امام‌علی رحمان پس از ۹ سال به ایران سفر کرد

امام‌علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان، در راس یک هیات متشکل از مقام‌های بلندرتبه این کشور، روز شنبه، ۲۸ می، به ایران سفر کرده است.

خاور، خبرگزاری دولتی تاجیکستان، گزارش کرده که در این سفر، وزیر خارجه، دادستان کل و وزیران بخش‌های کلیدی سکتور اقتصاد این کشور، رییس جمهور را همراهی می‌کنند.

این سفر رییس جمهور تاجیکستان پس از نه سال به تهران و در پی رفت‌وآمد چندین مقام کلیدی ایران به تاجیکستان صورت می‌گیرد. دو هفته پیش محمد باقری، رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، به تاجیکستان سفر کرد و رسانه‌های تاجیکستانی گزارش کردند که ایران در تاجیکستان کارخانه تولید پهپاد می‌سازد.

سه روز پیش هم علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، برای شرکت در نشست گفت‌وگوهای امنیت منطقه‌ای برای کمک به برقراری صلح و ثبات در افغانستان به پایتخت تاجیکستان سفر کرد.

آقای رحمان آخرین بار در سال ۲۰۱۳ برای شرکت در مراسم سوگند حسن روحانی، رییس جمهور پیشین ایران، به این کشور سفر کرده بود.

طی سال‌های اخیر روابط دولت ایران و تاجیکستان به سردی گراییده بود. پیش از این دولت تاجیکستان ایران را به پشتی‌بانی از «کودتای نافرجام» عبدالحلیم نظرزاده، معاون پیشین وزیر دفاع این کشور و حمایت از حزب نهضت اسلامی تاجیکستان، متهم کرده بود.  از سویی هم فعالیت‌های اقتصادی بابک زنجانی، بازرگان ایرانی در تاجیکستان، موجب نارضایتی ایران از این کشور شده بود.

دکمه بازگشت به بالا