سفر ترمپ چگونه مخفی نگه داشته شد؟

منبع: رویترز

نویسنده: حمیرا پاموک

مترجم: اورنگ‌زیب بیضایی

 روز پنج‌شنبه، رییس جمهور ترمپ در اولین سفرش به افغانستان و تنها دومین سفر به یک منطقه جنگی در دوران ریاست جمهوری‌اش، به صورت نامنتظر وارد پایگاه هوایی بگرام شد. او قبل از این که به خبرنگاران در مورد امیدواری ایالات متحده و طالبان به از سرگیری مذاکرات صلح بگوید، به سربازان امریکایی فیل‌مرغ سرو کرد و با آن‌ها سلفی گرفت.

شاید شگفت‌انگیزترین جنبه این سفر ۳۳ ساعته، به گفته‌ی سخنگوی کاخ سفید استفانی گریشام، موفقیت دولت در مخفی نگه‌داشتن آن تا اندکی قبل از آن که ترمپ افغانستان را ترک کرد تا به خانه برگردد، بود.

در کاخ سفید فقط به یک حلقه کوچک از مقامات رسمی در مورد این سفر اطلاع داده شده بود.

دونالد ترمپ در جمع سربازان امریکایی در پایگاه نظامی بگرام

روز سه‌شنبه‌، ترمپ طبق برنامه‌ی تنظیم شده به همراه گروهی از خبرنگارانی که در تمام سفرها با رییس جمهور هستند، به استراحت‌گاه مار-آ-لاگو در فلوریدا سفر کرد.

هنگامی که این خبرنگاران منتظر بودند تا رییس‌جمهور طبق تقسیم اوقات رسمی، روز پنج‌شنبه در کنفرانس ویدیویی با سربازان ظاهر شود، دریافتند که ترمپ یک‌شبه به افغانستان رفته است تا از نزدیک با آن‌ها دیدار کند.

گروه دیگری از خبرنگاران به طور مخفیانه به پایگاه شکاری اندروز، محل پروازهای ترمپ، در بیرون از واشنگتن برده شدند. پیشاپیش به آن‌ها گفته شده بود که ترمپ به جای نامعلومی سفر می‌کند.

وقتی داخل پایگاه شدند، تمام تلفن‌های هوشمند و هر دستگاهی که می‌توانست سیگنال ارسال کند، ضبط شد و حداقل تا دو ساعت پس از ورود ترمپ به بگرام، بازگردانده نشد.

به قول گریشام، طی پرواز ۱۳ ساعته‌، به شمول کارمندان کاخ سفید هیچ‌کس در هواپیمای مخصوص رییس جمهور «Air Force One» به تلفن دسترسی نداشت. چراغ‌ کابین‌ها عموماً خاموش و کلکین‌ها هم بسته بود.

سفر غیرمنتظره دونالد ترمپ به افغانستان منبع عکس: توییتر کاخ سفید

کریسمس گذشته، در مسیر دیدار با سربازان امریکایی در عراق، هواپیمای مخصوص رییس‌جمهور ترمپ در فضای انگلستان شناسایی شده بود و عکسی از آن در توییتر نشر شد و غوغا برپا کرد. در آن زمان بسیاری‌ها گمان می‌کردند که ترمپ در حال سفر به یک منطقه جنگی است و به خاموشی غیرمعمول توییتر او اشاره می‌کردند، که یک روز پیش‌تر ده‌ها توییت کرده بود.

این‌بار، گریشام گفت کاخ سفید ترتیبی را برای اطمینان از تداوم فعالیت توییتر رییس‌جمهور روی دست گرفت، که وقتی او در مسیر سفر بود، توییت‌های مراسم شکرگزاری از آدرس توییترش نشر می‌شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن