در نبود انترنت، برق و تلویزیون، آموزش غیرحضوری به دانش‌آموزان ناکام است

محمدحسین نیک‌خواه

کنش‌گران مدنی در ولایات زون غرب کشور باور دارند که روند تدریس غیرحضوری برای دانش‌آموزان، که از سوی وزارت معارف آغاز شده، ناکام است. از دید آنان، مشکلاتی هم‌چون نبود برق، عدم دست‌رسی دانش‌آموزان به رسانه‌ها و انترنت و نیز مشکلات اقتصادی، بزرگ‌ترین مشکلات سد راه آموزش از راه دور می‌باشد.

گسترش ویروس کرونا در کشور سبب شد که حدود یک ‌میلیون دانش‌آموز در هرات و حدود نیم میلیون دیگر در ولایت‌های فراه، غور و بادغیس، از حضور در صنف‌های درس محروم بمانند. مسوولان معارف، در ولایت‌های زون غرب کشور، می‌پذیرند که روند تدریس غیرحضوری، تجربه‌ای جدید برای افغانستان است و مشکلات زیادی به همراه دارد.

هرچند در هرات، از حدود یک‌ ماه پیش تدریس غیرحضوری برای دانش‌آموزان توسط برخی مکتب‌های خصوصی و ریاست معارف آغاز شد، اما در سطح کشور این روند از روز شنبه، سی‌ام حمل، از سوی وزارت معارف گشایش یافت.

هرات

ویروس کوچکی به اسم کرونا، این روزها در محدوده‌ای به بزرگی کره‌ی زمین، جولان می‌دهد و زنده‌گی ساکنان زمین را دگرگون کرده است. گسترش ویروس در افغانستان سبب شد دروازه‌ی مکتب‌ها که پیش از این تا پایان ماه حمل بسته شده بود، هم‌چنان مسدود بماند.

در هرات، از حدود یک‌ ماه پیش و در نخستین روزهای آغاز سال تعلیمی، روند تدریس غیرحضوری برای دانش‌آموزان از سوی برخی مکتب‌های غیردولتی و ریاست معارف آغاز شد. برخی کنش‌گران مدنی باور دارند که تجربه‌ی یک ‌ماه آموزش از راه دور برای دانش‌آموزان هراتی نشان داد که این روش مشکلات زیادی دارد.

از نظر سیدواسع سیدی، فعال مدنی در هرات، آموزش غیرحضوری در شرایط اضطرار ناشی از گسترش کرونا، تنها راه تدریس برای دانش‌آموزان است، اما این روش نمی‌تواند جای‌گزین مناسبی برای تدریس عادی باشد.

در برخی ولسوالی‌های هرات، دانش‌آموزان به رسانه‌های دیداری و انترنت دست‌رسی ندارند و از دید فعالان مدنی، حتا در مرکز شهر نیز، برخی خانواده‌ها توان پرداخت پول صرفیه برق را ندارند و نمی‌توانند زمینه‌ی آموزش را برای فرزندان‌شان فراهم کنند.

مسوولان ریاست معارف هرات نیز می‌پذیرند که آموزش از راه دور، مشکلات خاص خود را دارد و تمام یک‌ میلیون دانش‌آموز هراتی، به ویژه در ولسوالی‌ها، نمی‌توانند از آن بهره ببرند.

عبدالرازق سلیمان‌خیل، آمر تعلیمات عمومی ریاست معارف هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح تأکید دارد که با وجود تمام مشکلات، آغاز روند آموزش غیرحضوری، دست‌آوردی بزرگ برای معارف هرات است.

غور

در ولایت غور، روند آموزش غیرحضوری برای دانش‌آموزان، از تلویزیون محلی غور، تنها رسانه‌ی محلی دیداری در این ولایت، آغاز شده است، اما مسوولان ریاست معارف باور دارند که این روش آموزشی موفقیت چندانی به همراه نخواهد داشت.

وزیر نورانی، از فعالان مدنی غور، باور دارد که تمام دانش‌آموزان غوری به وسایل ارتباط جمعی مثل تلویزیون و انترنت دست‌رسی ندارند و نمی‌توانند برنامه‌های آموزشی ریاست معارف را دنبال کنند.

تلویزیون محلی غور، تنها شهر فیروزکوه، مرکز ولایت و برخی بخش‌های نزدیک به شهر را پوشش می‌دهد، اما دانش‌آموزان در ولسوالی‌ها، از تماشای برنامه‌های آن محروم‌اند. فضل‌الحق نجات، معاون ریاست معارف غور، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید با شرایط حاکم بر این ولایت، طرح تدریس غیرحضوری، بازدهی مناسبی ندارد.

به عقیده‌ی او، دانش‌آموزان در بیش‌تر ولسوالی‌ها به وسایل ارتباط جمعی دست‌رسی ندارند و از همین‌ رو، تدریس از راه دور، در این ولایت محروم طرح مناسبی نیست. این مقام محلی، روش تدریس خانه‌گی از سوی اولیای دانش‌آموزان را، جای‌گزینی مناسب به جای تدریس غیرحضوری می‌داند.

در ولایت غور، حدود ۲۰۸ هزار دانش‌آموز وجود دارند، اما بررسی مسوولان معارف نشان می‌دهد که حدود ۲۰ درصد دانش‌آموزان در مرکز ولایت و ۱۰ درصد در ولسوالی‌ها می‌توانند از طرح تدریس از راه دور استفاده کنند.

بادغیس

در بادغیس، یکی دیگر از ولایت‌های زون غرب کشور، تاکنون روند تدریس غیرحضوری آغاز نشده است. رییس معارف این ولایت، در هرات حضور دارد و ریاست معارف در نبود رییس، از سوی سرپرست اداره می‌شود.

فعالان مدنی بادغیس، از مشکلات موجود در ریاست معارف شاکی‌اند و باور دارند که دانش‌آموزان بادغیسی حتا از روند تدریس از راه دور نیز محروم مانده‌اند. جنیدالله اشکانی، فعال مدنی در این ولایت، پافشاری دارد که روند آموزش از راه دور، عملاً سودی برای دانش‌آموزان ندارد.

این فعال مدنی می‌افزاید که آموزش غیرحضوری از سوی معارف با گذشت یک‌ ماه از سال تعلیمی، آغاز نشده و تنها یکی از موسسات تحصیلات‌ عالی، آموزش غیرحضوری دارد.

عبدالله مُشکوانی، سرپرست ریاست معارف بادغیس، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید برنامه‌های آموزش مضامین مکتب، از طریق برخی شرکت‌های مخابراتی به بادغیس فرستاده شده، اما تمام دانش‌آموزان نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

افزون بر تلویزیون محلی بادغیس، یک تلویزیون محلی غیردولتی نیز در این ولایت فعالیت دارد، اما نشرات این دو رسانه‌ی دیداری، در ولسوالی‌ها قابل دست‌رس نیست. در بادغیس حدود ۱۵۰ هزار دانش‌آموز وجود دارند که شمار اندکی از آنان به انترنت و رسانه‌های همه‌گانی دست‌رسی دارند.

از نظر کنش‌گران مدنی در بادغیس، تنها «نیم درصد» دانش‌آموزان بادغیسی می‌توانند از طرح تدریس غیرحضوری بهره ببرند و سایر دانش‌آموزان نمی‌توانند برنامه‌های آموزشی معارف را تماشا کنند.

فراه

فراه از جمله ولایت‌های گرم‌سیر در کشور است و جز مکاتب ولسوالی‌های گلستان و پُرچمن سال تعلیمی در سایر نقاط این ولایت، در تاریخ پانزدهم سنبله آغاز می‌شود. دادالله قانع، عضو شورای ولایتی فراه، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که آموزش غیرحضوری طرحی ناکام است و زمینه‌ی اجرای آن در فراه فراهم نیست.

احمدشاه فطرت، مسوول تلویزیون غیردولتی «دنیای نو» در فراه، به روزنامه ۸صبح می‌گوید معارف بودجه‌ای برای نشر برنامه‌های آموزشی از رسانه‌های غیردولتی ندارد و تلویزیون دولتی فراه هم بخش‌های محدودی از شهر را زیر پوشش دارد.

صادق حلیمی، معاون ریاست معارف فراه، تأکید دارد که روند آموزش غیرحضوری در هم‌آهنگی با وزارت معارف آغاز شده و دانش‌آموزان می‌توانند برنامه‌های آموزش مضمون‌های مکتب را تماشا کنند. به گفته‌ی او، پیشنهاد نشر برنامه‌های آموزشی از رسانه‌های غیردولتی در این ولایت، به دلیل نبود بودجه، از سوی وزارت معارف رد شده است.

در ولایت فراه، حدود ۱۳۶ هزار دانش‌آموز وجود دارند و بررسی مسوولان معارف نشان می‌دهد که با اجرای آموزش غیرحضوری، نیمی از شاگردان مکتب‌ها در مرکز و ۸۰ درصد دانش‌آموزان در ولسوالی‌ها، نمی‌توانند زیرپوشش آن قرار بگیرند.

پیش از این جنگ و ناامنی، سبب محروم ماندن هزاران دانش‌آموز از آموزش در زون غرب کشور شده بود، اکنون هم عدم دست‌رسی به رسانه‌های همه‌گانی، انترنت و برق باعث شده شاگردان مکاتب نتوانند از طرح آموزش غیرحضوری استفاده کنند.

دکمه بازگشت به بالا