تا دو هفته دیگر کار عملی پروژه کاسا یک‌هزار در افغانستان آغاز می‌شود

۸صبح، کابل: شرکت برق‌رسانی افغانستان، برشنا، می‌گوید که کار عملی پروژه برق «کاسا – یک‌ هزار» تا دو هفته دیگر در افغانستان آغاز می‌شود.

«کاسا – یک‌ هزار» نخستین پروژه بزرگ انتقال برق از آسیای مرکزی به جنوب آسیا است. در چهارچوب این پروژه قرار است برق مازاد تولید قرغیزستان و تاجیکستان در فصل تابستان از طریق افغانستان به پاکستان منتقل شود. مقدار آن یک‌ هزار و ۳۰۰ میگاوات در نظر گرفته شده است.

سومین جلسه کمیته هماهنگی پروژه کاسا یک هزار در مورد پیشرفت‌ها و چالش‌های این پروژه به روز چهارشنبه، نهم دلو، در کابل برگزار شد. شرکت برشنا با نشر خبرنامه‌ای گفته که بر بنیاد گزارش این کمیته، از مجموع یک هزار و ۶۸۰ پایه‌ی برق که در خاک افغانستان در این پروژه در نظر گرفته شده است، محل نصب ۶۷۰ پایه مشخص شده است.

اما به گفته برشنا، مشکلات امنیتی، در ولایت‌های کاپیسا، بغلان، لغمان، ننگرهار و ساحه اوزبین ولسوالی سروبی ولایت کابل مانع کار استملاک و سروی نصب پایه‌ها در این پروژه شده است. با این حال، امان‌الله غالب، رییس عمومی اجراییوی شرکت برشنا، از اعضای این کمیته خواسته که فهرست تمامی مشکلات این پروژه را تهیه کند تا در مورد آن اقدام مشترک صورت گیرد.

کمیته هماهنگی پروژه کاسا یک‌هزار متشکل از نمایندگان د افغانستان برشنا شرکت، وزارت‌های مالیه، انرژی و آب، احیا و انکشاف دهات، شهر سازی و چندین اداره دیگر می‌باشد.

آقای غالب همچنان گفته که در صورت حل نشدن مشکلات در ساحات ذکر شده، کار این پروژه‌ی بزرگ منطقوی در نخست باید در ساحاتی که مشکل وجود ندارد آغاز شود. او تاکید کرده که تا دو هفته دیگر کار عملی پروژه کاسا یک‌هزا در افغانستان آغاز خواهد شد.

گفتنی‌ست که لین انتقال برق کاسا یک‌هزار در خاک افغانستان از ولایات کندز، بغلان، پنجشیر، کاپیسا، کابل، لغمان و ننگرهار می‌گذرد. این لین با عبور از حدود ۳۵ ولسوالی در خاک افغانستان از ولسوالی امام صاحب در ولایت شمالی کندز شروع می‌شود و تا گذرگاه تورخم در ولایت شرقی ننگرهار امتداد می‌یابد. طول این لین در خاک افغانستان ۵۷۵ کیلومتر تخمین شده است.

شرکت برشنا می‌گوید که برای تطبیق پروژه برق «کاسا – یک‌‌هزار» در خاک افغانستان ۲۲۸ میلیون دالر امریکایی بودجه در نظر گرفته شده است. این بودجه توسط بانک جهانی تأمین می‌شود.

کار تطبیق پروژه یاد شده در خاک افغانستان را دو شرکت هندی بر عهده دارند و شرکت برشنا ناظر این پروژه است.

دکمه بازگشت به بالا