رئیس کمیسیون انتخابات: والی‌ها و فرماندهان پولیس در روند ثبت نام مداخله می‌کنند

۸صبح، کابل: گلاجان عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات، می‌گوید، شماری از والی‌ها و فرماندهان پولیس در برخی از ولایت‌ها در روند ثبت نام مداخله می‌کنند.

رییس کمیسیون انتخابات که به روز چهارشنبه، ۲۳ جوزا، در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت که این موضوع را با مقام‌های حکومت وحدت ملی در میان گذاشته و خواهان جلوگیری از این مداخلات شده است.

رییس کمیسیون انتخابات گفت:«برخی از والی‌ها، فرماندهان پولیس و ولسوال‌ها در روند ثبت نام یا همکاری نمی‌کنند و یا هم برخورد سلیقوی دارند.» او مشخصا از جنرال عبدالرازق، فرمانده پولیس ولایت قندهار نام گرفت و گفت که فرمانده پولیس این ولایت با برخی از نامزدان احتمالی در ولایت قندهار برخورد سلیقوی دارد.

او گفت:« که کمیسیون انتخابات در قندهار برای یک نامزد پارلمان سه استعلام را می‌داد اما از سوی {جنرال رازق} یک استعلام دیگر داده می‌شد که این خود روند را به کندی روبرو می‌کرد.»

به همین دلیل به گفته وی، یک کاندید نمی‌توانست مطابق به جدول زمانبندی کمیسیون انتخابات اسناد خود را دوباره به کمیسیون بیاورد و خود را ثبت نام نمائید. او گفت که این نگرانی‌ را برای چندین بار با ارگ ریاست جمهوری و مسئولان امنیتی در میان گذاشته و خواهان جلوگیری از این مداخله‌ها شده است.

این درحالی‌ست که اخیرا گزارش‌های از مداخله جنرال رازق در روند ثبت نام در ولایت قندهار وجود داشت اما مسئولان کمیسیون انتخابات آن را تایید نمی‌کردند. در کنار این، آمار ثبت نام رای‌دهندگان نیز در هفته‌های اخیر در ولایت قندهار به یک‌بارگی صعود کرد و این ولایت پس از کابل در شمار ولایت‌های بود که بیشترین افراد در آن ثبت نام کرده بودند.

کمیسیون مستقل انتخابات در حالی از مداخله جنرال رازق و برخی از والی‌ها و ولسوال‌ها در روند ثبت نام پرده بر می‌دارد که پیش از این محمداشرف غنی، رییس جمهوری کشور گفته بود که نه خود در کارهای کمیسیون انتخابات مداخله می‌کند و نه به هیچ مقام محلی اجازه می‌دهد که در این روند مداخله کنند.

با این حال این موضوع یک بار دیگر زنگ خطر را به خاطر مداخله مقام‌های محلی در انتخابات پیشرو به صدا درآورده است.

۲۳۹۶ کاندید احتمالی مجلس نمایندگان

از سویی هم مهلت ثبت نام برای نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان به روز سه شنبه، ۲۲ جوزا، به پایان رسید. کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، ۲۳۹۶ تن  که شامل ۱۹۸۱ مرد و ۳۸۱ زن می‌شود، نزد این کمیسیون به عنوان کاندیدان احتمالی به ثبت رسیده است.

عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات اما گفت که این آمار ممکن است دستخوش تغییر شود زیرا به گفته وی، تا ساعات پایانی روز گذشته، ۲۲ جوزا، شماری از نامزدان اسناد شان را در اختیار دفترهای ولایتی کمیسیون انتخابات گذاشته اند و  طی مراحل آن جریان دارد.

۳۰۵۸ تن در شوراهای ولسوالی‌ها

در کنار این، کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، ۳۰۵۸ تن دیگر، به عنوان کاندیدان احتمالی شوراهای ولسوالی‌ها نزد این کمیسیون به ثبت رسیده است. از  این میان تنها ۲۰۷ تن آن را زنان تشکیل می‌دهند. با این حال کمیسیون انتخابات با اشاره به حضور کمرنگ نامزدان زن در انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها گفت که به دلیل سطح پایین سواد در میان زنان و مشکلات امنیتی، سطح مشارکت زنان بسیار کمرنگ است.

این درحالی‌ست که مطابق به قانون انتخابات، فردی که می‌خواهد به عنوان نامزد برای انتخابات شوراهای ولسوالی‌ها خودش را ثبت کند، حداقل باید فارغ صنف دوازده‌هم باشد.

در کنار این، با آنکه مهلت ثبت نام برای نامزدان شوراهای ولسوالی‌ها نیز به تاریخ ۲۲ جوزا، به پایان رسید اما کمیسیون انتخابات دو روز دیگر را نیز برای ثبت نام این نامزدان تمدید کرده است.

گفتنی است که قرار است لیست ابتدایی کاندیدان مجلس نماینده‌گان و شوراهای ولسوالی‌ها بعد از بررسی اسناد شان به تاریخ ۷ سرطان اعلام شود.

رئیس کمیسیون مستقل انتخابات گفت، قرار است یک «کمیسیون خاص» به منظور تشخیص و بررسی اسناد اشخاصی که متهم به «جرایم جنگی»، داشتن «افراد مسلح غیرقانونی» و «ناقضان حقوق بشر» هستند، ایجاد شود.

 در این کمیسیون ویژه، اعضای کمیسیون شکایات انتخاباتی، نماینده وزارت داخله و برخی از ارگان‌های دیگر عضویت دارند. مسئولان کیسیون انتخابات گفتند در صورتی که اعضای این کمیسیون ویژه، چنین افرادی را تشخیص دهند، نام آن‌ها از لیست نامزدان حذف خواهد شد. 

ثبت بیش از ۶ میلیون رای دهنده

از سویی هم مرحله دوم ثبت نام رای‌دهنده‌گان به روز سه شنبه، ۲۲ جوزا، در مراکز ولایت‌ها و ولسوالی‌ها به پایان رسید. مرحله سوم ثبت نام در روستاها به تاریخ ۱۹ جوزا آغاز شد و قرار است تا ۱۵ سرطان ادامه داشته باشد.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید، تا کنون بیش از ۶ میلیون رای دهنده نزد این کمیسیون که –هر سه مرحله را در بر می‌گیرد- به ثبت رسیده است. از این میان به گفته مسئولان کمیسیون انتخابات، بیش از ۴ میلیون آن را مردان و ۲ میلیون دیگر را زنان تشکیل می‌دهند.

با این حال، عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات، تهدیدات امنیتی را به عنوان یک مشکل جدی فرا راه روند ثبت نام در کشور خواند. به گفته وی، به دلیل تهدیدات امنیتی و نرسیدن مواد بیش از یک هزار مرکز ثبت نام در سراسر کشور مسدود ماندند.  رییس کمیسیون انتخابات اما گفت که تلاش‌ها جریان دارد که این مراکز بسته در مرحله سوم بازگشایی شوند.  

مشکل غزنی تا دو روز دیگر حل می‌شود

با آنکه روند ثبت نام در مراکز ولایت‌ها و ولسوالی‌های کشور به پایان رسید اما در ولایت غزنی، دفتر کمیسیون انتخابات مسدود است و در هیچ یک از ۱۸ ولسوالی‌ این ولایت، تا کنون روند ثبت نام آغاز نشده است.

این موضوع نگرانی‌های جدی مردم و نمایندگان غزنی را در پی آورده است. با این حال گلاجان عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات در نشست خبری امروز چهارشنبه، ۲۳ جوزا، گفت که مشکل غزنی دو بعد دارد. تغییرات در بخش اداری کمیسیون که یکی از خواسته‌ها معترضان بود به گفته آقای صیاد اعمال شده و تغییر سیستم انتخابات که او آن را «مساله سیاسی» خواند مربوط به حکومت وحدت ملی می‌شود.

رییس کمیسیون انتخابات اما گفت که ممکن است ارگ ریاست جهوری نیز تا دو روز دیگر این مشکل را برطرف سازد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن