کمیسیون حقوق بشر: دولت باید چهار خبرنگار بازداشت شده را فوری آزاد کند

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر در واکنش به بازداشت چهار خبرنگار از سوی ریاست امنیت ملی قندهار گفته است که نهادهای مسوول باید در باره وضعیت امنیتی، حقوقی و سلامتی خبرنگاران بازداشت شده، شفاف‌سازی و به افکار عمومی آگاهی‌دهی کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر روز جمعه، هشتم اسد، با نشر رشته توییتی گفته است که هرگونه توقیف و سلب آزادی باید با مجوز مراجع قانونی و رعایت قوانین داخلی و حقوق بین‌المللی و رعایت قانون رسانه‌های همه‌گانی صورت گیرد.

به گفته این کمیسیون، نهادهای ذی‌ربط هیچ شخصی را بر خلاف احکام قانون بازداشت، تعقیب و توقیف نمی‌تواند. این نهاد گفته است: «آزادی بیان از تعرض مصون است.»

کمیسیون مستقل حقوق بشر با ابراز نگرانی از برخورد نهادهای امنیتی با رسانه‌ها از حکومت خواسته است که فوری این چهار خبرنگار بازداشت شده را از بند رها کند.

گفتنی است که ریاست امنیت ملی روز دوشنبه، چهارم اسد، بسم‌الله وطن‌دوست، قدرت سلطانی و محب عبیدی، کارمندان رادیو «ملت ژغ» و ثناءالله صیام تصویربردار آژانس خبری شینهوا را در منطقه شوراندام شهر قندهار بازداشت کرد.

این خبرنگاران پس از آن بازداشت شدند که برای تهیه یک گزارش تحقیقی از کشتار غیرنظامیان توسط طالبان به اسپین‌بولدک رفته بودند. آنان پس از گفت‌وگو با طالبان، در راه بازگشت از سوی امنیت ملی بازداشت شدند.

وزارت داخله گفته است که این خبرنگاران به نفع طالبان و بر ضد نظام تبلیغ می‌کردند. به گفته این وزارت، این خبرنگاران در تلاش بودند تا «جنایت» طالبان در اسپین‌بولدک قندهار را وارونه بازتاب دهند.

دکمه بازگشت به بالا