دیده‌بان حقوق بشر: گروه طالبان از زمان آغاز مذاکرات، حملات خود علیه خبرنگاران را افزایش داده‌ است

۸صبح، کابل: دیده‌بان حقوق بشر از افزایش تهدیدات علیه خبرنگاران ابراز نگرانی کرده و گفته است که گروه طالبان عمداً خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای به ویژه کارمندان زن را هدف قرار می‌دهد. دیده‌بان حقوق بشر بیان کرده که از ماه نوامبر ۲۰۲۰ میلادی تا ماه مارچ ۲۰۲۱ با ۴۶ تن از خبرنگاران در ولایت‌های بادغیس، غزنی، غور، هلمند، کابل، قندهار، خوست، وردک و زابل مصاحبه کرده است.

این نهاد روز پنج‌شنبه، دوازدهم حمل، با نشر گزارشی گفته است که از زمان آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در دوحه، تهدیدات و حملات گروه طالبان علیه کارمندان رسانه‌ها به شدت افزایش یافته است. این نهاد گفته است که افزایش این حملات، نگرانی‌ها پیرامون حفظ آزادی بیان و رسانه‌ها را بیش‌تر کرده است.

براساس یافته‌های دیده‌بان حقوق بشر، در مناطقی که گروه طالبان تسلط دارد، این گروه به تهدید و ایجاد رعب و وحشت در میان رسانه‌ها پرداخته است. به گفته این نهاد، حتا در کابل نیز این گروه نفوذ داشته و عملیات را علیه خبرنگاران انجام داده است.

دیده‌بان حقوق بشر از سوی دیگر گفته است که طالبان معمولا از خانواده و محل کار خبرنگاران اطلاعات کافی دارند و از این اطلاعات برای اعمال فشار به منظور خودسانسوری و ترک کار استفاده کرده‌اند. این نهاد تصریح کرده است که فرماندهان و جنگ‌جویان این گروه در سطح ولایات و ولسوالی‌ها نیز به تهدیدات شفاهی و کتبی پرداخته و این سبب شده است که کارمندان رسانه‌ها در محیط کارشان احساس امنیت نکنند.

پاتریشیا گاسمن، معاون آسیایی دیده‌بان حقوق بشر، در این مورد گفته است که هم‌زمان با آغاز مذاکرات گروه طالبان یک موج تازه از تهدید و کشتار را علیه رسانه‌های افغانستان آغاز کرده‌ است. او گفته است که گروه طالبان با خاموش کردن صدای منتقدان از راه‌های خشونت و تهدید، امیدها برای حفظ جامعه باز در افغانستان را تضعیف کرده‌ است.

از سوی دیگر دیده‌بان حقوق بشر برخی از قضایای خشونت و تهدید علیه خبرنگاران را مستند کرده است. براساس گفته‌های این نهاد، گروه طالبان برخی از خبرنگاران را برای چند ساعت و چند شب بازداشت کرده‌اند. این نهاد گفته است که این خبرنگاران سرانجام با میانجی‌گری برخی از اشخاص بانفوذ از بند رها شده‌اند.

دیده‌بان جهانی حقوق بشر تصریح کرده است که هرچند رهبران طالبان در دفتر سیاسی‌ خود در قطر تهدید علیه خبرنگاران را انکار کرده‌ و گفته‌اند که آن‌ها فقط به خبرنگارانی احترام قایل‌اند که به ارزش‌های اسلامی پای‌بند باشند. این نهاد اما گفته است که فرماندهان طالبان در سراسر افغانستان خبرنگاران به ویژه خبرنگاران زن را تهدید کرده‌اند. به گفته دیده‌بان حقوق بشر، فرماندهان و جنگ‌جویان گروه طالبان در اجرای مجازات از جمله‌ قتل‌های هدفمند، دست باز دارند.

در گزارش دیده‌بان حقوق بشر آمده است که خبرنگاران زن، به ویژه کسانی‌ که در رادیو و تلویزیون ظاهر می‌شوند، با موجی از حملات خشونت‌آمیز مواجه‌اند. به گفته این نهاد، شماری از خبرنگاران زن به دلیل تهدیدات امنیتی کارشان را ترک کرده‌اند. این نهاد گفته است: «خبرنگاران زن ممکن است نه تنها به دلیل موضوعاتی که آن‌ها پوشش می‌دهند، بلکه به دلیل به چالش کشیدن هنجارهای اجتماعی ادراکی که زنان را از داشتن نقش عمومی و کار در خارج از خانه منع می‌کنند، هدف قرار گیرند.»

گفتنی است که خبرنگاران در سال گذشته با موجی از حملات هدفمند مواجه بودند. براساس معلومات نهادهای حامی رسانه‌ها، سال گذشته یک سال خونین برای رسانه‌های افغانستان بوده است. طبق آمارهای این نهادها، در سال گذشته ۱۱ کارمند رسانه‌ها در حملات گوناگون به قتل رسیده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن