عبدالغفار داوی چگونه برای دیدار اجمل احمدی از زندان به بانک مرکزی رفته است؟

۸صبح، کابل: بانک مرکزی تأیید کرده است که عبدالفغار داوی، از سهام‌داران کابل بانک که در زندان به سر می‌بَرد، روز دوشنبه، ششم اسد، به این بانک آمده و با اجمل‌ احمدی، سرپرست بانک مرکزی، دیدار کرده است. طبق اعلام بانک مرکزی، اجمل احمدی صرف به برگزاری نشستی با حضور وکیل مدافع داوی موافقت کرده بود، اما خود او بدون هم‌آهنگی به دفتر آقای احمدی حضور یافته است.

این بانک روز سه‌شنبه، هفتم اسد، با نشر خبرنامه‌ای در این مورد توضیح داده است. بانک مرکزی گفته است که حضور آقای داوی به بانک مرکزی بدون هم‌آهنگی با اجمل احمدی صورت گرفته و او از سوی کریم اتل، نماینده هلمند در پارلمان، به بانک مرکزی آورده شده است.

بانک مرکزی در این خبرنامه گفته است که بحران کابل‌بانک از قضایای بزرگ فساد بود و با وجود پی‌گیری این بحران توسط یک کمیسیون مستقل تاکنون سرمایه‌های از دست رفته مردم، جمع‌آوری نشده است.

در خبرنامه تأکید شده است که بانک مرکزی بحران کابل بانک را از نظر «حقوقی و قانونی» تا رسیده‌گی به تمام موضوعات آن بررسی می‌کند.

بانک مرکزی می‌گوید که شمولیت آقای داوی به عنوان سهام‌دار کابل‌بانک از «موارد بزرگ» پرونده بحران کابل‌بانک است و او به دلیل عدم پرداخت وام خود به زندان محکوم شده است.

در خبرنامه گفته شده است که محمدکریم اتل، نماینده هلمند در پارلمان، چندین‌بار به بانک مرکزی مراجعه کرده و خواهان گفت‌وگو روی پرونده آقای داوی شده است.

بانک مرکزی توضیح داده است که پرونده داوی یک «قضیه حقوقی» است و اجمل احمدی به تشکیل یک نشست با وکیل مدافع عبدالفغار داوی موافقت کرده است.

این بانک با «تأسف» گفته است که محمدکریم اتل بدون هیچ نوع اطلاع قبلی عبدالغفار داوی را به دفتر اجمل احمدی آورده است.

براساس اعلام بانک مرکزی، اجمل احمدی از کریم اتل خواسته است تا این نشست به تنهایی برگزار شود، اما اتل «واکنش تند» نشان داده است.

بانک مرکزی به تکرار در این خبرنامه گفته است که داوی زندانی است و پرونده او در دادگاه در پیوند به بحران کابل بانک در جریان است، اما حضور او به دفتر اجمل احمدی بدون هم‌آهنگی انجام شده است.

بانک مرکزی در پایان این خبرنامه از طرف‌های این پرونده خواسته است که روند‌های حقوقی و قانون این قضیه را تعقیب کنند و از نفوذ در روند تصمیم‌گیری بپرهیزند.

این بانک گفته است که این قضیه را برای جلوگیری از «نشر گزارشات» بی‌بنیاد و اعلام این‌که برخی می‌خواهند در روند تصمیم‌گیری درباره پرونده کابل‌بانک نفوذ کنند، همه‌گانی کرده است.

سیداکرام افضلی، رییس دیده‌بان شفافیت، حضور آقای داوی در بانک مرکزی را پرسش‌برانگیز خوانده است.

او در یک یادداشت فیس‌بوکی نوشته است: «چگونه آقای داوی که فعلاً محکوم به زندان است توانست داخل د افغانستان بانک شود در حالی‌که معاون پیشین این بانک نتوانست حتا برای آخرین‌بار داخل دفتر خود شود؟»

افضلی پرسیده است که آیا بانک مرکزی حاضر به بررسی کمره‌های امنیتی خود برای ارائه جزییات به مردم است؟ رییس دیده‌بان شفافیت با اشاره به خاموش شدن کمره‌های امنیتی بانک مرکزی در دوم ماه سرطان، به کنایه گفته است: «البته اگر کمره‌های امنیتی‌شان خاموش نبوده باشد.»

بانک مرکزی پس از معرفی آقای احمدی به عنوان نامزد و سرپرست این بانک همواره خبرساز بوده است. چند کارمند بلندپایه این بانک به شمول دو معاون آن برکنار شده‌اند. واحدالله نوشیر، معاون پیشین بانک مرکزی باری پیش از برکناری‌اش گفته بود که نیروهای امنیتی مانع رفتن او به دفتر کارش شده‌اند.

اخیرا این بانک خاموش شدن «شمار محدودی» از کمره‌های امنیتی‌اش را برای ساعاتی تأیید کرده، اما گفته است که در این مدت به دارایی‌های این بانک آسیبی نرسیده است.

دکمه بازگشت به بالا