۳۵ کشور در یک اعلامیه مشترک خواهان توقف فوری کشتار هدف‌مند در افغانستان و مجازات عاملان آن شدند

۸صبح، کابل: ۳۵ کشور عضو گروهی موسوم به «دوستان افغانستان/ دوستان زنان افغانستان» در یک اعلامیه مشترک افزایش قتل‌های هدف‌مند در کشور را محکوم کرده‌ و خواهان توقف فوری و مجازات عاملان این نوع کشتار شده‌اند.

در این اعلامیه مشترک آمده است که ادامه خشونت‌ها و قتل‌های هدف‌مند در افغانستان که از سوی گروه طالبان، شبکه حقانی، گروه‌های تفنگ‌دار، شبکه‌های تروریستی فرامرزی مانند القاعده و داعش در افغانستان انجام می‌شود، چشم‌انداز صلح را مکدر می‌کند و فضای مدنی و آزادی بیان را آسیب می‌زند و همین طور مانع ارائه خدمات به شهروندان می‌شود.

اتحادیه آفریقا، آسترالیا، بلژیک، کانادا، دانمارک، استونیا، فنلند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایتالیا، اندونزنیا، ایرلند، جاپان، قرغیزستان،، لبنان، لیتوانیا، هالند، ناروی، لهستان، قطر، کوریای جنوبی، اسپانیا، سریلانکا، سویدن، ترکیه، ترکمنستان، امارات متحده عربی، انگلستان، ایالات متحده آمریکا، افغانستان و برخی کشورهای دیگر پای این اعلامیه امضا کرده‌اند. این اعلامیه از سوی نماینده‌گی امریکا در سازمان ملل متحد نشر شده است.

در این اعلامیه ترورهای هدف‌مند در کشور «اقدام شنیع» توصیف شده است. ۳۵ کشور حامی افغانستان، خواستار توقف فوری ترورهایی شده‌اند که در آن روزنامه‌نگاران، کارمندان رسانه‌ها، اعضای جامعه مدنی، کارمندان دولت، عالمان دین و روشنفکران هدف قرار می‌گیرند.

در اعلامیه مشترک ۳۵ کشور حامی افغانستان هم‌چنان بر پاسخ‌گوساختن عاملان این نوع ترورها تأکید شده است.

۳۵ کشور حامی افغانستان به گزارش سازمان ملل متحد در مورد افزاش تلفات و کشتار فعالان مدنی اشاره کرده است.

این کشورها هم‌چنان حمایت خود را از مردم افغانستان، امید و انتظار آن‌ها برای صلح، عدالت و توسعه اعلام کرده‌اند.

در اعلامیه تأکید شده است که کشورهای حامی افغانستان از روند صلح با قاطعیت حمایت می‌کنند و نیز بر حفظ دست‌آوردهای ۲۰ سال گذشته و مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان در این روند تأکید دارند.

به همین ترتیب، در اعلامیه گفته شده است که جوانان به عنوان عوامل تغییر و رسانه‌های مستقل و آزاد نقش مهمی در یک افغانستان دموکراتیک ایفا می‌کنند؛ حملات علیه آن‌ها حملات علیه ارزش‌های مشترک جامعه جهانی و مردم افغانستان است.

۳۵ کشور حامی افغانستان از همه طرف‌ها خواسته‌اند که در هر شرایطی، به ویژه آن‌چه مربوط به حمایت از غیرنظامیان از جمله فعالان امور بشردوستانه و بهداشتی می‌شود، به تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی بشردوستانه احترام بگذارند.

در پایان این اعلامیه، کشورهای حامی افغانستان خواستار کاهش فوری خشونت‌ها که منجر به آتش‌بس شود، شده‌اند. هم‌چنان بر ضرورت پایان جنگ افغانستان از طریق دست‌یابی به یک توافق‌ سیاسی فراگیر که در آن حاکمیت ملی، اتحاد و افغانستان مستقل را تضمین کند، تأکید شده است. کشورهای حامی افغانستان هم‌چنان از همه بازیگران خواسته‌اند با «حسن نیت» در روند صلح شرکت کنند و تعهدات خود در قبال صلح را با اقدام قابل لمس برای مردم انجام دهند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن