در سال ۲۰۱۸ یک سوم قربانیان ملکی جنگ در افغانستان کودکان بوده‌اند

۸صبح، کابل: سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارش تازه‌ای اعلام کرد که بیش از ۱۰ هزار نفر از افراد ملکی در سال ۲۰۱۸ میلادی در نتیجه جنگ‌ و خشونت‌ها در افغانستان کشته و زخمی‌ شده‌اند که یک سوم این قربانیان را کودکان تشکیل می‌دهند.

گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز پنج‌شنبه ۲۷ جدی نشر شد. در این گزارش گفته شده است که مخالفان مسلح دولت حملات مرگ‌باری را بر شهرها، مقام‌های دولتی، افراد ملکی و رأی‌دهنده‌گان در سال گذشته میلادی، اجرا کردند و مسبب اصلی تلفات غیرنظامیان در افغانستان هستند.

براساس این گزارش، شاخه خراسان دولت اسلامی یا داعش در ۲۰۱۸ میلادی حملات خود را بر شهرها افزایش داد. به گفته این سازمان، گروه داعش چندین مورد حمله انتحاری مرگ‌بار را بر مردم شیعه‌مذهب افغانستان در همین سال، سازمان‌دهی و اجرا کرد و همین‌گونه گروه طالبان نیز با اجرای حملات بی‌رحمانه، صدها غیرنظامی را در این کشور کشته و زخمی کردند.

در این گزارش هم‌چنان نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان و نیروهای امریکایی مستقر در این کشور به دلیل اجرای عملیات شبانه و حملات هوایی، نیز عامل تلفات افراد ملکی دانسته شده‌اند.

به نقل از گزارش سالانه سازمان دیده‌بان حقوق بشر، نیروهای هوایی افغان و امریکایی حدود۶۰۰ نفر از افراد ملکی را در جریان عملیات‌ شان کشته و زخمی‌ کرده‌اند. گزارش افزوده است که حدود ۶۰ درصد قربانیان حملات نیروهای هوایی افغان و امریکایی را کودکان تشکیل می‌دهند.

در گزارش آمده است که در سال ۲۰۱۸ میلادی ۱۴ خبرنگار نیز در افغانستان کشته شده‌اند که از این میان، ۱۱  خبرنگار در حملات انتحاری گروه داعش و ۲ نفر دیگر شان توسط افراد مسلح ناشناس در ولایت‌های قندهار و خوست کشته شده‌اند.

این سازمان با اشاره به انتخابات پارلمانی ۲۸ و ۲۹ میزان در افغانستان، در گزارش خود آورده است که به رغم آماده‌گی‌هایی که برای برگزاری این انتخابات گرفته شده بود، با آن‌هم گروه‌های تروریستی با اجرای حملات شان بر نامزدان انتخابات پارلمانی و رأی‌دهنده‌گان این انتخابات، بیش از ۴۰۰  نفر از افراد ملکی را کشته و یا زخمی کردند.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر در این گزارش وضعیت حقوق بشر را در بیش از ۱۰۰ کشور جهان مورد ارزیابی قرار داده است.

بر مبنای این گزارش، ناامنی‌های فزاینده در سال ۲۰۱۸ در افغانستان، سبب بی‌جا شدن شمار زیادی از شهروندان این کشور شده است و شماری زیادی دانش‌آموزان نیز مکتب را از روی ناگزیری ترک کردند. ۶۰ درصد دانش‌آموزانی که مجبور به ترک مکتب شده‌اند، دختران هستند.

پتریشا گوسمن، مدیر بخش آسیایی سازمان دیده‌بان حقوق بشر، هنگام نشر این گزارش گفته است که ناکامی‌های دوامدار دولت، بی‌توجهی گروه‌های تروریستی به تلفات غیرنظامیان، و راهبرد کوتاه‌بینانه‌ امریکا و دیگر کشو‌رهای تمویل‌کننده افغانستان، پیامدهای فاجعه‌باری برای این کشور به همراه داشته است.

Comments are closed.