وضع محدودیت‌های جدی در برابر خبرنگاران کاپیسا؛ «طالبان محلی در پی بازداشت و سرکوب خبرنگاران هستند»

۸صبح، کاپیسا

شماری از خبرنگاران محلی در ولایت کاپیسا از وضع محدودیت‌های جدی در برابر خبرنگاران و سانسو شدید از سوی طالبان در این ولایت، انتقاد دارند.

آنان مدعی‌اند که اداره استخبارات طالبان در ولایت کاپیسا، در پی سرکوب و بازداشت خبرنگاران محلی در این ولایت‌ است. به گفته آنان، طالبان تلاش می‌کنند تا هر گزارش یا خبر از زیر ذره‌بین این گروه بگذرد و سپس نشر شود. آنان تصریح می‌کنند که هر خبرنگار محلی در کاپیسا خلاف خواست طالبان خبر یا گزارشی تهیه کند، مورد پی‌گرد و بازداشت قرار می‌گیرد.

خبرنگاران محلی در کاپیسا در حالی از وضع محدودیت‌ از سوی طالبان شکایت دارند که عبدالحنان محمدی، خبرنگار و معاون انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان در این ولایت، ۲۰ روز می‌شود که در بند استخبارات طالبان قرار دارد. اعضای خانواده محمدی می‌گویند که او به جرم خبرنگاری بازداشت شده است و دیگر هیچ گناهی ندارد.

احمد‌نوید کاوش، یکی از خبرنگاران ولایت کاپیسا است. او که چندین سال در رسانه‌های محلی و ملی کار کرده است، از افزایش محدودیت‌های طالبان در برابر خبرنگاران و رسانه‌های کاپیسا نگرانی دارد. او می‌گوید که طالبان در پی بازداشت و سرکوب خبرنگاران‌ و رسانه‌های منتقد هستند. احمد‌نوید نیز به دلیل ترس از بازداشت شدن، به بیرون از کشور فرار کرده است. او در صحبت با روزنامه ۸صبح، می‌گوید که طالبان تلاش می‌کنند تا هر گزارش یا خبر از زیر ذره‌بین این گروه بگذرد و بعد نشر شود. او افزود: «طالبان تمام خبرنگاران را زیر کنترل خود دارند. ما اجازه نداریم خبر یا گزارش امنیتی، ضعف نظام و شکایت مردم را نشر کنیم. کاپیسا تنور اطلاع‌رسانی شده و خبرنگاران در آن می‌سوزند و هرگاه کسی خلاف میل طالبان دست به تهیه گزارشی بزند، فوراً بازداشت می‌شود.‌ من هم به همین دلیل از افغانستان فرار کرده‌ام.»

شفیق‌الله (نام مستعار) یکی دیگر از خبرنگاران در کاپیسا است. او می‌گوید که طالبان محلی به بهانه‌های مختلف خبرنگاران را بازداشت کرده و یا این‌که برای خبرنگاران دسیسه می‌سازند. او، با ابراز نگرانی از وضع محدودیت‌ها در برابر رسانه‌ها و خبرنگاران می‌گوید که طالبان اجازه کار آزاد و بی‌طرف را به رسانه‌ها نمی‌دهند. او اضافه کرد‌: «خبرنگاران در کاپیسا با مشکلات فراوان رو‌به‌رو هستند؛ چون این‌جا جبهه مقاومت ملی با طالبان گاه گاهی درگیر جنگ است و اگر خبرنگاری این‌ موارد را گزارش کند، به او برچسب همکاری با جبهه مقاومت ملی زده و بازداشت می‌شود.»

خبرنگاران محلی در کاپیسا در حالی از وضع محدودیت‌ها از سوی طالبان شکایت دارند که عبدالحنان محمدی، خبرنگار و معاون انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان در این ولایت، ۲۰ روز می‌شود که در بند استخبارات این گروه قرار دارد. این خبرنگار، پیش از چاشت یک‌شنبه، ۲۲ جوزا، برای تهیه گزارش از خانه بیرون شده بود، اما نیروهای استخبارات طالبان او را از مربوطات ولسوالی حصه اول کوهستان ولایت کاپیسا بازداشت کردند و تا اکنون در زندان به سر می‌برد.

اعضای خانواده محمدی می‌گویند که او به جرم خبرنگاری بازداشت شده است و دیگر هیچ گناهی ندارد. احمد‌فهیم، برادر آقای محمدی، می‌گوید که خانواده او به هر دری که زده، اما موفق به رهایی و حتا ملاقات با آقای محمدی نشده است. او می‌افزاید: «در این روز‌هایی که گذشت، ما هر‌جا تلاش کردیم، بزرگان منطقه را نزد طالبان بردیم تا برادرم آزاد شود یا حد‌اقل او را ببینیم، اما موفق نشدیم. باید خبرنگاران و نهاد‌های حامی خبرنگاران برای رهایی او تلاش کنند.»

با این حال، انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان چندین نشست با مقام‌های محلی طالبان در کاپیسا داشته‌اند، اما ظاهراً تا هنوز موفق به رهایی عبدالحنان‌ محمدی نشده‌ است.

مطابق خبرنامه‌ انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان که چند روز پیش منتشر شد، مقام‌های محلی طالبان وعده سپرده بودند که آقای محمدی را پس از تحقیقات رها خواهند کرد، اما او تا کنون در بند به سر می‌برد.

پیش از این نیز مسوولان استخبارات طالبان در کاپیسا در یک نشست هماهنگی خبرنگاران و مسوولان محلی ولایت‌های پروان، کاپیسا و پنجشیر در شهر محمودراقی، هشدارهای تند و کم‌سابقه‌ای به خبرنگارانی که در رسانه‌های منتقد طالبان کار می‌کنند، داده بودند.

این‌همه در حالی است که سازمان گزارشگران بدون مرز چندی پیش در خبرنامه‌‌ای از طالبان خواسته بود تا از بازداشت‌های خودسر خبرنگاران جلوگیری کرده و اجازه دهند رویداد‌ها با بی‌طرفی کامل گزارش شود.

دکمه بازگشت به بالا