عمران ‌خان: اخراج اجباری پناهندگان افغان از پاکستان متوقف می‌شود

۸صبح، کابل: نخست وزیر پاکستان در دیدار با مقام‌های ارشد امور پناهندگان سازمان ملل تعهد سپرده است که حکومتش از اخراج اجباری پناهندگان افغان دست خواهد برداشت. عمران خان گفته است: «پناهندگان افغان دیگر به صورت اجباری اخراج نمی‌شوند. اسلام‌آباد همچنان میزبان آن‌ها خواهد بود.»

نخست وزیر پاکستان به مقامات سازمان ملل در امور پناهندگان اطمینان داده است که پاکستان میزبانی از پناهندگان افغان را ادامه می‌دهد. بر اساس آمار نهادهای دولتی پاکستان، در حال حاضر بیش از دو میلیون و پنج‌صد هزار پناهنده‌ی افغان در پاکستان حضور دارند که بیش از یک‌و‌نیم میلیون تن آن‌ها در نهادهای رسمی این کشور ثبت هستند، اما یک میلیون پناهنده‌ی دیگر مدارک شناسایی و اقامت قانونی ندارند.

 فلیپو گراندی، کمشنر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان پیش از این گفته بود وضعیت پناهندگان افغان در این پاکستان و ایران دل‌گرم‌کننده نیست. آقای گراندی وضعیت پناهندگان افغان را به ویژه در شهر پشاور پاکستان بسیار تأسف‌بار عنوان کرده بود.

یافته‌های سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که در حال حاضر حدود ۸ میلیون افغان به دلیل جنگ، فقر، بیکاری و خشکسالی یا در داخل این کشور آواره شده‌ و یا به کشورهای همسایه و سایر کشورها مانند کشورهای اروپایی رفته‌اند.

پاکستان در سال‌های گذشته سیاست خصمانه‌ای را در برابر پناهندگان افغان و اخراج اجباری آن‌ها در پیش گرفته بود. پاکستان اعلام کرده بود که اردوگاه‌های پناهندگان افغان به محل مخفی‌شدن تروریست‌ها تبدیل شده است و آن‌ها باید هرچه زودتر به کشورشان بازگردند.

دیدگاه are closed.