در یک سال گذشته یک هزار و ۷۷۱ قاچاق‌بر مواد مخدر محکوم به مجازات شده‌اند

۸صبح، کابل: مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر اعلام کرد که در جریان سال ۲۰۱۹ میلادی یک هزار و ۷۷۱ نفر در پیوند به یک هزار و ۷۷ قضیه قاچاق مواد مخدر به سه ماه تا ۳۰ سال زندان، در محاکم ابتدایی محکوم شده‌اند.

خالد موحد، سخنگوی این مرکز روز یک‌شنبه، پانزدهم جدی، در یک نشست خبری گفت که در میان افرادی که به مجازات محکوم شده‌اند، ۳۷ زن، یک شهروند خارجی و ۸۴ کارمند دولتی شامل هستند.

به گفته او، در جریان ۱۲ ماه گذشته محکمه ابتدایی بنا بر نبود دلایل الزام‌آور، به ۲۳ نفر از جمله هفت کارمند دولتی و دو زن برائت داده است.

سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر هم‌چنان گفت که محکمه استیناف، ۹۰۵ نفر به شمول۱۴ زن، ۵۱ کارمند دولتی و یک شهروند خارجی را به مجازات محکوم کرده است.

محکمه اختصاصی استیناف مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر نیز در جریان سال گذشته به ۴۰ نفر از جمله ۱۷ کارمند دولتی به دلیل نبود اسناد الزام‌آور برائت داده است.

هم‌چنان طبق معلومات خالد موحد، محکمه دیوان امنیت عامه استره‌محکمه، ۶۲۳ فیصله مرکز عدلی و قضایی مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر را مورد تأیید قرار داده است.

بازداشت یک‌هزار و ۲۸۷ نفر به اتهام قاچاق مواد مخدر

از جانب دیگر، سخنگوی مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مسکرات و مواد مخدر، می‌گوید که در جریان ۱۲ گذشته، یک هزار و ۲۸۷ نفر در پیوند به ۱۰۸۱ قضیه قاچاق مواد مخدر از سراسر کشور بازداشت شده‌اند. در میان بازداشت‌شده‌گان ۳۷ زن و سه شهروند ایران شامل هستند.

به گفته او، پرونده این افراد به مرکز عدلی و قضایی مبارزه با مسکرات مواد مخدر رسیده است.

 خالد موحد گفت که از جمع بازداشت‌شده‌گان ۲۰۵ تن‌شان به شمول ۱۳ زن هنگام انتقال بسته‌های هیرویین از میدان هوایی کابل بازداشت شده‌اند. این افراد قصد قاچاق هیرویین به هند و امارات متحده عربی را داشته‌اند.

خالد موحد می‌گوید که در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۳۱۳ واسطه نقلیه، ۳۷ موترسایکل، یک هزار و ۵۹۲ ست گوشی همراه و ۱۰۵ میل سلاح از نزد قاچاق‌بران مصادره و به خزانه دولت سپرده شده است. هم‌چنان شش میلیون افغانی و بیش از ۳۲ هزار دالر پول قاچاق‌بران بر اساس حکم محکمه ابتدایی به حساب بانک مرکزی واریز شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن