در گیرودار بحران صحی، محدودیت‌های بانکی روند کمک‌رسانی را آسیب زده است

۸صبح، کابل: دیده‌بان حقوق بشر نسبت به وضعیت صحی در کشور، به‌ویژه افزایش موارد سوءتغذیه، هشدار داده و گفته است که محدودیت‌های بانکی در افغانستان روند کمک‌رسانی در این کشور را با مشکل مواجه کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر روز جمعه، ۲۷ حوت، گفته است در حالی که بسیاری از کشورها وعده کمک‌های بشردوستانه را داده‌اند، اما افغانستان برای رسیده‌گی به بحران موجود به‌ویژه در زمینه صحت، نیاز به سیستم بانکی کارامد دارد.

به گفته این سازمان، بیش‌تر بانک‌های افغانستان به‌سختی کار می‌کنند و محدودیت‌ها بر بانک مرکزی افغانستان برداشت بزرگ پولی را غیرممکن کرده است.

به گفته این نهاد، سازمان‌های کمک‌رسان می‌گویند که نمی‌توانند کمک‌های مالی را به افغانستان منتقل کنند، زیرا بانک‌های بین‌المللی نسبت به تحریم‌های قبلی علیه کابل محتاط هستند و بانک‌های افغانستان برداشت پول نقد را به دلیل کمبود ارز محدود می‌کنند.

دیده‌بان حقوق بشر هم‌چنان از افزایش موارد سوءتغذیه در افغانستان هشدار داده و گفته است که تنها در شفاخانه هلمند، دست‌کم ۸۰۰ کودک سوءتغذیه بستری هستند.

این در حالی است که وزارت صحت عامه به رسانه‌ها گفته است که از اول سال جاری میلادی تا کنون دست‌کم ۱۳ هزار کودک به دلیل سوءتغذیه و بیماری‌های مرتبط با گرسنه‌گی جان باخته‌اند.

اخیراً سازمان‌های کمک‌رسان و داکتران بدون مرز از افزایش موارد سرخکان و سوءتغذیه در ولایت کشور هشدار داده بودند.

گفتنی است که سیستم بانکی کشور از ۸ ماه به این‌سو، در پی تحولات اخیر با مشکلات جدی مواجه شده است و بانک‌ها خارج از محدوده معین به مشتریان‌شان پول نمی‌دهند.

دکمه بازگشت به بالا