چگونه‌گی ایجاد انگیزه‌ی ورزش‌کردن در خانه برای سلامتی و زیبایی

پوهنیار زهره اختری، استاد در دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه تعلیم و تربیت شهید استاد ربانی

چطور برای انجام حرکات ورزشی دوام‌دار و بدون خسته‌گی، به منظور حفظ سلامت و داشتن اندام موزون در دوران قرنطین، انگیزه ایجاد کنیم؟

در چند ماه اخیر به دلیل شیوع بیماری جدیدی به نام کرونا در سراسر جهان بسیاری از ساکنین این کره خاکی مجبور شده‌ایم برای حفظ سلامتی خود، خانواده و دیگر افراد جامعه در خانه بمانیم. بسیاری از ما تنها می‌توانیم توسط انترنت و کامپیوترمان فعالیت‌های روزمره خودمان را از راه دور انجام دهیم. به صورت آنلاین و غیر حضوری به صنوف درسی‌مان در مکتب و دانشگاه حاضر شویم. یا این که فقط هفته‌ای یک یا دو بار به دفترها یا محل کارمان می‌رویم. بیش‌تر اوقات روبه‌روی تلویزیون نشسته‌ایم و برنامه‌های تلویزیون را تماشا می‌کنیم و یا این که در جاهای خواب خود، دراز کشیده‌ایم و با موبایل‌های‌مان مصروف هستیم. بیش‌ترین تحرک ما رفتن به سر میز یا دسترخوان برای خوردن غذا ست. خانم‌های خانواده هم مصروف آشپزی غذاهای خوش‌مزه هستند. بنا بر این، پرخوری‌های گوناگون از انواع مواد غذایی چاق‌کننده اعم از پروتین‌ها، مواد نشایسته‌ای و چربی‌های غیر مفید برای بدن گرفته تا نوشابه‌های گازدار و خوردن کاربوهایدریت‌های بیش از اندازه در پهلوی نداشتن تحرک کافی و خواب زیاد، باعث شده تا شاهد چربی‌های اضافی در بدن‌مان باشیم و از چاقی و تنبلی رنج ببریم. این معضل باعث شده تا برای رفع آن، دنبال راه حل مناسب باشیم و بخواهیم زیبایی اندام و سلامتی‌مان را حفظ کنیم.

راه‌حل‌های پیشنهادی

راه‌های مختلفی برای جلوگیری از اضافه‌ی وزن در چنین شرایطی می‌تواند وجود داشته باشد. بهترین، مفیدترین و کم‌خطرترین راه، خوردن غذای سالم و انجام دادن حرکات ورزشی است. هر یک از ما در شرایط خاصی زنده‌گی می‌کنیم و تنها نظر به زنده‌گی فردی و خانواده‌گی‌مان می‌توانیم برای جلوگیری از این مشکل بکوشیم. متخصصان تغذیه و ورزش تنها راهنمای ما هستند، تا ما تن سالم و قشنگ داشته باشیم. اما برای رسیدن به بدن سالم و زیبا هر شخصی خودش باید تلاش و کوشش کند. در قدم اول باید هدف بزرگ در طویل مدت تعیین کنیم. برای رسیدن به این هدف بزرگ خود، اهداف کوچک‌تر در کوتاه‌مدت برگزینیم. راه‌های مختلف را برای رسیدن به این اهداف خود ایجاد کنیم و روی یک تقسیم اوقات معیّن پیش برویم. کوشش کنیم تا سبک زنده‌گی‌مان را به صورت تدریجی و دوام‌دار تغییر دهیم.

به خاطر باید داشت که از همین لحظه که هدف تعیین می‌شود شروع کنیم. به بهانه‌ها، هشدار‌های مغز و به هیچ مانعی نباید فکر کنیم و باید بدون خسته‌گی و تنبلی پیش برویم. همه‌ی ما چنین روزهایی در زنده‌گی زیاد داشته‌ایم که صبح با انگیزه بیدار شده‌ایم، برای خود هدف‌گزینی کرده‌ایم، حرکات ورزشی سخت و نفس‌گیری را هم انجام داده‌ایم اما با گذشت چند روز خسته شده‌ایم، انگیزه‌ی خود را از دست داده‌ایم و دوباره به تنبلی خود ادامه داده‌ایم. این طبیعی است زیرا انسان موجود تنوع‌طلب است و از انجام دادن کارها به صورت دوام‌دار خسته می‌شود. ولی یک ویژه‌گی خوب بدن انسان این است که با کمی حوصله و تغییر شرایط می‌تواند خودش را به انجام کارها عادت دهد، به طور مثال بعد از دو ماه انجام دادن حرکات ورزشی، بدن عادت خاص پیدا می‌کند و به صورت فطری خواهان انجام حرکات ورزشی روزانه می‌شود. باید حوصله داشت و در مدت دو ماه کمی ریاضت کشید، در محیط‌های جدید و شرایط مختلف ورزش کرد. برای این کار باید متوجه باشیم تا هفته‌ای چهار روز حتماً و بدون خسته‌گی ورزش کنیم. با همراهی یک دوست، یکی از اعضای خانواده یا یک پارتنر مناسب به خود انگیزه ایجاد کنیم و اگر روزی خسته یا بی‌حوصله بودیم، توسط پافشاری دوست یا هم‌بازی خود مجبور به انجام فعالیت شویم، البته همین طور تاثیر را هم ما می‌توانیم به طرف مقابل خود داشته باشیم. می‌توانیم با شنیدن موسیقی حرکات ورزشی را انجام دهیم. می‌توان حرکات مختلف را برای خود تعیین کنیم؛ مثلا یک روز به پیاده روی برویم، یک روز برقصیم، یک روز روبه‌روی آیینه حرکات ورزشی داشته باشیم، یک روز ریسمان‌بازی کنیم، بایسکل‌سواری و یا این که توسط تماشای کلیپ‌های معیاری از طریق انترنت ورزش کنیم. یکی از راه‌های انجام حرکات ورزشی استفاده از ماشین‌آلات ورزشی است که در حال حاضر خیلی از مردم در خانه‌های خود تهیه کرده‌اند و از آن استفاده می‌کنند. باید توجه داشت که استفاده از این ماشین آلات ضرورت به دانستن بعضی از نکات دارد. کوشش خواهیم کرد تا در موضوعات بعدی به نکات استفاده‌ی درست و معیاری این وسایل بپردازیم.

هر روز حرکات معیاری مفاصل و عضلات مختلف بدن را هم حتماً انجام دهید. می‌توانید بعد از ادای هر یک از نمازهای پنج گانه ۱۰ حرکت دراز نشست (حرکت شکم) را انجام داده و به این شکل در طول یک روز ۵۰ حرکت شکم را انجام بدهید.

یا این که هر باری که پیش روی آیینه ایستاد می‌شوید برای پنج دقیقه دوش جابه‌جا انجام دهید. در هنگام درس خواندن یا کتاب خواندن پشت میز، یا وقتی بر روی زمین نشسته‌اید می‌توانید برای چند دقیقه محدود حرکات نشسته ورزشی را انجام دهید. حرکات گردن، حرکات دست‌ها از شانه به جناح مختلف، حرکت آرنج‌ها و حرکت مچ دست و… به این شیوه شما هم به بدن خودتان حرکت داده‌اید و از حالت ساکن بودن خسته نمی‌شوید هم ذهن خودتان را تازه می‌سازید و می‌توانید توسط نفس‌های عمیق اکسیجن بیش‌تری به ریه‌های خودتان انتقال دهید که در نتیجه اکسیجن‌رسانی بهتر و سریع‌تر به تمام اعضای بدن‌تان مخصوصا به مغز صورت گیرد و بعد از یک استراحت مفید دوباره می‌توانید به جریان فراگیری خودتان ادامه دهید.

بسیاری از کارها، خانه مانند پاک‌کاری، جاروب‌کردن خانه، شیشه‌پاکی، تبدیل کردن دکوراسیون خانه، جابه‌جایی وسایل کمی سنگین‌تر، باغبانی، پرورش گل‌وگیاه در حویلی خانه و… می‌تواند از جمله حرکات ورزشی روزانه‌ی ما محسوب شود. اما آن حرکاتی که بتواند ضربان قلب را سریع بسازد، جریان حرکت خون را در رگ‌های بدن سرعت ببخشد، در نتیجه تنفس ما عمیق شود، اکسیجن بیش‌تری را از محیط گرفته و به بدن خودمان برسانیم، در این صورت است که می‌توانیم انرژی بیش‌تری تولید و مصرف کنیم و یا این که از اندوخته‌های چربی و ذخیره‌گاه‌های انرژی بدن خود استفاده کنیم و باعث چربی‌سوزی در بدن خودمان شویم. این چنین حالتی ضرورت دارد تا روزی نیم ساعت حتماً ورزش سریع، هوازی و بدون وقفه انجام دهیم.

نتیجه

ایجاد انگیزه برای انجام حرکات بدنی روزانه به صورت عادت، نیاز به اراده‌ی خاص فردی دارد. ابتدا باید هدف‌گزینی شود و برای رسیدن به هدف راه‌های مختلف جست‌وجو گردد و نظر به تقسیم اوقات معیّن زمانی تطبیق گردد. در این تقسیم اوقات باید تنوع‌طلبی و علایق شخصی مد نظر گرفته شود. برای رفع خسته‌گی وقفه‌های استراحتی بین تمرینات استقامتی مد نظر گرفته شود. کم‌کم بدن را مانند خوردن وعده صبحانه، نان چاشت یا نان شب عادت بدهید به حرکات ورزشی روزانه، تا باشد که بدن سالم، نیرومند و اندامی زیبا و موزون داشته باشید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن