در ۲۵ روز اخیر، بهای هر دالر امریکایی سه افغانی افزایش داشته است

۸صبح، کابل: آمارهای سرای شهزاده یا بازار مرکزی ارز افغانستان نشان می‌دهد که نرخ هر دالر امریکایی در جریان ۲۵ روز اخیر بیش از سه افغانی افزایش یافته است. بهای دالر امریکایی از ۵ ثور تا ۳۱ ثور افزایش بیش‌تر از سه افغانی را در نرخ هر دالر امریکایی نشان می‌دهد.

بر اساس آمارهای حاجی مجید احمدزاده، از صرافان سرای شهزاده، در پنج ثور هر دالر در بدل ۷۷.۶۵ افغانی فروخته می‌شد، اما امروز ساعت ۱۰:۳۰ چاشت، بهای هر دالر امریکایی در بازار ارز کابل، به ۸۰.۸۰ افغانی رسیده است.

در همین حال، و به دنبال افزایش دالر در برابر افغانی، بانک مرکزی باز هم اعلام کرده است که ۳۵ میلیون دالر امریکایی را لیلام می‌کند.

در یک خبرنامه بانک مرکزی افغانستان که روز سه‌شنبه، ۳۱ ثور نشر شد، گفته است که این مقدار پول طی یک روند داوطلبی روز چهارشنبه، اول جوزا به صورت لیلام به فروش خواهد رسید. بانک مرکزی از صرافان و بانک‌های واجد شرایط خواسته است که در این داوطلبی شرکت کنند.

این بانک گفته است صرافان و بانک‌های واجد شرایط برای شرکت در داوطلبی ۱.۵ میلیون افغانی را به عنوان تضمین پرداخت خواهند کرد. بانک مرکزی به صرافانی که تضمین‌‌شان را پرداخت نکرده‌اند، گفته است که یک روز پیش از داوطلبی می‌تواند، پول تعیین شده را به این بانک تحویل دهند.

بانک مرکزی هم‌چنان پرداخت و تسویه قسمی را در داوطلبی‌های لیلام اسعار غیرمجاز گفته و از برنده‌گان لیلام خواست که پول قیمت لیلام را به صورت نقد و یا حواله در مدت معین پرداخت کنند.

این در حالی است در چند روز اخیر ارز افغانی در برابر دالر کاهش بی‌پیشینه‌ای داشته است. بانک مرکزی صبح روز سه‌شنبه خرید یک دالر را  ۸۰.۱۳۹۴ افغانی و فروش آن را ۸۰.۳۳۹۴ اعلام کرده است. اما در بازارهای کابل یک دالر به ۸۰.۲۰ افغانی تبادله می‌شود. این افزایش در چند سال گذشته بی‌سابقه خوانده شده است. گفتنی است که نرخ ارز در حال نوسان است و در ساعات مختلف روز فرق می‌کند. 

افزایش دالر در برابر افغانی به صورت مستقیم روی زنده‌گی و خرید و فروش شهروندان تأثیر می‌گذارد و سبب می‌شود که نرخ مواد اولی مورد ضرورت مردم در بازارها افزایش پیدا کند. به همین دلیل مواد خوارکی در ماه رمضان به دلیل کاهش افغانی و دیگر عوامل افزایش یافته است.

دکمه بازگشت به بالا