایه، اجرای قانون منع گردش در شهرها و بسته‌شدن دکان‌ها، باعث شد قیمت‌ها چندین برابر بلند برود، اما چنان‌که به نظر می‌رسد، حکومت نتوانسته جلو افزایش بهای مواد خوراکی را بگیرد.

دکمه بازگشت به بالا