#اگر_صلح_شود؛ مردم از اولین کارهای خود در فردای ختم جنگ می‌گویند

۸صبح، کابل: کاربران شبکه‌های اجتماعی با راه‌اندازی کارزاری «#اگر_صلح_شود»، از اولین کارهای خود در فردای پس از صلح می‌گویند؛ کارهایی که انجام دادن آن‌ «رویا» و یا دست‌کم در شرایطی کنونی دشوار است.

این کارزار از شام روز یک‌شنبه، نوزدهم اسد، پس از پایان لویه‌جرگه مشورتی صلح، به راه انداخته شده است.

«#اگر_صلح_شود» در لویه‌جرگه مشورتی صلح نیز مطرح شد. حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، گفت اگر صلح تأمین شود، به شهر مزارشریف، بدخشان، سپس بامیان و جلال‌آباد سفر می‌کند.

محمداشرف غنی، رییس جمهور، اما گفت که به سرخاب در لوگر می‌رود و کتاب می‌خواند و می‌نویسد. در این هنگام عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، گفت که در این صورت کارهای حکومت‌داری را او به پیش‌ می‌برد.

شهروندان کشور با هشتگ‌گذاری «#اگر_صلح_شود» آرزوهای خود را پس از تأمین صلح در کشور بیان می‌کنند و دیگران را نیز به بیان آن فرا می‌خوانند. در عین حال، شهروندان کشور از طالبان و طرف‌های جنگ می‌خواهند که با توجه به فرصت پیش آمده برای تأمین صلح، از آن استفاده کنند.

این کارزار نشان می‌دهد که سفر به ولایت‌های مختلف، آشناسایی با رسوم و آداب مردمان کشور و بازدید مناظر زیبای طبیعی کشور، از جمله آرزوها و اقدامات اول مردم در فردای پس از ختم جنگ است.

حنیف رضایی، سخنگوی ارتش در شمال، در فیس‌بوکش نوشته است:  «#اگر_صلح_ شود»، دوستانش را جمع می‌کند و با یونیفورم ارتش به ننگرهار، نورستان، هلمند، پکتیا، قندهار، پکتیکا، لوگر، غزنی، زابل، نیمروز، هرات و سایر ولایت‌ها سفر می‌کند و برای آبادی کشور جوانان را بسیج خواهد کرد.

وحیداحمد محب، کاربر دیگر، نیز گفته است که #اگر_صلح_شود، حاضر است، به دورترین نقاط کشور برود و برای مدتی به کودکان خدمت کند.

با توجه به جنگ‌های درازدامن و خشونت‌های چهار دهه‌ی گذشته، شهروندان نسبت به تأمین صلح با امیدواری توام با تردید می‌نگرند.

لویه‌جرگه مشورتی صلح که در سه روز گذشته در کابل برگزار شد، رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را تأیید کرد. حکومت پیش از این، ۴۰۰ زندانی طالبان را افراد دارای پرونده «سنگین» جرمی می‌خواند و در برابر رهایی آن‌ها مقاومت کرده بود.

از بن‌بست در رهایی زندانیان گروه طالبان به عنوان آخرین مانع شروع مذاکرات بین‌الافغانی یاد می‌شد. محمداشرف غنی، رییس جمهور، گفته بود که اگر زندانیان گروه طالبان رها شوند، این گروه تعهد کرده است که در ظرف سه روز مذاکرات را آغاز کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن