کمیسیون حقوق بشر: ۱۳ غیرنظامی در هفته آخر ماه حوت در کندز کشته شده‌اند

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که ۱۳ غیرنظامی در هفته آخر ماه حوت سال گذشته خورشیدی در ولایت کندز کشته‌ شده‌اند. این نهاد شمار زخمیان غیرنظامی را در این مدت در ولایت کندز بیش از ۱۲ نفر اعلام کرده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر روز دوشنبه، چهارم حمل، گاه شمار رویدادهایی را که غیرنظامیان در ولایت کندز در نتیجه‌ی آن قربانی شده‌اند، نشر کرده است.

طبق اعلام این نهاد، در بیست‌وچهارم حوت، در پی درگیری میان نیروهای پولیس محلی و گروه طالبان در قریه خواجه کهنه قلعه، ولسوالی خان‌آباد ولایت کندز هشت تن غیرنظامی (۴ زن و ۲ مرد و ۲ کودک) زخمی‌ و سه زن نیز کشته شده‌اند.

هم‌چنان در پی اصابت گلوله توپی بر میدان ورزشی لیسه توت مزار‌ ‌در ولسوالی آقتاش ولایت کندز، ده تن غیرنظامی (۵ کودک و ۵ مرد) کشته‌ و دو کودک زخمی شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گفته است که در پی درگیری میان نیروهای پولیس و گروه طالبان در منطقه چهارسری (دکان آدم‌خان)‌ ‌ولسوالی خان‌آباد ولایت کندز‌ بر موترهای مسافربری تیراندازی شده است، که بر اثر آن شماری از افراد غیرنظامی زخمی شده‌اند.

این نهاد حقوق بشری، از تلفات غیرنظامیان به شدت ابراز نگرانی کرده است. کمیسیون مستقل حقوق بشر ‌از همه طرف‌های درگیر خواسته است که اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه و حقوق شهروندی را رعایت کنند.‌

این نهاد هم‌چنان خواستار اتخاذ تدابیر پیش‌گیرانه برای جلوگیری از تکرار چنین رویدادهایی و حفاظت از حق حیات، دارایی و کرامت انسانی شهروندان و جبران خسارات واردشده بر آن‌ها است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن