افغانستان در گفت‌وگو با امریکا و اوزبیکستان بر امنیت سرحدها و گسترش خط آهن تأکید کرده است

۸صبح، کابل: مقامات در نشست سه‌جانبه افغانستان، امریکا و اوزبیکستان، بر گسترش همکاری‌ها برای تأمین امنیت سرحدها، اتصال خط آهن، مبارزه با کرونا و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی تأکید کرده و از کشورهای منطقه خواسته‌اند که از روند صلح و توافق سیاسی هم‌زمان با حفظ ارزش‌های ۱۸ ساله حمایت کنند.

نشست سه‌جانبه افغانستان، امریکا و اوزبیکستان روز چهارشنبه، هفتم جوزا با رهبری دیوید هیل، معین سیاسی وزارت خارجه امریکا، محمدحنیف اتمر، سرپرست وزارت امور خارجه کشور و عبدالعزیز کاملوف، وزیر امور خارجه اوزبیکستان به گونه ویدیویی برگزار شده است.

وزارت امور خارجه افغانستان با نشر یک اعلامیه‌ گفته است که طرف‌ها در این نشست در مورد روند صلح افغانستان، امنیت سرحدها، توسعه خط آهن و مبارزه با ویروس کرونا گفت‌وگو کرد‌ه‌اند.

اعضای این نشست در ادامه روی گسترش همکاری‌های امنیتی در برابر تهدیدهای سرحدی افغانستان با اوزبیکستان و مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر، قاچاق انسان‌ها، مهاجرت‌های غیرقانونی و قاچاق حیوانات تأکید کرده و خواهان گسترش خط آهن، تسریع انتقال مواد خوراکی، مواد اولیه ضروری و تجهیزات طبی ‌شده‌اند.

به نقل از اعلامیه وزارت امور خارجه، در این گفت‌وگو بر آغاز فوری مذاکرات بین‌الافغانی تأکید شده تا در آن روی آتش‌بس دایمی در کشور بحث صورت شود.

امریکا و اوزبیکستان نیز از توافق‌ سیاسی محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله استقبال کرده و گفته‌اند که این توافق می‌تواند زمینه تسریع گفت‌و‌گوهای صلح را فراهم سازد.

کشورهای حاضر در این نشست با استقبال از رهایی ۹۰۰ زندانی طالب، روی تلاش‌ها برای ادامه‌ی آتش‌بس در کشور تأکید کرده‌اند تا با فروکش شدن میزان تلفات غیرنظامیان، زمینه برای مبارزه بهتر با کرونا فراهم شود.

طرف‌های گفت‌وگوکننده هم‌چنان با استناد بر توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان در قطر، گفته‌اند که خاک کشور نباید به محل فعالیت‌های القاعده، داعش و سایر گروه‌های تروریستی بدل شود.

مقامات افغان در این گفت‌وگو در مورد امضای توافق‌نامه با اوزبیکستان و قزاقستان، روی گسترش ترانزیت، سرمایه‌گذاری‌ها بنیادی و بشری، رفع محدودیت‌ها در سرحد ترمز، روی زون آزاد اقتصادی و گسترش تجارت میان افغانستان و اوزبیکستان نیز صحبت کرده‌اند.

وزارت امور خارجه کشور در این نشست روی کارهای عملی ساخت خط آهن مزارشریف – هرات – بهرامچه و مزار شریف – کابل – تورخم و وصل بنادر تجارتی اوزبیکستان و پاکستان تأکید کرده و خواهان حمایت از پروژه‌های انرژی منطقه‌ای، از جمله کاسا یک‌هزار و تاپی، شده است.

این در حالی است که مقامات سه کشور افغانستان، امریکا و اوزبیکستان علاوه بر سایر موارد، بر ایجاد زمینه‌های برای تبادل فرهنگ‌ها، رابطه بهتر میان کشورها، تساوی حقوق و خودکفایی‌های زنان تأکید کرده‌اند و تصریح کرده‌اند که یک گروه کاری برای تطبیق تصمامیم این نشست ایجاد شود.

مقامات افغان، امریکایی و اوزبیکستانی پیش‌تر در حاشیه هشتمین دور از نشست‌های قلب آسیا در استانبول نیز گفت‌و‌گو و بر گسترش همکاری‌ها تأکید کرده‌ بودند.

دکمه بازگشت به بالا