مقام‌های پیشین کمیسیون مستقل انتخابات: آرای بایومتریک نشده باطل شود

شماری از مقام‌های پیشین کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند آرای مرکزهایی که بایومتریک نشده‌ی انتخابات، باید باطل شود.

فضل‌احمد معنوی، رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی مبنی بر باطل شدن آرای مراکزی که در آن دستگاه‌های بایومتریک استفاده نشده، به‌جا است. آقای معنوی افزود: «برای دستگاه‌های بایومتریک که جلو تقلب را بگیرد، میلیون‌ها دالر هزینه شد، چون فهرست تقلبی رأی‌دهنده‌گان ساخته شده است، برای جلوگیری از استفاده‌ی این فهرست‌ها باید در تمام مراکز دستگاه‌های بایومتریک استفاده می‌شد.»

طبق گفته‌های کمیسیون مستقل انتخابات، در حدود ۲۰ درصد از مراکز رأی‌دهی، دستگاه‌های بایومتریک استفاده نشده است. مقام‌های کنونی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گویند،‌ آرای مراکزی که در آن دستگاه‌های بایومتریک استفاده نشده است، بر اساس فهرست رأی‌دهنده‌گان مدار اعتبار است. عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که دستگاه‌های بایومتریک وسیله‌ی متمّم برگزاری انتخابات بوده است، ولی اصل، فهرست رأی‌دهنده‌گان است. آقای ابراهیمی افزود که آرای این مراکز براساس فهرست رأی‌دهنده‌گان،‌ بدون دستگاه‌های بایومتریک قابل اعتبار است. از جانب دیگر، رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که فهرست رأی‌دهنده‌گان دقیق نیست. فضل‌احمد معنوی، رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات در این رابطه گفت: «بیش‌تر فهرست رأی‌دهنده‌گان در کمیسیون مستقل انتخابات حقیقی نیست، چون سه برابر تعداد افرادی که خودشان را نام‌نویسی کرده بودند، لیست برآمده است، اگر فهرست رأی‌دهنده‌گان اعتبار داده شود، به این معنا است که کمیسیون مستقل انتخابات دوباره برای خودشان زمینه‌ استفاده‌جویی را فراهم می‌کند.»

به تازه‌گی کمیسیون شکایات انتخاباتی اعلام کرده است، آرای محلات و مراکزی رأی‌دهی به اساس  بایومتریک و برابر با فهرست رأی‌دهنده‌گان داده شده است، قابل اعتبار است، مگر آن که بنا به دلایل و اسناد دیگری غیر معتبر شناخته شود.

علی‌رضا روحانی، دبیر و سخنگوی این کمیسیون گفته است، آرای داخل صندوق‌هایی که اوراق رأی‌دهی آن به اساس ثبت بایومتریک در صورت نبود فهرست رأی‌دهنده‌گان، ولی به اساس فهرست قلمی اجرا شده است، در صورتی‌ که با لیست اصلی همان مرکز مطابقت کند، از  اعتبار برخوردار است، مگر آن که بنا به دلایل و اسناد دیگری غیرمعبتر شود. آقای روحانی هم‌چنان گفت که آرای داخل صندوق‌هایی که به اساس فهرست رأی‌دهنده‌گان، بدون بایومتریک شمرده شده است، براساس طرزالعمل شمارش آرا و چگونه‌گی استفاده از دستگاه بایومتریک، بی‌اعتبار شمرده می‌شود. در کنار ان آرای  صندوق‌هایی که اوراق رأی‌دهی بدون بارکد و بدون  فهرست رسمی و با لیست قلمی اجرا شده است، کاملاً از اعتبار ساقط شمرده می‌شود.

کمیسیون شکایات انتخاباتی هشدار داده است، در صورت خدشه‌دار شدن اصول عادلانه بودن و سری‌ بودن انتخابات در یک مرکز، کمیسیون شکایات انتخاباتی، انتخابات در همان مرکز را باطل اعلام و کمیسیون مستقل انتخابات در خلال هفت روز انتخابات مجدد در همان مرکز برگزار می‌کند.

به قول علی‌‌رضا روحانی، هر گاه مواردی که موجب بی‌اعتبار شمردن آرا شود و سری بودن و عادلانه بودن انتخابات را زیر پرسش قرار دهد، در آن مرکز نیز انتخابات مجدد برگزار می‌شود. در کنار این، مواردی که روند شمارش آرای اولی یا سایر آرا مورد اعتراض قرار گرفته باشد، آرای آن مرکز به صورت کامل و یا بخشی آن دوباره شمرده می‌شود.

با توجه به تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی، اختلاف جدی میان دو کمیسیون انتخابات مبنی بر باطل شدن آرای مراکزی که در آن دستگاه‌های بایومتریک استفاده نشده، به وجود آمده است. حالا پرسشی که در رابطه به باطل شدن آرای این مراکز مطرح می‌شود، این است که حق با کمیسیون مستقل انتخابات است یا با کمیسیون شکایات انتخاباتی.

 

حق با کمیسیون شکایات انتخاباتی است

فهیم حکیم،‌ عضو پیشین کمیسیون شکایات انتخاباتی می‌گوید که حالا مرحله رسیده‌گی به شکایات است و به صورت مطلق اختیار باطل شدن آرای این مراکز در حیطه‌ی صلاحیت کمیسیون شکایات انتخاباتی است. آقای حکیم افزود: «مطابق به طرزالعمل‌ها، رسیده‌گی به شکایات، از صلاحیت‌های منحصر به فرد کمیسیون شکایات انتخاباتی است.» او هم‌چنان گفت که فلسفه‌ی استفاده از دستگاه‌های بایومتریک،‌ تفکیک رأی‌دهنده‌گان حقیقی از خیالی است، یگانه وسیله‌ای که برای مردم و احزاب اطمینان داده می‌توانست، استفاده از دستگاه‌های بایومتریک بود، وقتی این را نفی می‌کنند، هیچ تضمینی وجود ندارد و قبولی نتایج برای نامزدان، ناظران و احزاب مشکل خلق می‌کند. فهیم حکیم تصریح کرد: «کمیسیون شکایات انتخاباتی برای رفع نگرانی مردم،‌ این تدابیر را روی دست گرفته است و در حال حاضر تدابیر کمیسیون شکایات انتخاباتی باید عملی شود، چون کمیسیون مستقل انتخابات از ضعف مدیریت و سوء مدیریت در جریان دو روز انتخابات برخوردار بود، ‌حالا کمیسیون شکایات انتخاباتی با تدابیری که روی دست گرفته است، امیدواریم ضعف رهبری و مدیریتی کمیسیون مستقل انتخابات را بتواند رفع کند.»

 

حق رأی افراد ضایع نشود

با توجه به اختلاف تازه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات و کمیسیون شکایات انتخاباتی، نهاد‌های ناظر انتخاباتی می‌گویند،‌ حق افرادی که رأی داده‌اند نباید ضایع شود.

حبیب‌الله شینواری، مسوول برنامه‌های دیده‌بان شفافیت انتخابات می‌گوید که ‌‌‌‌‌کمیسیون شکایات انتخاباتی باید تدابیری روی دست بگیرد تا حق کسانی که رأی داده‌اند ضایع نشود. آقای شینواری افزود: «در فهرست رأی‌دهنده‌گان و در دستگاه‌های بایومتریک مشکل وجود دارد، با تمام این مشکلات نباید افراد از حق رأی خود محروم شوند.»

در همین حال یوسف رشید،‌ رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه کشور نیز می‌گوید، در مراکزی که دستگاه‌های بایومتریک استفاده نشده و فهرست رأی‌دهنده‌گان هم مشکل داشته است، باطل شود.

گفتنی است که پیش از این شماری از احزاب و جریان‌های سیاسی نیز خواستار برگزاری انتخابات مجدد و باطل شدن آرای مراکزی که در آن دستگاه‌های بایومتریک استفاده نشده بود، شده بودند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن