دیده‌بان حقوق بشر: ایران به سرکوب منتقدان سرشناس متوسل شده است

دیده‌بان حقوق بشر گفته است که دولت ایران اخیراً به بازداشت‌ منتقدان شناخته‌شده‌اش دست یازیده است.

این نهاد روز سه‌شنبه، ۱۲ جولای، گزارش داده است که سپاه پاسداران ایران در ادامه بازداشت منتقدان حکومت، به تازه‌گی مصطفا تاج‌زاده، منتقد اصلاح‌طلب و سه کارگردان سینما به نام‌های محمد رسول‌اف، مصطفا آل احمد و جعفر پناهی را بازداشت کرده‌ است.

تارا سپهری‌فر، محقق ارشد ایران در دیده‌بان حقوق بشر گفته است: «دولت ناتوان برای مقابله با چالش‌های شدید پیش روی ایران، به واکنش سرکوب‌گرانه خود برای دستگیری منتقدان عمومی متوسل شده است».

او افزوده است: «دلیلی وجود ندارد که باور کنیم این بازداشت‌های اخیر چیزی جز اقدامات بدبینانه برای جلوگیری از خشم مردم از شکست‌های گسترده دولت است.»

مصطفا تاج‌زاده، معاون پیشین وزارت داخله ایران در ۹ جولای به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از سوی مأموران  اطلاعاتی سپاه پاسداران بازداشت شد.

در همین حال، مأموران بارها رسول‌اف، فیلم‌ساز برنده جایزه و منتقد صریح را به‌خاطر کارش تحت تعقیب قرار داده‌اند. در سال ۲۰۲۰ دادگاهی او را به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال زندان و دو سال محرومیت از ساخت فیلم محکوم کرد.

به گزارش این نهاد، دولت ایران همچنان بیش از ده‌ها روزنامه‌نگار و فعال سیاسی و کارگری از جمله نرگس محمدی، سعید مدنی، کیوان صمیمی، محمد حبیبی و رضا شهابی را زندانی کرده است. تنها در هفته آخر جون، چندین روزنامه‌نگار و فعال از جمله ویدا ربانی، احمدرضا حائری، امیر سالار داوودی و مسعود باستانی دستگیر، محکوم یا احضار شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر خاطرنشان کرده است که بازداشت‌های اخیر بخشی از سرکوب مخالفان از ماه می و در گیرودار وخامت شرایط اقتصادی و بن‌بست در احیای توافق هسته‌ای با ایران است.

اخیراً ایران با موجی از ناآرامی‌های مدنی و اقتصادی مواجه است و دولت آن کشور در مواردی برای کنترول وضعیت دست به بازداشت منتقدان جمهوری اسلامی زده‌ است.

دکمه بازگشت به بالا