عمران خان: با ایجاد پایگاه‌های امریکا در پاکستان مخالفت کردم و حکومتم سرنگون شد

عمران خان، نخست‌وزیر پیشین پاکستان، می‌گوید که حکومت او مخالف ایجاد پایگاه‌های امریکایی‌ها در خاک پاکستان بوده و به همین دلیل در نتیجه یک توطیه حکومتش سرنگون شده است. عمران خان می‌گوید که امریکا می‌خواست با ایجاد پایگاه‌های نظامی در خاک پاکستان، در برابر تروریسم در افغانستان فعالیت داشته باشد که این تصمیم با مخالفت وی روبه‌رو شده است.

عمران خان، رییس حزب تحریک انصاف پاکستان، روز شنبه تکرار کرد که در دوران قدرتش با درخواست‌های امریکا مبنی بر دادن پایگاه‌های نظامی در پاکستان پس از تخلیه از افغانستان «هرگز موافقت نکرده است».

او با نشر یک پیام ویدیویی می‌گوید که ایالات متحده خواهان پایگاه‌های نظامی در پاکستان است تا «در صورت وجود هر گونه تحرکات تروریستی در افغانستان، از آن‌جا ضدحمله انجام دهد». چیزی که به گفته او «کاملاً غیرقابل قبول» است.

عمران خان از زمان به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۸ بارها علیه امریکا موضع‌گیری کرده و تمایل زیادی به نزدیکی به چین و اخیراً به روسیه نشان داده است. نخست‌وزیر پاکستان در آغاز حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فبروری برای گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین، رییس‌ جمهور روسیه، به مسکو سفر کرد.

خان در پارلمان از اکثریت شکننده‌ای برخوردار بود. او پیش از برکناری‌اش برای جلوگیری از نشست رأی‌ اعتماد، پارلمان را منحل کرد، اما دیوان عالی پاکستان، عدم برگزاری این جلسه و انحلال پارلمان را خلاف قانون اساسی تشخیص داد.

دکمه بازگشت به بالا