حمله حوثی‌ها به تاسیسات نفتی آرامکو؛ عربستان می‌گوید که در برابر کمبود انرژی در بازار جهانی مسوولیت ندارد

۸صبح، کابل: حوثی‌های یمن اعلام کرده‌اند که روز جمعه حملاتی را به تأسیسات نفتی آرامکو در جده عربستان اجرا کرده‌اند. ایتلاف تحت رهبری عربستان سعودی نیز گفته است که ایستگاه توزیع فرآورده‌های نفتی شرکت آرامکو در جده مورد حمله قرار گرفته و باعث آتش‌سوزی در دو مخزن ذخیره‌سازی آن شده ست، اما تلفات جانی ندارد.

یک شاهد عینی به خبرگزاری رویترز گفته است که ستون بزرگی از دود را بر فراز شهر دیده است.

با این حال، ایتلاف به رهبری عربستان سعودی گفته است که آتش‌سوزی کنترل شده است، اما شعله‌های آتش ساعاتی پس از حمله هم در نشرات زنده تلویزیونی دیده شده است.

وزارت انرژی عربستان گفته است که مسوولیت هرگونه اختلال در عرضه نفت جهانی ناشی از حمله‌های حوثی‌ها را برعهده نمی‌گیرد.

این وزارت، ایران را به مسلح کردن حوثی‌ها به موشک‌های بالستیک و پهپادهای پیش‌رفته متهم کرده و گفته است حملات حوثی‌ها توانایی این کشور شاهی را در انجام تعهداتش در قبال بازارهای جهانی متاثر می‌کند. ایران اتهام تسلیح حوثی‌ها را رد می‌کند.

این حملات در حالی رخ داده است که جده میزبان مسابقات جایزه بزرگ عربستان سعودی در فرمول یک بود. یکی از شاهدان به رویترز گفته که دود سیاه غلیظ از مسیر مسابقه قابل مشاهده است.

حوثی‌ها که با حمایت ایران در برابر ایتلاف به رهبری عربستان سعودی می‌جنگند، حملات خود را به تأسیسات انرژی در این کشور بزرگترین صادرکننده نفت جهان، تشدید کرده‌اند.

یحیی سریع، سخنگوی حوثی‌ها گفته است که روز جمعه موشک‌هایی را به تأسیسات آرامکو در جده و هواپیماهای بدون سرنشین در پالایشگاه‌های راس تنوره و ربیق شلیک کرد و گفت که «تاسیسات حیاتی» را در ریاض، پایتخت نیز هدف قرار داده است.

رسانه های دولتی عربستان پیش‌تر گفته بودند که ایتلاف یک رشته حملات پهپادی و موشکی حوثی‌ها را خنثی کرده است. پدافند هوایی عربستان هم‌چنین یک موشک بالستیک پرتاب شده به سمت جیزان را منهدم کرده است که باعث آتش سوزی «محدود» در یک نیروگاه توزیع برق شده است.

تشدید حملات در حالی صورت می‌گیرد که فرستاده ویژه سازمان ملل متحد تلاش می‌کند آتش‌بس موقتی را برای ماه رمضان، پیش از میزبانی ریاض از احزاب یمنی برای رای‌زنی، برقرار کند.

حوثی‌ها هفته گذشته نیز اهدافی را در عربستان سعودی مورد هدف قرار داده بودند.

دکمه بازگشت به بالا