مجلس نماینده‌گان به کشورهای منطقه: از رهبران طالبان در غیاب نماینده دولت میزبانی نکنید

۸صبح، کابل: رییس مجلس نماینده‌گان می‌گوید که هیچ کشور منطقه و همسایه افغانستان حق ندارد که از رهبران گروه طالبان در غیاب نماینده دولت و به بهانه صلح میزبانی کند.

میررحمان رحمانی، رییس مجلس نماینده‌گان، روز دوشنبه، یازدهم قوس، از کمیسیون روابط خارجی این مجلس خواست تا با فراخوانی مقامات وزارت خارجه، از آن‌ها بخواهد تا به کشورهای منطقه ابلاغ کنند که هیچ کشوری حق ندارد از گروه طالبان تحت هر بهانه‌ای و بدون حضور نماینده‌گان دولت، میزبانی کند. آقای رحمانی گفت که دست گروه طالبان در «خون مردم» افغانستان آلوده است و نباید کشورهای منطقه و همسایه به این گروه مشروعیت ببخشند.

این در حالی است که یک هیأت از دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر به ریاست ملا برادر آخوند، معاون این گروه، در پنجم قوس به تهران، پایتخت ایران، رفت و با مقام‌های این کشور از جمله محمدجواد ظریف دیدار کرد. گروه طالبان هدف این سفر را روابط تأمین روابط «حسنه بین دو کشور، حل مشکلات مهاجرین افغانی مقیم در ایران و تأمین روابط مثبت در آینده» عنوان کرده است.

با این حال میررحمان رحمان، رییس مجلس نماینده‌گان می‌گوید: «سفر رهبران گروه طالبان به کشورهای همسایه و منطقه، همراهی و میزبانی مقامات ارشد این کشورها و رأی‌زنی در نبود نماینده‌گان دولت افغانستان شدیداً خلاف عرف دیپلماتیک و حسن همجواری است.» او تصریح کرد که «دیپلماسی انفعالی» حکومت سبب شده است که «منافع ملی و عزت مردم» مورد تهدید قرار بگیرد و این دیپلماسی، کشورهای منطقه را به دست درازی در امور افغانستان تشویق کرده است.

به گفته رحمانی، در حالی که گروه طالبان در افغانستان وحشت می‌آفریند، میزبانی از این گروه در پایتخت‌های همسایه به بهانه بحث روی صلح و مسأله مهاجران، فاز جدیدی از جنگ‌های نیابتی این کشورها را به نمایش می‌گذارد.

میررحمان رحمانی تأکید کرد که باید در آستانه از‌‌سرگیری گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و گروه طالبان، مالکیت این گفت‌وگوها و خط سرخ مردم تعریف روشن شود و نقش کشورهای منطقه نیز تعیین گردد.

به گفته رحمانی، امریکا به دلیل حضور نیروهایش در افغانستان، در روند صلح مشارکت دارد و دیگر هیچ کشور منطقه حق تصرف در روند گفت‌وگوهای صلح را ندارد.

رهبران گروه طالبان پس از توقف مذاکراتش با امریکا در ماه سنبله، به چند کشور از جمله ایران، پاکستان، روسیه، چین و اندونیزنا سفر کرده‌اند.

در گذشته حکومت افغانستان میزبانی از گروه طالبان را خلاف اصول روابط میان کشورها خوانده بود.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن