دیده‌بان حقوق بشر: طالبان دگرباشان افغانستان را هدف قرار می‌دهند

۸صبح، کابل: دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرده است که دگرباشان در افغانستان در معرض خطر هستند و طالبان آنان را هدف قرار می‌دهند.

در گزارش تازه دیده‌بان حقوق بشر روز چهارشنبه، ۶ دلو آمده است که لزبین‌ها، همجنس‌گرایان، دوجنس گراها و تراجنسیتی‌ها (LGBT) در افغانستان با هنجارهای سفت و سخت جنسیتی در این کشور مطابقت ندارند، و از این رو با تهدید مواجه هستند.

دیده‌بان حقوق بشر یک گزارش تازه ۴۳ صفحه‌ای با عنوان «حتا اگر به آسمان بروید، ما شما را پیدا خواهیم کرد: افراد دگرباش جنسی در افغانستان پس از تسلط طالبان» منتشر کرده است.

شماری از دگرباشان در مصاحبه با دیده‌بان حقوق بشر گفته‌اند که اعضای طالبان به دلیل تمایلات جنسی یا هویت جنسی به آنان حمله کرده و یا آن‌ها را تهدید کرده‌اند.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر، برخی از دگرباشان در افغانستان به دلیل حملات اعضای طالبان یا کسانی که آن‌ها را تعقیب می‌کنند، خانه‌های‌شان را ترک کرده‌اند و اکنون به دلیل گرایش جنسی‌شان در معرض خطر قرار گرفته‌اند.

جی. لستر فدر، از مقام‌های ارشد این نهاد گفته است: «ما با افغان‌های دگرباش جنسی که از تجاوز گروهی، حملات اوباش‌ها جان سالم به در برده‌اند، یا توسط اعضای خانواده‌شان که به طالبان پیوسته‌اند، مورد خشونت قرار گرفته‌اند، صحبت کردیم. آن‌ها هیچ امیدی ندارند که نهادهای دولتی از آن‌ها محافظت کنند.»

او افزوده است که به سختی می‌توان بیان کرد که بازگشت حکومت طالبان برای دگرباشان افغان چقدر ویرانگر و وحشتناک بوده است.

شماری از دگرباشان جنسی که دیده‌بان حقوق بشر با آنان گفت‌وگو کرده است، یا هنوز در افغانستان مانده‌اند و یا هم به بیرون از این کشور فرار کرده‌اند. کسانی هم که به بیرون از کشور رفته‌اند، در وضعیت خوب مهاجرتی قرار ندارند.

دیده‌بان حقوق بشر تصریح کرده است که طالبان با تشکیل حکومت‌شان موضع سختی علیه دگرباشان جنسی اتخاذ کرده‌اند. این نهاد گفته است، یکی از سخنگویان طالبان در ماه اکتبر به رویترز گفت: «دگرباش جنسی… این خلاف قوانین شریعت اسلامی و ما است.»

دیده‌بان حقوق بشر گفته است که یک قاضی طالبان اندکی پیش از سقوط کابل به روزنامه آلمانی بیلد گفته است: «برای همجنس‌گرایان تنها دو مجازات وجود دارد: سنگسار و یا باید پشت دیواری بایستد که بر سرش فرو می‌ریزد».

یک مرد همجنس‌گرا به دیده‌بان حقوق بشر گفته است که اعضای طالبان او را در یک ایست بازرسی بازداشت و پس از لت‌وکوب بر او تجاوز گروهی کردند و سپس به او گفتند: «از این به بعد هر زمانی که بخواهیم تو را پیدا کنیم، خواهیم توانست. و هر کاری که بخواهیم با تو انجام می‌دهیم.»

یک لزبین گفته است که پس از تسلط طالبان، مردان قوم او به طالبان پیوستند و او را به دلیل تمایلات جنسی تهدید به کشتن کرده‌اند.

این در حالی است که به گفته دیده‌بان حقوق بشر، با وجود تعهدات مکرر برای احترام به حقوق بشر، طالبان از زمان قدرت‌گیری در افغانستان، دست به نقض گسترده حقوق بشر از جمله قتل‌های انتقام‌جویانه، تبعیض سیستماتیک علیه زنان و دختران، وضع محدودیت‌های شدید بر آزادی بیان و رسانه‌ها و غصب زمین‌ها زده‌اند.

این نگرانی‌ها در حالی از سوی دیده‌بان حقوق بشر در مورد دگرباشان جنسی در افغانستان مطرح شده است که این کشور پیش از به قدرت رسیدن طالبان نیز مکان خطرناکی برای دگرباشان جنسی بود.

در پی تحولات اخیر و قدرت‌گیری طالبان، شمار زیادی از دگرباشان از افغانستان بیرون شدند، اما شمار دیگر هنوز در این کشور به سر می‌برند.

دکمه بازگشت به بالا