صدها واسطه ادارات ملکی مفقود است؛ طالبان از وسایط دولتی استفاده شخصی می‌کنند

محمد عوض فرهنگ

اطلاعاتی را که روزنامه ۸‌صبح به ‌دست آورده‌، نشان می‌دهد که پس از سقوط کابل به ‌دست طالبان، صدها واسطه نقلیه از ادارات دولتی مفقود شده و یا هم مورد استفاده جنگ‌جویان طالبان قرار گرفته است.

منابع از چند ارگان دولتی به این روزنامه تایید می‌کنند که هنوز بیش‌تر این وسایط به ادارات بازگردانده نشده‌ و هم‌چنان مشخص نیست که این موترها از سوی چه افرادی برده شده است.

بر‌اساس گفته‌های این منابع، برخی از وزارت‌خانه‌ها با کمبود واسطه نقلیه مواجه‌اند و با وجود تلاش‌های مکرر‌، هنوز موفق نشده‌اند به وسایط مربوط این ادارات را پیدا کنند.

یک منبع از اداره امور ریاست جمهوری که نمی‌خواهد نامش در گزارش ذکر شود، می‌گوید که حدود ۱۰۰ موتر از مربوطات این اداره، پس از آمدن طالبان، مفقود شده است. به گفته او، یکی از این وسایط، موتر رییس مطبوعات اداره ارتباط‌ عامه و استراتژیک ریاست جمهوری حکومت پیشین است که سه روز پس از سقوط، از مرکز رسانه‌های حکومت مفقود شده است.

وی می‌افزاید که بسیاری از وسایط ریاست جمهوری و اداره امور مجهز به سیستم ردیابی (جی‌پی‌اس) است و نشان می‌دهد که برخی از آن‌ها از ساحه کابل خارج شده‌ است. به ‌گفته او، با وجود تلاش‌های ریاست ترانسپورت اداره امور طالبان، این اداره تاکنون نتوانسته موترها را برگرداند.

منبعی دیگر از وزارت امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان به روزنامه ۸صبح می‌گوید که اکثر موترهای این وزارت ناپدید شده و در حال حاضر فقط چند عراده‌ واسطه معدود در اختیار این وزارت است. وی می‌افزاید که ده‌ها عراده موتر نوع لندکروزر که طی سال‌های اخیر از سوی دفتر پناهنده‌گی سازمان ملل متحد به این وزارت کمک شده بود، اکنون ناپدید است.

براساس معلومات منبع، فقط آن شمار وسایطی که در اختیار راننده‌گان وزارت مهاجرین قرار داشته‌اند، اکنون موجود است؛ اما موترهایی که در صحن وزارت متوقف بوده و بیش‌تر آن‌ها نمبرپلیت هم نداشته‌اند، مفقود شده است.

به گفته منبع‌، در زمانی که نور‌رحمان اخلاقی وزیر مهاجرین بود، دفتر مهاجرت سازمان ملل ۱۸ عراده موتر صفر کیلومتر را به این وزارت کمک کرد که تا این اواخر از آن‌ها استفاده نشده بود، اما با آمدن طالبان به کابل، تمامی این موترها از پارکینگ وزرات بیرون کشیده شده است.

 منابع دیگر از وزارت فواید ‌عامه نیز تایید می‌کنند که در روزهای اول پس از سقوط، شمار زیادی از وسایط این وزارت نیز از سوی افراد طالبان برده شده و برای ماه‌ها توسط نیروهای این گروه استفاده شده است.

 براساس معلومات این منابع، تنها از اداره خط آهن که در محوطه این وزارت قرار دارد، بیش از ۱۰ موتر کرولای جدید توسط نیروهای طالبان برده شده بود. منابع می‌افزایند که اداره خط آهن چند ماه قبل از سقوط، موترهای یاد شده را خریداری کرده بود.

گفتنی است که اداره خط آهن چندین ماه زیر چتر وزارت فواید عامه که توسط ملا عبدالمنان عمری، برادر ملاعمر، رهبری می‌شود، فعالیت داشت؛ اما براساس فیصله‌ کابینه طالبان، چند ماه پیش دوباره از بدنه این وزارت جدا شد.

منبعی هم از ریاست تصدی محافظت‌ عامه تایید می‌کند که اکثر وسایط و تجهیزات این ریاست، در جریان روزهای سقوط و پس از آن از مرکز و ولایت‌ها ناپدید شده است. منبع می‌افزاید که این ریاست نمی‌داند این وسایط توسط چه کسانی برده شده است.

وسایط نقلیه گم‌شده محدود به چند اداره و وزارت نمی‌شود. قرار معلومات در نتیجه‌ سقوط، شمار زیادی از نهادهای عام‌المنفعه تجهیزات و موترهای مورد استفاده‌ خود را از دست داده‌اند. هنوز آمار دقیقی وجود ندارد و معلوم نیست که چه تعداد آن‌ها از سوی مقام‌ها و نیروهای طالبان و یا سایر افراد برده شده‌ است.

براساس گفته‌های منابع، فقدان این وسایط، ادارات دولتی را در انجام کارهای روزمره با چالش‌های زیادی مواجه کرده است. چنان‌چه در مواردی، این ادارات مجبور شده‌اند از موترهای شخصی برای انجام کارهای رسمی، استفاده کنند.

ادارات یاد شده، هرچند باربار برای دریافت موترهای‌شان به مراجع مختلف از جمله وزارت‌های دفاع و داخله طالبان مراجعه کرده‌، اما هنوز موفق نشده‌اند که تمامی وسایط را بازگردانند. این در حالی است که چند ماه قبل وزارت دفاع طالبان طی مکتوبی به تمام بخش‌های نظامی دستور داده بود که وسایط ادارات ملکی را بازگردانند؛ اما نیروهای گروه طالبان، این دستور را نادیده گرفتند.

نگرانی‌هایی وجود دارد که این وسایط دیگر در دسترس ادارات ملکی قرار نگیرد و یاهم در وضعیتی بازگردانده شود که به دلیل فرسوده‌گی بیش از حد، قابل ترمیم و استفاده نباشد.

دکمه بازگشت به بالا