سناتوران امریکایی در نامه‌ای از سازمان ملل خواسته‌اند که سفرهای خارجی طالبان را منع کند

۸صبح، کابل: گروهی از سناتوان امریکایی طی نامه‌ای از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، خواسته‌اند که سفرهای خارجی مقام‌های طالبان ممنوع شود.

این نامه که روز چهارشنبه، ۵ اسد نشر شده، در پای آن سناتور جیم ریچ، رییس کمیته‌ روابط خارجی مجلس سنای امریکا، سناتور باب مینیندز، سناتور جین شاهین و سناتور جانی ایرنست، امضا کرده‌اند.

به گفته این سناتوران، معافیت سفر از سوی سازمان ملل بر مقام‌های طالبان به هدف نرسیده است و آنان از شورای امنیت این سازمان خواسته‌اند که باید سفرهای خارجی طالبان را متوقف کند.

در این نامه طالبان متهم به نقض «گسترده» حقوق بشر و به‌ویژه نقض حقوق زنان شده و تاکید شده است که این گروه باید با عواقب اقدامات سرکوب‌گرانه‌ خود مواجه شود.

سناتوران امریکایی همچنان از دبیر کل سازمان ملل خواسته‌اند که به درخواست ایتلاف بزرگی از رهبران زن افغان مبنی بر افزایش فشار بر طالبان به خاطر نقض حقوق‌شان، پاسخ دهد.

به گفته این سناتوران در حالی که زنان افغان به خاطر محدودیت‌هایی که طالبان وضع کرده‌اند به‌سختی می‌توانند به خارج از خانه رفت‌وآمد کنند، اما رهبران طالبان با استفاده از معافیت سازمان ملل اجازه دارند آزادانه سفر کنند.

در این نامه آمده که رهبران طالبان با سوءاستفاده از این معافیت، برای برقراری روابط دیپلماتیک به بیجینگ و مسکو سفر کرده‌اند.

سناتوران امریکایی همچنان تاکید کرده‌اند که سازمان ملل متحد باید در خصوص عدم به رسمیت شناختن بین‌المللی طالبان که به‌شدت به ‌دنبال آن هستند، ثابت‌قدم بماند.

گفتنی است که شورای امنیت سازمان ملل نزدیک به یک ماه پیش معافیت سفر ۱۳ مقام طالبان را به مدت دو ماه تمدید کرد.

 اما سازمان ملل معافیت وزیران تحصیلات عالی و معارف گروه طالبان را به ‌خاطر محدودیت بر آموزش دختران تمدید نکرد.

دکمه بازگشت به بالا