کمیسیون حقوق بشر: در ۱۷ حمله بر «نماز‌گزاران‌، ملا‌امامان و عبادتگاه‌ها» در جریان ده ماه گذشته ۱۷۰ تن کشته شده‌اند

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد که از ۲۵ ماه میزان سال گذشته تا ۲۳ سرطان سال جاری، ۱۷ حمله انتحاری، انفجار ماین، کشتار هدف‌مند، تیراندازی افراد ناشناس و گروه طالبان بر مسجدها، درمسال، ملاامامان و نمازگزاران صورت گرفته است که در نتیجه آن ۱۷۰ نفر کشته شده‌اند.  گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر روز شنبه، بیست‌وهشتم سرطان، نشر شد.

طبق گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر، در این حملات ۲۷۲ تن زخم برداشته‌اند. در میان قربانیان ۱۴ کودک و پنج ملاامام شامل‌اند. هم‌چنان ۲۲ کودک دیگر در این حملات زخمی شده‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر گاه شمار این حملات را با رقم تلفات آن به ترتیب نشر کرده است.

در گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر آمده است، در ۲۵ میزان ۱۳۹۸ در ولسوالی هسکه‌مینه‌ ولایت ننگرهار در حمله انتحاری گروه داعش بر نمازگزاران به تعداد ۶۴ غیرنظامی کشته و ۳۴ تن (به شمول ۵ کودک) زخمی شدند.

هم‌چنان در حمله گروه داعش در ششم ماه حمل سال جاری بر درمسال سیک‌ها در شور‌بازار کابل به ‌تعداد ۲۵ نفر از غیرنظامیان (به شمول زنان و کودکان) کشته و به تعداد ۱۲ تن (شامل ۳ زن و ۵ کودک) زخمی شده‌اند.

در حمله تفنگ‌داران ناشناس در مسجدی در هنگام برپایی نماز جمعه در شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند که در بیست‌ونهم حمل صورت گرفته است، سه نفر از جمله یک کودک کشته شده‌اند.

طبق گزارش  کمیسیون مستقل حقوق بشر، انفجار ماین در چهاردهم ثور در مسجدی در روستای محمدحسن ولسوالی خیرکوت ولایت پکتیکا، ۱۶ زخمی برجای گذاشته است. چهار کودک و چهار نظامی شامل زخمیان بوده‌اند.

به همین ترتیب، در هژدهم ثور سال جاری نمازگزاران در شهر مهترلام، مرکز ولایت لغمان، هدف قرار گرفته است که در نتیجه آن یک نفر کشته و یک نفر دیگر زخمی شده‌اند.

در گزارش از حمله بر ملا‌امام مسجد قلعه بهادرخان از مربوطات ناحیه ششم شهر کابل یاد شده است که در هنگام نماز تراویح از سوی تفنگ‌داران ناشناس در بیستم ثور سال جاری کشته شد.

هم‌چنان طبق این گزارش، در بیست‌ودوم ثور، تفنگ‌داران ناشناس در ولسوالی جبل‌السراج پروان یک نفر را با پسرش در مسیر برگشت از مسجد به خانه کشته‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر از حمله بر مراسم جنازه در ولسوالی کوزکنر ولایت ننگرهار یادآوری کرده است که در بیست‌وسوم ثور صورت گرفت. این کمیسیون شمار کشته‌گان این حمله انتحاری را ۵۱ نفر و زخمیان را ۱۵۹ گزارش داده است.

در همین روز، طالبان بر نمازگزاران در روستای محمدحسن ولسوالی خیرکوت ولایت پکتیکا تیراندازی کرده‌اند که در نتیجه آن چهار غیرنظامی به شمول دو کودک کشته و یک کودک دیگر زخمی شده‌اند.

در گزارش کمیسیون مسقل حقوق بشر از انفجار ماین در نزدیکی مسجدی در شهرک عینو‌مینه قندهار یادآوری شده است که در نتیجه آن دو غیرنظامی کشته و سه تن دیگر زخمی شدند. این انفجار در بیست‌وششم  ثور صورت گرفته است.

رویداد دیگر در منطقه خلازایی شهر چاریکار، مرکز ولایت پروان، در سی‌ام ثور ثبت شده است. در تیراندازی تفنگ‌داران ناشناس در هنگام افطار در مسجدی در این منطقه هفت غیرنظامی کشته شدند و ۱۳ غیرنظامی دیگر زخم برداشتند.

در همین تاریخ، تفنگ‌داران ناشناس بر نمازگزاران در مسجدی در روستای گورچکوی ولسوالی صبری خوست تیراندازی کرده‌اند که کمیسیون مستقل حقوق بشر شمار تلفات آن را چهار کشته و دو زخمی گزارش داده است.

هم‌چنان در سیزدهم جوزا دو نفر به شمول ایاز نیازی در مسجد وزیر محمداکبرخان در شهر کابل کشته شدند. در این انفجار پنج غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

به همین ترتیب، انفجار در مسجد شیرشاه سوری ‌در کارته چهار شهر کابل که در بیست‌وسوم ثور صورت گرفت، سبب کشته شدن ملا‌امام این مسجد و یک غیرنظامی دیگر شد. در این انفجار ۱۵ نفر دیگر زخمی شدند.

در همین روز، ملا‌‌امام مسجد روستای خلیان ولسوالی چاه‌آب ولایت تخار در حمله افراد ناشناس کشته شد.

طبق گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر، در بیست‌ونهم جوزا افراد وابسته به طالبان شیخ حسن ملا‌امام مسجد قریه کهنه ولسوالی دهنه‌ی غوری بغلان را به اتهام اعلام جنازه یک فرمانده پولیس محلی از طریق بلندگوی مسجد، لت‌وکوب و شنکجه کردند و سپس کشتند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر از تیراندازی افراد مسلح بر نمازگزاران در ناحیه هفتم شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب که در آن چهار نفر کشته و ۱۱ تن زخمی شدند، به عنوان هفدهمین حمله بر نمازگزاران و عبادت‌گاه‌ها یادآوری کرده است. این رویداد در بیست‌وسوم سرطان صورت گرفته است.

این کمیسیون گفته است که کشتارهای هدف‌مند غیرنظامیان، عالمان دینی، نمازگزاران و حمله بر امکان مذهبی و عبادت‌گاه‌ها افزایش یافته است و از این بابت نگران است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر این نوع حملات را نقض آشکار حقوق بین‌الملل بشردوستانه ‌و جنایت جنگی خوانده است.

این نهاد از حکومت خواسته است که با حفاظت مؤثر از مکان‌های مذهبی و سلامت نمازگزاران، از آزادی عقیده و بیان و مدارای مذهبی و عقیدتی در کشور مراقبت بیش‌تر کند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر از نهادهای امنیتی و عدلی و قضایی نیز خواسته است که با تحقیق همه‌جانبه و هدف‌مند، عاملان این حمله‌های جنایت‌بار را شناسایی و عدالت را برای قربانیان و بازماند‌ه‌گان آن‌ها تضمین و تأمین کنند.

دکمه بازگشت به بالا