شمارش معکوس فاجعه انسانی در پسابند غور

محمدحسین نیک‌خواه

ولسوالی پسابند از مناطق دورافتاده در ولایت غربی غور است که از سه سال به این‌سو در محاصره گروه طالبان قرار دارد. از عقرب سال گذشته حلقه‌ی محاصره طالبان بر پسابند تنگ‌تر شده و راه‌های مواصلاتی دشوارگذر این منطقه‌ی کوهستانی ماین‌گذاری فرش گردیده است.

به روایت ساکنان پسابند و مقام‌های محلی، چند ماه می‌شود که غذا، دارو، موادسوخت و دیگر مواد ضروری به این ولسوالی وارد نشده و بیش‌تر دکان‌های بازار ولسوالی بسته شده است.

فعالان مدنی، اعضای شورای ولایتی، اداره‌ی محلی و ساکنان غور نگران فاجعه انسانی در پسابند هستند و خواست‌شان آغاز عملیات نظامی برای شکستن محاصره است.

برخی نماینده‌گان غور در شورای ملی مشکلات مردم در پسابند را به گوش رییس جمهور، رییس اجرایی، شورای امنیت و وزیران امنیتی رسانده‌اند، اما وعده‌های مقام‌های ارشد حکومت برای رساندن مواد غذایی و شکستن محاصره تاکنون عملی نشده است.

طالبان طی روزهای اخیر حلقه‌ی محاصره و تحریم اقتصادی پسابند را چنان تنگ کرده‌اند که مواد سوخت موترسایکل‌ها را هم تخلیه کرده و اجازه نمی‌دهند کسی حتا ۱۰۰ گرام مواد غذایی به این ولسوالی ببرد.

در چنین وضعیتی، مردم غور به ویژه ساکنان پسابند نگران به میان آمدن فاجعه بزرگ انسانی با سرد شدن هوا و نبود مواد غذایی و سوخت در این ولسوالی هستند.

سه سال محاصره و تحریم

سه سال پیش بود که در پی عملیات نیروهای اردوی ملی، پس از چند سال محاصره اقتصادی و نظامی، مسیر زمینی ولسوالی پسابند باز و محاصره طالبان شکسته شد، اما مدتی بعد باری دیگر این ولسوالی از سوی طالبان به محاصره درآمد.

از آن زمان تا کنون پسابند در محاصره نظامی و اقتصادی قرار دارد و طالبان از عقرب ۱۳۹۷ حلقه محاصره را تنگ‌تر کرده‌اند.

سیدمحسن سادات، ولسوال پسابند به ۸صبح می‌گوید طالبان راه‌های پسابند را ماین‌گذاری کرده‌اند و مردم از راه‌های فرعی دشوارگذر به مرکز ولسوالی رفت‌وآمد دارند.

طی یک‌سال اخیر با محاصره این ولسوالی، بهای مواد غذایی چند برابر شده و طالبان اجازه نمی‌دهند مواد غذایی، سوخت و دوا به پسابند وارد شود. نیروهای امنیتی مستقر در ولسوالی هم از طریق چرخ‌بال‌های ارتش آذوقه‌ی‌شان هر دو ماه یک‌بار تامین می‌شود.

عبدالاحد، مسوول شورای انکشافی ولسوالی پسابند نیز در گفت‌وگو با ۸صبح وضعیت ساکنان آن ولسوالی را اسف‌بار توصیف و از کم‌بود شدید مواد غذایی، دارو و سوخت ابراز نگرانی می‌کند.

به گفته‌ی ولسوال پسابند مرکز صحی این ولسوالی به دلیل نبود دارو، و بازار ولسوالی به دلیل نبود موارد خوراکی از مدتی به این‌سو تعطیل شده است. از دید ساکنان پسابند در نبود مواد خوراکی و بسته بودن بازار، مرکز ولسوالی به شهر ارواح بدل شده است.

در شرایطی که مواد خوراکی به سختی در پسابند پیدا می‌شود و بهای آن چند برابر افزایش یافته است، مردم با حضور در برابر ساختمان ولسوالی از مقام‌های محلی می‌خواهند برای پایان دادن به این معضل بزرگ، کاری کنند.

نگرانی از فاجعه انسانی

وضعیت بد ساکنان ولسوالی پسابند نگرانی فعالان مدنی غور را نیز در پی داشته است. احمد شهرانی، از فعالان مدنی غور نگران فاجعه انسانی در پسابند است. او تاکید دارد که چند ولسوالی دیگر غور نیز در محاصره طالبان قرار دارد و راه‌های مواصلاتی بیش‌تر ولسوالی‌ها زیر کنترل طالبان است.

باشنده‌گان پسابند برای تهیه موارد خوراکی به ولسوالی‌های اطراف می‌روند، اما در بازگشت، از سوی طالبان بازرسی می‌شوند و اجازه بردن مواد غذایی به ولسوالی را ندارند.

ولسوالی دولت‌یار یکی دیگر از مناطقی است که طالبان در اطراف آن حضور گسترده دارند و حکومت به بخش‌های زیاد این ولسوالی دسترسی ندارد.

پسابند دورافتاده‌ترین ولسوالی غور است که با ولایت‌های هلمند، فراه و دایکندی هم‌مرز است. بیش‌تر بخش‌های این ولسوالی کوهستانی است و سرمای سوزناک هوا و کم‌بود مواد خوراکی و دارو زنده‌گی را برای ساکنانش بسیار دشوار کرده است.

شورای ولایتی غور نیز از بسته‌بودن راه‌های برخی ولسوالی‌ها در این ولایت نگران است. فضل‌الحق احسان، رییس شورای ولایتی غور به ۸صبح می‌گوید افزون بر این بخش‌های زیادی از شاهراه هرات – غور نیز زیر کنترل طالبان است و آنان در این مسیر از مردم باج می‌گیرند.

 

وعده‌های بی‌عمل حکومت مرکزی

از زمان محاصره ولسوالی پسابند تلاش‌هایی در سطح اداره محلی غور برای بازگشایی راه‌ها صورت گرفته است، اما حضور طالبان در این ولسوالی به حدی زیاد است که گره‌ کور این مشکل به دست مقام‌های محلی بازشدنی نیست.

برخی از نماینده‌گان غور در مجلس نماینده‌گان از تلاش‌های‌شان برای رساندن صدای مردم پسابند و ولسوالی‌های دیگر به گوش مسوولان مرکزی سخن می‌زنند.

کرام‌الدین رضازاده، عضو مجلس نماینده‌گان به ۸صبح می‌گوید نماینده‌گان مردم در دیدار با رییس جمهور، رییس اجرایی، شورای امنیت ملی، وزارت داخله و وزارت دفاع ملی، مشکل پسابند را در میان گذاشته‌اند، اما مقام‌های ارشد حکومت به وعده‌های‌شان مبنی بر راه‌اندازی عملیات و شکستن محاصره تاکنون عمل نکرده‌اند.

از سوی دیگر اداره‌ محلی غور نیز تایید می‌کند ولسوالی پسابند بیش‌تر از یک‌سال می‌شود در محاصره شدید طالبان قرار دارد و این گروه اجازه ورود موادخوراکی و سوخت به این ولسوالی را نمی‌دهد.

عبدالحی خطیبی، سخنگوی والی غور می‌گوید ساکنان پسابند نیاز فوری به مواد غذایی دارند و برای فرستادن مواد غذایی باید محاصره پسابند شکسته شود و با پشتی‌بانی نیروی هوایی اردوی ملی، عملیات بزرگی برای «سرکوب طالبان» آغاز شود.

بر اساس آمار مقام‌های محلی، در پسابند حد اقل سه هزار خانواده به مواد خوراکی نیاز دارند و اگر حکومت مرکزی به آنان توجه نکند در فصل سرما فاجعه‌‌ی انسانی بزرگی در این ولسوالی اتفاق می‌افتد و صدها تن به دلیل نبود غذا و سردی هوا جان خواهند داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن