«حقوق بشر» و «شبکه‌ی زنان» خواهان آتش‌بس فوری شدند

۸صبح، کابل: کمیسیون مستقل حقوق بشر و شبکه‌ی زنان افغانستان، از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته‌اند که حملات مسلحانه را متوقف و روی اعلام فوری آتش‌بس توافق کنند.

سیما سمر، روز پنج‌شنبه،‌ پنج حمل، در برنامه‌ای زیر نام «آتش‌بس برای صلح» گفت که مردم در این مرحله‌ی گفت‌وگوهای صلح، خواهان آتش‌بس فوری هستند. خانم سمر افزود که اعلام آتش‌بس زمینه‌ی سهم‌گیری بیش‌تر زنان را در گفت‌وگوهای صلح فراهم می‌سازد و آنان می‌توانند که دیدگاه‌های‌شان را مطرح کنند. رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، هم‌چنان گفته است که اعلام آتش‌بس از سوی طرف‌های جنگ، سبب تضمین آزادی‌های شهروندی، از جمله آزادی بیان می‌شود.

در این نشست، ماریا اکرمی، رییس اجرایی شبکه‌ی زنان افغانستان نیز، از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان، خواهان اعلام آتش‌بس شد و آن را خواست جمعی مردم افغانستان دانست. خانم اکرمی گفت که تا زمانی که آتش‌بس نشود، گفت‌وگوهای صلح معنا ندارد.

افزون‌ بر این، کمیسیون مستقل حقوق بشر و شبکه‌ی زنان افغانستان، در ادامه این نشست، با نشر خبرنامه‌ای مشترک، خواهان مشارکت زنان در تمام مراحل گفت‌وگوهای صلح شده‌اند. در خبرنامه آمده است که شهروندان هیچ‌گاه به عقب برنمی‌گردند و باید آزادی‌های شهروندی در گفت‌وگوهای صلح در نظر گرفته شود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر و شبکه‌ی زنان افغانستان، در حالی خواهان آتش‌بس فوری و سهم‌گیری زنان در گفت‌وگوهای صلح شده‌اند که این روند داغ‌تر شده است. زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان، در جریان هفتمین دور سفرهایش در پیوند به پروسه صلح افغانستان است. هدف این دور سفر آقای خلیل‌زاد، جلب حمایت بین‌المللی برای روند صلح افغانستان و نیز ادامه گفت‌وگو با گروه طالبان اعلام شده است. از سویی هم، قرار است لویه‌جرگه‌ی مشورتی صلح به هدف «تعیین حدود و چارچوب مذاکره با تحریک طالبان» و «تعریف و چگونه‌گی دست‌یابی به صلح» در نهم ثور سال روان در کابل برگزار شود.

Comments are closed.