کمیسیون حقوق بشر: در حمله هوایی بر طالبان در هلمند پنج غیرنظامی کشته شده‌اند

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر تلفات غیرنظامیان در یک حمله هوایی بر گروه طالبان در هلمند را تأیید کرده است.

این نهاد روز جمعه، نزدهم جدی با نشر خبرنامه‌ای اعلام کرد که براساس یافته‌های ابتدایی کمیسیون مستقل حقوق بشر، در حمله هوایی بر گروه طالبان، بمبی به منزل مسکونی در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند اصابت کرده و سبب کشته‌شدن پنج غیرنظامی به‌شمول سه کودک و زخمی‌شدن پنج تن دیگر (شامل چهار زن) شده است. این افراد اعضای یک خانواده بوده‌اند.

براساس اعلام کمیسیون مستقل حقوق بشر، این حمله هوایی دو روز پیش در هفدهم جدی اجرا شده است.

با این حال، کمیسیون مستقل حقوق بشر تأکید کرده است که جنگ راه حل و مشروع نیست و توجیه ندارد و جز به قربانی‌شدن بیش‌تر بی‌گناهان و ویرانی کشور و نقض بیش‌تر حقوق‌‌بشر نمی‌انجامد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر تأکید کرده است که زمان آن رسیده است که طرف‌ها، با برقراری فوری آتش‌بس، به صدای دادخواهانه جمعی مردم برای توقف خشونت‌ها پاسخی واقعی دهند.

به گفته کمیسیون مستقل حقوق بشر، حفظ جان غیرنظامیان باید هدف نخست طرف‌های درگیر باشد و آسیب‌رساندن به آن‌ها هرگز پذیرفتنی نیست.

این نهاد از حکومت خواستار تحقیق درباره حادثه هلمند و تأمین عدالت برای قربانیان شده است و نیز از دو طرف جنگ خواسته است که با اتخاذ تدابیری از تکرار این چنین حادثات جلوگیری کنند.

وزارت دفاع ملی روز پنج‌شنبه، هژدهم جدی اعلام کرد که ادعای تلفات غیرنظامیان را در این حمله بررسی می‌کند.

این وزارت گفته است که نیروهای هوایی چهارشنبه‌شب (۱۷ جدی) گروهی از طالبان را در منطقه «بشران» در حومه شهر لشکرگاه زمانی هدف قرار دادند که برنامه حمله بر نیروهای امنیتی را داشتند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن