در انتخابات محلی هنگ‌کنگ، معترضان دموکراسی‌خواه آرا را درَو کردند

نتیجه انتخابات محلی‌هانگ‌کانگ نشان می‌دهد که هواداران دموکراسی ۳۹۰ کرسی از ۴۵۲ کرسی شورای شهر را به دست آورده‌اند. به این ترتیب مخالفان دولت محلی‌هانگ‌کانگ نزدیک به ۹۰ درصد کرسی‌های شورای شهر آینده را در اختیار خواهند داشت.

به گزارش یورونیوز، انتخابات شورای شهر‌هانگ‌کانگ در حالی روز یک‌شنبه برگزار شد که این شهر طی ماه‌های اخیر صحنه اعتراض مخالفان دولت محلی بود. اکثریت کرسی‌های شورای شهر‌هانگ‌کانگ تاکنون در اختیار طرف‌داران چین بود.

نتیجه انتخابات شورای شهر هانگ‌کانگ شکست سنگینی برای کری لم، رییس دولت محلی محسوب می‌شود که امیدوار بود «اکثریت خاموش» پس از ماه‌ها خشونت از طرف‌داران بیجینگ حمایت کند.

رییس دولت محلی هانگ‌کانگ روز دوشنبه در واکنش به نتیجه انتخابات شورای شهر اعلام کرد که دولت او در نظر دارد «متواضعانه» سخن ساکنان این شهر را بشنود. او پیش از انتخابات گفته بود اطمینان دارد انتخابات پیش رو به ماه‌ها تظاهرات مخالفان پایان خواهد داد.

بسیاری از تحلیل‌گران نتیجه انتخابات محلی را حامل پیامی روشن برای دولت چین مبنی بر حمایت شهروندان هانگ‌کانگی از اعتراضات ماه‌های گذشته می‌دانند.

تظاهرات ماه‌های گذشته هانگ‌کانگ که در ابتدا بر سر لایحه استرداد متهمان به چین آغاز شد، به تدریج به جنبشی علیه نفوذ بیجینگ در‌ هانگ‌کانگ و دفاع از دموکراسی تبدیل شد.

میزان مشارکت در رای‌گیری روز یک‌شنبه ۷۱ درصد بود که در انتخابات محلی هانگ‌کانگ بی‌سابقه محسوب می‌شود. هانگ‌کانگ هفت میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که چهار میلیون و ۱۳۰ هزار نفر از آن‌ها برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده بودند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن