در هر صد هزار زایمان، ‌ ۳۲۷ زن می‌میرد

مصور زادفر

مسوولان وزارت صحت روز یک‌شنبه (۴ اسد) در نشستی که به منظور معرفی بسته‌های تولیدات صحی در کابل برگزار شد، گفته‌اند که در هر صد هزار زایمان، ۳۲۷ زن جانش را از دست می‌دهد.

بر بنیاد اعلامیه‌ای که از سوی وزارت صحت نشر شده، بر اساس آمارگیری‌هایی که در سال ۲۰۰۲ انجام یافته بود، در هر صد هزار زایمان ۶۰۰ خانم جان می‌باخت، اکنون این آمار به ۳۲۷ تن کاهش یافته است.

احمدجان نعیم، معین پلان و پالیسی وزارت صحت در این نشست گفت: «با وجود این‌که در سال‌های اخیر کاهش قابل ملاحظه‌ای در مرگ و میر مادران و نوزادان به وجود آمده است؛ اما هنوز هم افغانستان در میان کشورهای جهان و منطقه آمار بلند مرگ و میر مادران را دارد. تولیدات صحی که امروز معرفی شد، برای کم‌خونی در نزد خانم‌ها و اسهالات در نزد کودکان سودمند است.»

آقای نعیم همچنان گفت که در حال حاضر بخش صحت افغانستان وابسته به کمک‌های کشورهای خارجی است. وزارت صحت تلاش دارد به همکاری بخش خصوصی، بخش صحت افغانستان را از وابسته‌گی مالی نجات دهد.

داروهایی که در نشست وزارت صحت معرفی شدند، شامل بسته‌ی «او آر اس»، تابلیت‌های تقویه‌ی خون، «زینک» و «اکتواتبس» می‌باشند. این داروها از سوی یکی از موسسات داخلی در بازارهای کشور عرضه خواهد شد. 

زلیخا انوری، رییس صحت باروری وزارت صحت نیز در این نشست گفت که  ۵۶ درصد مرگ و میر مادران در هنگام زایمان از اثر کم‌خونی است. خانم انوری گفت: « مرگ مادران و نوزادان یک چالش صحی برای وزارت صحت است، این بسته‌های صحی می‌تواند در کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان موثر واقع شود.»

با این حال، آگاهان صحی بر این باور اند که آمار مرگ و میر زنان در زمان زایمان، بیشتر از آن‌چه که وزارت صحت اعلام کرده‌است، می‌باشد.

خوشحال نبی‌زاده، یکی از داکتران کابل می‌گوید هنوز هم در افغانستان، در صد هزار زن بیش از یک‌ هزار زن آن در هنگام زایمان جان می‌بازند. آقای نبی‌زاده در گفت‌وگو با ۸صبح گفت: «آماری را که وزارت صحت نشر کرده، توسط خود وزارت انجام یافته است. اما آماری که توسط مراجع دیگری انجام شده، سطح مرگ و میر مادران در هنگام زایمان را بالاتر از هزار تن نشان می‌دهد.»

آقای نبی‌زاده معتقد است که دلیل عمده‌ی مرگ و میر زنان در هنگام زایمان، نبود امنیت درست است. میزان بلند از دست رفتن جان زنان در هنگام زایمان، بیشتر در مناطق دوردست دیده می‌شود.

به گفته‌ی نبی‌زاده نبود قابله‌های با ظرفیت، مجهز نبودن اتاق‌های ولادت از دیگر عوامل بلند رفتن آمار مرگ و میر خانم‌ها است. به قول او، مراجعه نکردن یا ناوقت مراجعه کردن زنان به شفاخانه پیش از ولادت نیز از عوامل کاهش نیافتن آمار مرگ و میر خانم‌ها است.

آقای نبی‌زاده می‌گوید برای جلوگیری از افزایش مرگ و میر زنان، وزارت صحت افزون‌ بر بلند بردن ظرفیت‌ مراکز صحی، باید به صورت جدی در قسمت عرضه‌ی خدمات صحی نظارت کند. همچان آگاهی‌دهی مردم، برای مراجعه‌ی زنان پیش از زایمان و پس از زایمان به مراکز صحی، برنامه‌هایی را روی دست گیرد.

افغانستان از جمله کشورهایی  است که در آن همواره میزان مرگ و میر مادران در هنگام زایمان بلند بوده‌است. اقتصاد ضعیف، ازوداج زیر سن، نبود قابله‌های آموزش‌دیده در روستاها، ناآگاهی و دست‌رسی نداشتن مردم به مراکز صحی، عوامل عمده‌ی این روی‌دادها گفته شده‌اند.

بر اساس آماری که در سال ۲۰۱۱ از سوی سازمان صحی جهان انجام شد، افغانستان بیشترین مرگ و میر مادران را در هنگام زایمان داشت، که در جایگاه نخست از این حیث، در جهان قرار گرفت. آمارهایی که وزارت صحت ارایه کرده‌است، همواره برای آگاهان و نهادهای بین‌المللی پذیرفتنی نبوده است.

دیدگاه are closed.