کمیسیون مستقل انتخابات: حمله به مرکز انتقال اطلاعات بایومتریک شایعه‌ی بی‌بنیاد است

 ۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل انتخابات در اعلامیه‌ای به ادعای تیم انتخاباتی ثبات‌ و هم‌گرایی در مورد ادعای «حمله نیروهای ویژه پولیس» به مرکز دیجیتال این کمیسیون واکنش نشان داد. این کمیسیون گفته است که «شایعات» نشر شده و اظهارات «یکی از ستادهای انتخاباتی» در مورد این‌که گویا «قفل دروازه ورودی اتاق اطلاعات ماشین‌های بایومتریک به سرور مرکزی، شب‌هنگام شکستانده شده است»، شایعه‌ی بی‌بنیاد است. این کمیسیون از ستادهای انتخاباتی خواسته است که با اظهارات و اتهامات‌شان اذهان مردم را مغشوش نسازند و به زحمات کمیسیون مستقل انتخابات به دیده‌ی قدر ببینند.

تیم انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به رهبری عبدالله عبدالله اعلام کرده است که قطعات ویژه پولیس در هم‌آهنگی با «یکی از تیم‌های خاص» و برخی از اعضای دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات یک‌شنبه‌شب گذشته به «مرکز دیجیتالی» کمیسیون مستقل انتخابات حمله کردند و قفل‌های این مرکز را شکستانده‌اند. این دسته انتخاباتی، خوشحال سعادت، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله، حبیب‌الرحمان ننگ، رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات و مشاور امنیتی این کمیسیون را متهم می‌کنند که در این «حمله» دست داشته‌اند. وزارت امور داخله اما ادعای حمله توسط قطعات ویژه پولیس به مرکز دیجیتالی را رد کرده است. تیم انتخاباتی دولت‌ساز نیز ادعای طرح شده از سوی ثبات و هم‌گرایی را شایعه می‌خواند.

کمیسیون مستقل انتخابات اما شام روز دوشنبه، بیست‌ونهم میزان گفت دروازه‌های عمومی دفترهای کاری توسط افراد موظف، همه‌روزه توسط سیل «SEAL» قفل و با آغاز روز کاری دوباره گشوده می‌شوند. این کمیسیون تصریح کرده است: «یک‌شنبه‌شب گذشته با ختم روز کاری دروازه عمومی ساختمان آموزش‌های انتخاباتی که در آن اتاق انتقال اطلاعات ماشین‌های بایومتریک به سرور مرکزی قرار دارد، پس از اتمام کار، اتاق انتقال اطلاعات بایومتریک با حضور ناظران قفل فلزی شده است و ناظران نمبر آن را یاداشت کرده‌اند.»

کمیسیون مستقل انتخابات تأکید کرده است که با توجه به تهدیدات بلند امنیتی، یک‌شنبه‌شب گذشت نیروهای امنیتی پهره‌داری‌شان را در هر بخش این کمیسیون افزایش دادند و این نیروها «بنا بر سردی هوا خواهش کردند که به داخل دهلیز پهره‌داری کنند که صرف دروازه عمومی به این منظور با حضور شخص مسوول و مسوولان پولیس ملی باز شده است».

در اعلامیه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات آمده است: «اتاق/ مرکزی که در آن ماشین‌های بایومتریک قرنطین شده، تحت کار تخنیکی قرار دارد. تمام روند کاری آن با حضور ناظران و مشاهدان پیش می‌رود و در ختم هر شیفت کاری، دروازه‌ی آن با حضور ناظران و مشاهدان قفل فلزی می‌گردد. نمبر قفل دروازه این اتاق/ مرکز در نزد ناظران تیم‌های مختلف انتخاباتی موجود است و با حضور آنان باز و بسته می‌شود.»

مرکزی سرور ته د بایومتریک ماشینونو د اطلاعاتو د لېږد اتاق د دروازې د قفل(اوسپنیز سیل) د ماتولو د اوازې په اړه مطبوعاتی…

Posted by Independent Election Commission of Afghanistan on Monday, October 21, 2019

کمیسیون مستقل انتخابات توضیح داده است که برای تمام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری حساب کاربری خاص داده است که هر گونه تغییرات در سرور مرکزی جمع‌بندی و بررسی معلومات دیجیتالی برای آنان قابل مشاهده است.

این کمیسیون هم‌چنان گفته است، پس از دریافت گزارش‌هایی که سبب سوء تفاهم برای تیم ثبات و هم‌گرایی شده، ناظران ارشد این ستاد در همان آغاز یک‌شنبه‌شب به کمیسیون مستقل انتخابات رسیده‌اند و سه نفر آن‌ها از جمله، رییس ستاد ثبات و هم‌گرایی همراه مسوولان نیروهای امنیتی، قفل اتاق انتقال اطلاعات ماشین‌های بایومتریک را مشاهده و شماره‌های آن را در حضور ناظران مقایسه کرده‌اند که هیچ گونه تفاوتی نداشته است.

کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که بررسی و شمارش آرا روز سه‌شنبه، سی‌ام میزان بار دیگر به شیوه معمول در حضور ناظران و رسانه‌ها از سر گرفته می‌شود. روند شمارش آرا به دلیل این ادعای ثبات و هم‌گرایی روز دوشنبه متوقف بود.

دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی توضیحات مسوولان امنیتی را قناعت‌بخش ندانسته است. این دسته انتخاباتی خواهان بررسی و تحقیق درباره‌ی آن‌چه «حمله نظامی بر مرکز دیجیتالی» می‌خوانَد، شده است. ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله هم‌چنان خواستار تعلیق وظایف حبیب‌الرحمان ننگ، رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات، مشاور امنیتی این کمیسیون و خوشحال سعادت معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله شده است. از نظر ثبات‌ و هم‌گرایی «حمله» به مرکز دیجیتالی توسط این افراد سازمان‌دهی شده‌ است. ثبات و هم‌گرایی هشدار داده است که در صورت تحقیق نشدن درباره‌ی این موضوع، نظارتش از روند شمارش آرا را متوقف می‌کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن