یک روز تا امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان؛ عمران خان به قطر رفت

۸صبح، کابل: با آنکه تنها یک روز تا زمان امضای توافق‌نامه صلح میان نماینده‌گان امریکا و طالبان زمان باقی مانده، عمران خان، نخست وزیر پاکستان امروز پنج‌شنبه، هشتم حوت، به کشور قطر رفت.

هرچند در بیانیه وزارت امور خارجه پاکستان هدف از سفر عمران خان دیدار با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر کشور قطر گفته شده اما گزارش‌ها می‌رساند که او در پیوند به امضای توافق‌نامه صلح میان نماینده‌گان امریکا و طالبان به کشور قطر سفر کرده است.

مطابق آنچه پیش از این نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان اعلام کرده، قرار است توافق‌نامه احتمالی صلح میان ایالت متحده و طالبان به روز شنبه، ۲۹ فبروری -دهم حوت- به امضا برسد.

اما رسانه‌های پاکستانی گزارش داده‌اند که عمران خان، در مراسم روز شنبه شرکت نخواهد کرد و به جای او  شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه به نمایندگی از پاکستان در این مراسم شرکت می‌کند.

از سویی هم روزنامه دیلی تایمز پاکستان گزارش داده که قرار است به روز شنبه، مقام‌های ایالت متحده و گروه طالبان، توافق‌نامه احتمالی صلح را با حضور نماینده‌گان بیش از ۲۰ کشور و مقامات سازمان ملل و اتحادیه اروپا امضا کنند.

گزارش شده که طالبان بیش از ۲۵ تن از رهبران خود را نیز برای شرکت در این مراسم دعوت کرده‌اند.

به این ترتیب روز شنبه چشم جهانیان به دوحه دوخته خواهد شد، جایی که قرار است توافق صلح تاریخی بین دو رقیب که در دو دهه پسین درگیر جنگ بودند، به امضا برسد.

این توافق‌نامه در صورتی که به امضا برسد، منجر به آغاز گفتگوهای بین‌الافغانی و همچنان خروج بخشی از سربازان امریکایی از افغانستان خواهد شد.

این درحالی‌ست که هفته کاهش خشونت در افغانستان در حال حاضر جریان دارد و با آنکه دو روز از زمان آن باقی مانده اما هیچ رویداد بزرگ امنیتی در این مدت اتفاق نیفتاده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن