نرخ بلند تناقض‌گویی در کمیسیون انتخابات؛ چند نفر رای‌دهنده نام‌نویسی کرده‌اند؛ ۴۰۰ هزار یا ۵۰ هزار؟

علی حقمل

رییس کمیسیون مستقل انتخابات روز دوشنبه، بیست‌وهفتم جوزا، اعلام کرد که از آغاز روند «ثبت‌نام تقویتی» رأی‌دهنده‌گان در هژدهم جوزا تا بیست‌وپنجم همین ماه، بیش از ۴۰۰ هزار رأی‌دهنده‌ در ۳۳ ولایت نام‌نویسی کرده‌اند؛ آماری که در مقایسه با اطلاعاتی که پیش از این مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات در اختیار رسانه‌ها قرار داده‌اند، به «شدت» بلند و اغراق‌آمیز است. لحظاتی پس از اعلام این رقم از سوی رییس کمیسیون مستقل انتخابات، سخنگویان این کمیسیون آن را ناشی از «اشتباه لفظی» حوا علم نورستانی عنوان کرده و رقم واقعی افراد نام‌نویسی شده‌ را چیزی بیش‌تر از ۵۰ هزار نفر اعلام کردند.

حوا علم نورستانی که در نشست «هم‌آهنگی جندر پیرامون مشارکت مؤثر زنان در روند ثبت‌نام‌ تقویتی رأی‌‌دهنده‌گان» صحبت می‌کرد، گفت که در هشت روز روند «ثبت‌نام تقویتی» ۲۶۴ هزار مرد، ۱۳۸ هزار و ۳۹ زن و ۳۷۷ کوچی در ۳۳ ولایت به استثنای ولایت غزنی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده‌اند. بر اساس اعلام رییس کمیسیون مستقل انتخابات، شمار مجموعی نام‌نویسی‌شده‌گان به ۴۰۲ هزار و ۴۱۶ نفر می‌رسد.

خانم نورستانی شمار نام‌نویسی‌شده‌گان ولایت غزنی را در این مدت ۲ هزار و ۵۹ نفر اعلام کرد. به گفته او، افراد نام‌نویسی‌شده‌‌ در غزنی شامل ۱ هزار و ۴۱۴ مرد، ۶۶۲ زن و یک نفر کوچی هستند.

از جانب دیگر، معاونان سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، رقم نام‌نویسی‌شده‌گان را چیزی اضافته‌تر از ۵۰ هزار نفر در ۳۳ ولایت عنوان می‌کنند. عبدالعزیز ابراهیمی، معاون سخنگوی این کمیسیون، روز دوشنبه، بیست‌وهفتم جوزا، به روزنامه ۸صبح گفت که از جمع ۵۲ هزار و ۴۸ نفری که تاکنون نام‌نویسی کرده‌اند، ۳۴ هزار و ۴۰۰ نفر آن مرد و ۱۷ هزار و ۲۰۰ نفر دیگر آن زن هستند. به همین ترتیب ۴۴۸ نفر آن را شهروندان کوچی تشکیل می‌دهند. این آماری است که از ۱۸ جوزا تا ۲۶ همین ماه در کمیسیون مستقل انتخابات به ثبت رسیده است و یک روز بیش‌تر از آمار ثبت شده‌ای است که حوا علم نورستانی آن را بیش از ۴۰۰ هزار نفر اعلام کرد.

ذبیح‌الله سادات، یکی دیگر از سخنگویان کمیسیون مستقل انتخابات، نیز در صحبت با روزنامه ۸صبح، آمار نام‌نویسی‌شده‌گان را در هشت روز گذشته چیزی در حدود اضافه‌تر از ۴۰ هزار نفر اعلام کرد.

ذبیح‌الله سادات و عبدالعزیز ابراهیمی هرچند آمار ارایه شده از سوی رییس کمیسیون مستقل انتخابات را تکذیب و آن را ناشی از «اشتباه لفظی» عنوان کردند، اما این کمیسیون از طریق وب‌سایت و هم‌چنین از دریچه صفحه رسمی فیس‌بوک کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون رقم ارایه شده را اصلاح نکرده است. در گزارشی که کمیسیون مستقل انتخابات از  نشست «هم‌آهنگی جندر پیرامون مشارکت مؤثر زنان در روند ثبت‌نام‌ تقویتی رأی‌‌دهنده‌گان» به نشر رسانده است، تنها به ذکر نام‌نویسی «ده‌ها هزار» نفر از قول خانم نورستانی در این روند بسنده کرده است. از جانب دیگر، برخی از رسانه‌ها نیز با تکیه بر سنت اداری افغانستان و سلسله‌مراتب آن و با استناد به سخنان حوا علم نورستانی، نام‌نویسی بیش از ۴۰۰ هزار نفر را در روند نام‌نویسی تقویتی یک پیش‌رفت تلقی کرده‌اند.

این در حالی است که به اعتراف رییس کمیسیون مستقل انتخابات، از مجموع ۴۵۸ مرکز نام‌نویسی تقویتی در ۳۳ ولایت، ۴۲ مرکز آن غیرفعال است. در کنار تهدیدهای امنیتی، نرسیدن مواد حساس و غیرحساس انتخاباتی سبب مسدود ماندن ۶ مرکز نام‌نویسی تقویتی شده است.

حوا علم نورستانی در نشست «هم‌آهنگی جندر پیرامون مشارکت مؤثر زنان در روند ثبت‌نام‌ تقویتی رأی‌‌دهنده‌گان» گفت که از مجموع ۴۵۸ مرکز نام‌نویسی تقویتی در ۳۳ ولایت، ۴۲ مرکز آن غیرفعال است که به این ترتیب تنها ۴۱۷ مرکز به روی مردم باز است. او افزود که ۳۵ مرکز به دلیل تهدیدات امنیتی، شش مرکز به دلیل نرسیدن مواد حساس و غیرحساس انتخاباتی و یک مرکز دیگر به دلیل عدم همکاری ریاست معارف مسدود مانده است.

به همین ترتیب، از ۲۴۷ مرکز نام‌نویسی برنامه‌ریزی شده در ولایت غزنی، ۱۰۴ مرکز فعال و ۱۴۳ مرکز دیگر غیرفعال گزارش شده است. حوا علم نورستانی گفت که دو مرکز در ولایت غزنی از سوی بزرگان محل بسته شده و ۱۴ مرکز نیز به دلیل عدم همکاری ریاست معارف در این ولایت مسدود مانده است. به گفته خانم نورستانی، دلیل بسته‌ماندن متباقی مراکز در ولایت غزنی، تهدیدات امنیتی است.

مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات تنها در ارایه ارقام نام‌نویسی‌شده‌گان دچار تناقض‌گویی و «اشتباه لفظی» نشده‌اند؛ این مسوولان هم‌چنان در اعلام بودجه انتخابات ریاست جمهوری نیز ارقام متفاوت در اختیار رسانه‌ها قرار داده‌اند. حوا علم نورستانی هنگام اعلام فهرست ۴۰۰ هزار نفری نام‌نویسی‌شده‌گان به این تناقض‌گویی اشاره کرد و در عین حال اظهار امیدواری کرد که آمار و ارقام ارایه شده توسط او تغییری نکند. اما به رغم آن در صورتی که آمار سخنگویان این کمیسیون درست باشد، او حدود ۳۵۰ هزار نفر را اضافه‌تر از رقم واقعی نام‌نویسی‌شده‌گان اعلام کرده است. با توجه به جنجال‌های انتخاباتی در گذشته، ارایه آمار متناقض و ناهمگون از سوی مسوولان کمیسیون مستقل انتخابات، می‌تواند ضریب اعتماد نسبت به کار این کمیسیون را به شدت پایین بیاورد و پرسش‌های زیادی را درباره شفافیت انتخابات آینده خلق کند.

روند نام‌نویسی تقویتی در ۳۳ ولایت و روند نام‌نویسی سراسری رأی‌دهنده‌گان در ولایت غزنی در ۱۸ جوزا آغاز شد. این روند تا ۸ ماه سرطان ادامه خواهد یافت. در این روند کسانی که به هر ‌نحوی از نام‌نویسی بازمانده‌اند و یا هم سن ۱۸ ساله‌گی را به تازه‌گی تکمیل کرد‌ه‌اند، می‌توانند نام‌نویسی کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن