وضعیت امنیتی رو به بهبود در فراه

سیدحسن حسینی

گراف بهبود وضعیت امنیتی ولایت فراه در غرب کشور نسبت به گذشته روند صعودی به خود گرفته است. شورای ولایتی، فعالان مدنی و نماینده‌گان مردم در مجلس، از امنیت این روزهای شهر فراه راضی به نظر می‌رسند، اما از اداره محلی و وزارت دفاع ملی خواهان برنامه‌ریزی عملیات بیش‌تر برای سرکوب طالبان هستند. پیش از این ولایت فراه همواره بنا بر پایداری سنگین ناامنی در این ولایت، تیتر روزنامه‌ها و سرخط رسانه‌ها بود.

در گذشته طالبان در چندین نوبت مناطق زیادی از این ولایت را با حمله‌های گسترده از دست دولت بیرون کشیدند. نیروهای این گروه هم‌چنین برای گسترش مواضع‌شان بارها عملیات چندین روزه را پی‌ریزی و اجرا کردند. برخی از ولسوالی‌های این ولایت به شمول انار‌دره و پرچمن که جزو ولسوالی‌های نسبتاً امن به شمار می‌رفت، بین نیروهای امنیتی و طالبان در چندین نوبت دست‌به‌دست شده بود. با این حال هنوز شبکه‌های مخابراتی در چندین ولسوالی این ولایت به کلی قطع است و در داخل شهر هم مردم روزانه فقط پنج ساعت به خدمات مخابراتی دسترسی دارند.

 

تأمین امنیت حومه شهر

ساکنان مرکز ولایت فراه از چندی به این طرف در آرامش نسبی به سر می‌برند. این ولایت در غرب کشور برای ماه‌ها محل درگیری نیروهای امنیتی و طالبان بوده است. در اکثر ولسوالی‌های این ولایت هم اکنون طالبان حضور گسترده دارند، اما از حمله‌ آنان بر مواضع شهری و ورود آنان به داخل نواحی شهر خبری در دست نیست. پیش از این طالبان در چندین نوبت از طرف روز و شب وارد نواحی مختلف شهر شده و به نیروهای امنیتی و مردم شبیخون می‌زدند.

دادالله قانع، عضو شورای ولایتی فراه، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که تغییر چند مسوول امنیتی سبب شده که وضعیت امنیتی در این ولایت بهتر شود. آقای قانع می‌افزاید که از دو ماه به این طرف که رییس امنیت ملی، فرمانده پولیس و معاون والی این ولایت تبدیل شده‌اند، وضعیت امنیتی داخل شهر نسبت به گذشته بهبود یافته است. آقای قانع با این حال می‌گوید که در چند ولسوالی از جمله قلعه کاه و پشت کوه هنوز جنگ جریان دارد و طالبان در چندین ولسوالی دیگر هم حضور گسترده دارند. این عضو شورای ولایتی هم‌چنان با نگرانی از وضعیت شاهراه هرات-فراه و کمربند امنیتی این ولایت می‌گوید که نیاز است برای عقب زدن طالبان، برنامه‌های بیش‌تری روی دست گرفته شود.

سالم سدید، از فعالان مدنی این ولایت، هم در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح به این نظر است که مردم در آرامش نسبی در این ولایت به سر می‌برند. آقای سدید می‌افزاید که پیش از این از طرف شب طالبان با تحرکات فراوان دروازه‌های امنیتی شهر را در هم کوبیده و وارد شهر می‌شدند.

بر پایه گزارش‌ها طالبان از شروع سال جدید تا همین دو ماه گذشته در چند نوبت به دروازه‌های شهر فراه رسیده بودند. آنان هم‌چنان با محاصره شدید ولسوالی اناردره، در پی سقوط آن بودند و در مواردی حتا پا را فراتر گذاشته و وارد نواحی شهر شده بودند.

یک بار هم گزارش شد که طالبان مرکز جلب و جذب نیروهای ارتش در داخل شهر را به آتش کشیده و سعی داشتند فرماندهی پولیس و ریاست امنیت ملی را از چنگ نیروهای دولتی بیرون کنند.

 

برنامه‌های بیش‌تر در راه است

مسعود بختور، معاون والی فراه، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که اجرای برنامه‌های منظم امنیتی و تغییر چند مسوول امنیتی در این ولایت سبب شده که وضعیت فراه نسبت به گذشته بهتر شود. آقای بختور می‌گوید که از دست‌کم دو ماه به این طرف، طالبان از مناطق نزدیک به شهر عقب زده‌ شده‌اند. او هم‌چنین تصریح می‌کند که کمربند امنیتی شهر فراه طی دو ماه گذشته دوباره بازسازی شده و حالا به طالبان اجازه رفت‌و‌آمد به داخل شهر داده نمی‌شود.

معاون والی فراه می‌افزاید که برای سرکوب شورشیان طالب، چندین عملیات در ولسوالی‌های خاک سفید، بالابلوک و پشت کوه و حومه‌های شهر فراه انجام شده است. او می‌پذیرد که هنوز تحرکات طالبان در حومه‌های دور شهر کم‌کم وجود دارد، اما از اعلام آماده‌گی نیروهای ارتش و پولیس برای حمله بر آنان در روزهای آینده خبر می‌دهد.

 

توجه بیش‌تر وزارت دفاع

در همین حال عبدالستار حسینی، عضو مجلس نماینده‌گان، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که برای تأمین امنیت بهتر با وزارت دفاع ملی وارد گفت‌وگو شده است. آقای حسینی می‌افزاید که شماری از نماینده‌گان مردم، دیروز با وزیر دفاع جلسه‌ای داشته و از وی خواهان توجه بیش‌تر به وضعیت امنیتی این ولایت شده‌اند. این عضو مجلس تأکید می‌کند که وضعیت امنیتی فراه اگر همین‌طور پایدار بماند، رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی دوباره به این ولایت برخواهد گشت.

ولایت فراه با ولایت‌های هلمند، نیمروز، غور، هرات و برخی از نقاط کشور ایران هم‌مرز است. نام این ولایت با کشت، تولید و ترافیک مواد مخدر گره خورده است و طالبان علاوه بر جمع‌آوری عشر و زکات از ساکنان این ولایت، پول زیادی از ترافیک مواد مخدر به دست می‌آورند. این گروه هم‌چنان با ایجاد گمرک موازی در کنار گمرک این ولایت، روزانه میلیون‌ها افغانی درآمد دارند که مستقیم به بودجه نظامی این گروه واریز می‌شود.

 اوایل سال جاری میلادی پس از آن‌که برخی شورش‌های طالبان در این ولایت خوابانده شد، محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور، برای نشان دادن توجه بیش‌تر به مردم آن، به این ولایت سفر کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن