فعالان حقوق بشر و کاربران رسانه‌های اجتماعی کارزار «نسل‌کشی تاجیکان را متوقف کنید» راه‌اندازی کرده‌اند

۸صبح، کابل: فعالان حقوق بشر و کاربران رسانه‌های اجتماعی افغانستان کارزار «نسل‌کشی تاجیکان را متوقف کنید» را با هشتک «#StopTajikGenocide»  راه‌اندازی کرده‌اند.

این فعالان حقوق بشر و کاربران رسانه‌های اجتماعی، هدف این کارزار را توقف «نسل‌کشی و جنایت جنگی» در پنجشیر، اندراب‌ ولایت بغلان و ولسوالی ورسج ولایت تخار از سوی طالبان می‌خوانند.

شماری از این کاربران در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گویند که هدف این کار تغییر افکار عمومی و جلب توجه جامعه جهانی نسبت به وضعیت تاجیکان تحت حاکمیت طالبان است.

آنان کشتار از سوی طالبان در پنجشیر، اندراب‌ ولایت بغلان و ورسج ولایت تخار را «نسل‌کشی» می‌خوانند و خواهان توجه فوری جهان و نهادهای حامی حقوق بشری شده‌اند.

در همین حال شماری دیگر از این کاربران قتل و کشتار گروهی در این مناطق را مصداق بارز «جنایت جنگی» می‌دانند و می‌گویند که با عاملان آن براساس کنوانسیون‌ها و میثاق‌های بین‌المللی حقوق بشری برخورد شود.

گفتنی که این کارزار پس از کشتن غیرنظامیان در ولسوالی دره ولایت پنجشیر، ولسوالی‌های اندراب ولایت بغلان و ولسوالی ورسج ولایت تخار راه‌اندازی شده است.

براساس یافته‌های روزنامه ۸صبح، تاکنون در نبردهای جبهه مقاومت و طالبان در پنجشیر، اندراب‌ها و ورسج ده‌ها غیرنظامی کشته و زخمی و شماری دیگر گرفتار و اسیر شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا