سازمان دیده‌بان حقوق بشر خواهان توقف آزمایش بکارت در افغانستان شد

۸صبح، کابل: سازمان دیده‌بان حقوق بشر خواستار توقف آزمایش بکارت در افغانستان شده است.

این نهاد با نشر اعلامیه‌ای آزمایش بکارت را «غیر علمی» و «تحقیر‌آمیز» خوانده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر از رییس جمهور غنی خواسته است که با صدور فرمانی یک‌بار برای همیشه به آزمایش بکارت دختران که این سازمان آن را «سوء استفاده بی‌رحمانه و بی‌هدف» خوانده، پایان دهد. به گفته این سازمان، در افغانستان قانونی که به آزمایش بکارت پایان دهد، وجود ندارد.

در اعلامیه سازمان دیده‌بان حقوق بشر با استناد به گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر آمده است که آزمایش بکارت به رغم دستور منع از سوی وزارت صحت عامه، بدون حکم محکمه و رضایت زنان ادامه دارد.

این نهاد تأکید کرده است که آزمایش بکارت نباید در هیچ صورتی انجام شود؛ زیرا علمی نیست و می‌تواند تجاوز جنسی به شمار برود.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر گفته است که فعالان حقوق زن در افغانستان همواره برای پایان دادن به آزمایش بکارت جنگیده‌اند، اما به حمایت بیش‌تر نیاز دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر روز یک‌شنبه، بیستم میزان، با نشر گزارش تحقیقی در مورد معاینات اجباری نسائی، اعلام کرد که ۹۲.۳ درصد از آزمایش نسائی بدون رضایت زن و حکم محکمه انجام شده است. در این تحقیق با ۱۲۹ زن در ۱۳ ولایت مصاحبه شده است.

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که اجرای معاینات نسایی از جمله معاینات پرده بکارت و معایناتی که برای اثبات جرایم تجاوز جنسی، زنا یا لواط انجام می‌شود، هنوز هم ادامه دارد.

 این در حالی است که فقره دوم ماده ۶۴۰ کود جزا، اجرای این معاینات را مشروط به رضایت زن و حکم محکمه با‌اصلاحیت دانسته است.

به تازه‌گی کمیته قوانین کابینه با تعدیل در این ماده کود جزا اعلام کرده است که آزمایش بکارت مشروط به رضایت زن و حکم محکمه با صلاحیت است.

بیش‌تر بخوانید:

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن