تیم ورشکسته تکواندو چگونه نایب‌قهرمان آسیا شد؟

حسیب بهش

تیم تکواندوی کشور با به دست آوردن لقب قهرمانی در رقابت‌ها اندین اوپن و جام الحسن و کسب نایب قهرمانی در رقابت‌های آسیایی، توانست دوباره به موفقیت بزرگی دست یابد. در این رقابت‌ها، افغانستان بیش از ۲۰ مدال به دست آورد. اما تیم ورشکسته تکواندو چگونه به این موفقیت دست یافت؟

پس از مدت‌ها ورشکسته‌گی فدراسیون ملی تکواندو، مسوولان جدید فدراسیون تعهد کردند که تیم‌های رده تکواندو را دوباره احیا کنند. در اولین گام، رقابت‌ها برای انتخاب تیم‌های ملی بزرگ‌سالان، زنان و نوجوانان تکواندو در چندین بخش برگزار شد و پس از آن، تیم تکواندوی افغانستان برای حضور در رقابت‌ها اندین اوپن،‌ تکواندوی آسیایی و جام الحسن، رهسپار این رقابت‌ها شدند.

در رقابت‌های اندین اوپن، تیم افغانستان با کسب چهار مدال طلا، دو مدال نقره و دو مدال برنز، در میان ۱۴ تیم حاضر، توانست قهرمان این دور رقابت‌ها شود. پس از تنها یک روز استراحت، اعضای تیم تکواندو دوباره قرنطین شدند تا برای رقابت‌های آسیایی آماده‌گی بگیرند.

با حضور در رقابت‌های آسیایی، تیم نوجوانان افغانستان با کسب یک مدال نقره و دو مدال برنز، در میان ۳۲ تیم آسیاسی، مقام نایب‌قهرمانی را به دست آورد.

تنها در فاصله چند روز، تیم نوجوانان تکواندوی کشور در رقابت‌های جام الحسن اشتراک کردند. در این رقابت‌ها، تیم نوجوانان افغانستان با کسب سه مدال طلا، سه مدال نقره و دو مدال برنز در میان ۳۲ تیم، به مقام قهرمانی جام الحسن دست یافتند.

بشیر تره‌کی، مربی تیم ملی تکواندو و یکی از ارکان اساسی در قهرمانی و نایب‌قهرمانی تیم‌های رده تکواندوی افغانستان است. وی از سختی‌های احیای تیم تکواندو سخن می‌گوید؛ تکواندویی که پس از کسب مدال نقره توسط روح‌الله نیکپا، چراغش به یک‌باره‌گی خاموش شد.

آقای تره‌کی می‌گوید که هنگام انتخاب بازیکنان، «ملی‌گرایانه» عمل کردند و به بازیکنان ولایات و مهاجران افغان در ایران و پاکستان نیز جواز حضور دادند. وی راز موفقیت تیم ملی را «فکر ملی‌گرایانه» می‌خواند و می‌گوید که با این روش توانستند تیم تکواندو را از ورشکسته‌گی نجات دهند. وی با ستایش از بازیکنان تیم ملی تکواندو، می‌گوید که با توجه به سن آنان، آینده افغانستان «تضمین» است. آقای تره‌کی در مورد چشم‌انداز آینده تیم تکواندو در رقابت‌های مسکو اوپن، افزود: «ما به آینده امید نه، بلکه اطمینان داریم که دست‌آورد خواهیم داشت.»

با وجود این همه دست‌آورد، مربی تیم ملی تکواندو می‌گوید که از سوی حکومت مورد تشویق قرار نگرفته است. وی می‌افزاید که این موفقیت با تلاش شبانه‌روزی آنان به دست آمده است و برای کسب نتایج در آینده، نیاز به کمک حکومت دارند.

تره‌کی می‌گوید که موفقیت تیم ملی تکواندو پس از ورشکسته‌گی، بیش‌تر مسوولان، کارشناسان و مربیان جهانی تکواندو را «شگفتی‌زده» کرده است. آقای تره‌کی علاوه کرد که با توجه به برنامه‌ریزی آنان برای آینده تکواندو،‌ شاهد کسب مدال توسط تیم ملی تکواندو در آینده نیز خواهند بود.

پیش از این،‌ فدراسیون تکواندو در سال ۲۰۱۰ برای یک سال به حالت تعلیق درآمد و تأثیرات آن پس از المپیک ۲۰۱۲ هویدا گشت که با بروز آشفته‌گی در فدراسیون تکواندو، بازیکنان تیم ملی تکواندو از حضور در المپیک ۲۰۱۶ ریو باز ماندند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن