عمران خان در دیدار با رییس جمهور غنی: برای برقراری آتش‌بس در افغانستان تلاش می‌کنیم

۸صبح، کابل: عمران خان، نخست وزیر پاکستان در دیدارش با محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور گفت که پاکستان برای برقراری آتش‌بس و کاهش خشونت در افغانستان تلاش می‌کند.

نخست وزیر پاکستان که روز پنج‌شنبه، بیست‌ونهم عقرب به کابل آمده است، در یک نشست خبری مشترک با رییس جمهور گفت، پاکستان بیش از هر کشور دیگری برای افغانستان صلح می‌خواهد.

او اطمینان داد که پاکستان نقش خود را برای تسهیل گفت‌وگوهای صلح با طالبان موثر انجام می‌دهد و طالبان را برای گفت‌وگو با حکومت افغانستان ترغیب می‌کند.

آقای خان در این نشست افزود که باشنده‌گان دو طرف «خط فرضی دیورند» از افزایش خشونت‌ها متاثر شده‌اند. او تاکید کرد که پاکستان هر آن‌چه در توان دارد برای کاهش خشونت و برقراری آتش‌بس انجام خواهد داد.

با این حال وی هدف از این سفرش را اعتمادسازی، تقویت روابط و تسهیل روابط تجاری میان هر دو کشور عنوان کرد.

در عین حال محمداشرف غنی، رییس جمهور نقش پاکستان در کاهش خشونت، گفت‌وگوهای صلح و برقراری آتش‌بس را موثر خواند. او افزود که نخست وزیر پاکستان با پیام‌های مهمی به افغانستان آمده است.

آقای غنی افزایش خشونت از سوی گروه طالبان را نپذیرفتنی دانست و تاکید کرد که توسل به خشونت نتیجه‌بخش نیست.

رییس جمهور گفت که دولت و مردم افغانستان یک صلح پایدار در چارچوب قانون اساسی می‌خواهند.

او تصریح کرد، افغانستان و پاکستان باید بر مشکلاتی که در گذشته‌ وجود داشته است، غالب شوند و یک روحیه همکاری متشرک ایجاد کنند.

در همین حال آقای غنی بیان کرد که بنا بر دعوت عمران خان، در آینده نزدیک به پاکستان سفر خواهد کرد.

این در حالی است که پیش از این، شماری از مقام‌های بلند پایه دولت و چهر‌ه‌های سیاسی به دعوت پاکستان به این کشور سفر کرده بودند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن